Máme se rádi, ale nechceme se vzít.

Obrázek uživatele Bu

Perfektní místo plné hostů, svatební hudební doprovod, nádherné bílé šaty, nejlepší kamarádky jako družičky, dokonalý muž, který čeká na svou vyvolenou před oltářem. To je sen každé dívky či ženy po třicítce. Ale je sňatek v dnešní době opravdu pečetí lásky nebo se spíše vyplatí žít tzv. na psí knížku?

Tato otázka vede k nejrozšířenější diskusi mezi zamilovanými páry. Na to si ale musí každá dvojice odpovědět sama. V minulém století měly nevěsty věno, před padesáti lety, v době, kdy se vdávala moje babička, snoubencům platili svatbu rodiče, nyní si ji milenci hradí převážně sami.

Se svatbou nepřichází jen slib "budu tě milovat až do konce svého života", ale i skutečnost, že každý jedinec musí přinést určitou oběť, aby byl manželský slib naplněn. Musí se však uznat, že vyřizování formalit pod společným jménem je jednodušší a když k tomu dojde, je pohodlnější i případné dělení majetku na polovinu. Naproti tomu soužití na psí knížku je moderním trendem, který zapříčinil pokles uzavřených manželství v České republice.

"Oddací list je záruční list s prošlou lhůtou." Odpověděla jedna žena na otázku, co si myslí o manželství. Vztah na psí knížku je tedy trend, který volí čím dál tím více mladých lidí a je jednoduchou variantou společného žití. Odpadají totiž různá vyřizování a papírování, které ke sňatku patří. Jsou to například předmanželská smlouva, uzavřený sňatek sám o sobě, majetkové vyrovnání a rozvod, ke kterému se schyluje každé druhé manželství. Navíc neoddané páry mají stejný nárok na mateřskou jako páry oddané a povinnost platit alimenty zůstává obou druhům soužití stejné. Jediný rozdíl tedy spočívá v tom, že z partnerského vztahu se odchází jednodušeji.

Snubní prstýnky tudíž dnes nehrají žádnou roli. Ne nadarmo se říká "Člověk má být stále zamilován. To je důvod, proč se nemá ženit."

Autor: Bu