Novinky.cz

Syndikovat obsah Novinky.cz
Novinky.cz - zpravodajský server
Aktualizace: před 59 min 31 sek

Žena ztropila u soudu hysterickou scénu a poplivala obhájkyni. Za vraždu dostala 13 let

1 hod 12 min starý
Nadávky a urážky zněly v úterý dopoledne u Krajského soudu v Ostravě poté, co soudce Miroslav Mucha vynesl rozsudek nad 28letou Martou Leškovou. Za vraždu 40letého muže z letošního března jí soud vyměřil třináctiletý trest ve věznici se zvýšenou ostrahou.

Vrah saúdského novináře sedmkrát volal korunnímu princi Salmánovi. V den vraždy

1 hod 13 min starý
Muž, který na saúdskoarabském konzulátu v tureckém Istanbulu zavraždil saúdského investigativního novináře a disidenta Džamála Chášakdžího, v den vraždy sedmkrát telefonoval saúdskému korunnímu princovi Muhammadovi bin Salmánovi. V úterý o tom informoval deník The Daily Mail.

Očima Saši Mitrofanova: Rudá žába, oranžová žába, marné elektrošoky

1 hod 15 min starý
Dne 26. 1. 1781 si italský přírodovědec a lékař Luigi Galvani všiml, že žabí stehýnka položená na plechové podložce, na které stál také elektrický přístroj, sebou při dotyku kovového nože na nerv samovolně škubají, pokud je přístroj v chodu.Po necelých 237 letech od této chvíle již nemohli členové a funkcionáři dvou českých levicových stran dále skrývat před sebou i před veřejností, že stav jejich partají se rapidně blíží stavu mrtvých žab. Stehýnka, tělíčka i hlavičky ale ještě mají pohromadě, a tak se minulou sobotu svolaly nezávisle na sobě ústřední výbory, aby se rozhodlo, co dál s chřadnoucími organismy.Rudá žába jakékoli experimenty na sobě, byť ve vlastní režii, rezolutně odmítla. Žádné restarty. Pojede se sice dál močálem oligarším podél rudých skal, ale bez rozvracečů Skálů. Strana ještě nějaký čas prostě musí mít Filipa.Oranžová žába je šibalka masochistka. Nejdříve vystoupí předseda Hamáček, vyzve k jednotě, volá po ukončení vnitrostranické války v médiích a následně se vyloupne toto zde.Zdá se, že těmto bezocasým obojživelníkům není pomoci. Jen proto, že se jim sešli ve vedení a jinde neschopní jedinci? Příčina je přece jen hlubší.Čeští komunisté nově začali následovat ruské bratry ve věci, která za jejich vládnutí možná nebyla: „My, komunisté, máme společného s učením Ježíše Krista víc než současná KDU-ČSL. Co dělal Ježíš Kristus? Pomáhal slabým, chudým, nemocným, uzdravoval.“ (Vysokoškolský učitel a odborník na ústavní právo Richard Pokorný z Plzně, kritik Vojtěcha Filipa). Jenže pozdě Krista honit, soudruzi.Víra v to, že komunismus je spravedlivé učení navazující na křesťanství, tady už byla, i když to neofyté tehdy nahlas neříkali. Komunisty dlouho zakazovaný snímek ruského režiséra Alexeje Germana Můj přítel Ivan Lapšin je o partě kriminalistů věřících, že jejich nuzný život je nutnou obětí pro vstup do říše spravedlnosti.Prototypy hrdinů filmu, jehož děj se odehrává v půlce 30. let, zakrátko semlela mašinérie sloužící nikoli Kristovi, ale Stalinovi. V českém kulturním a společenském prostoru je obdobná doba výmluvně zachycena například zde.Také je zpravidla pryč masová průmyslová výroba ve velkých podnicích, která v dobách minulých vytvářela buď levicové radikály, nebo umírněné sociální demokraty. Svět je rozdrobenější a zdá se, že ani elektrošoky by nevrátily rudé či oranžové žábě někdejší elán. Když dnes někdo touží po vůdci, který řekne, kdo za to může a koho je třeba zničit, často zvažuje barvu, která se dere do módy v nové dějinné sezóně. Hnědou.

Do čela ČSA míří vysocí manažeři Travel Service

1 hod 21 min starý
Valná hromada akcionářů Českých aerolinií v úterý obměnila dva ze tří členů představenstva. V něm posílí zástupci většinového vlastníka ČSA, společnosti Travel Service. Kdo nahradí na postu předsedy představenstva končícího Jozefa Sinčáka, rozhodne až příští zasedání. Travel Service také mění název na Smartwings Group.

Zeman zaskočí ve Sněmovně za Babiše při projednávání rozpočtu

1 hod 42 min starý
Pod palbou opoziční kritiky je rozpočet na příští rok se schodkem 40 miliard. Podle některých poslanců by ho měla vláda přepracovat. Parametry rozpočtu bude Sněmovna schvalovat ve středu ráno. Premiér Andrej Babiš (ANO) při tom ale nebude, protože jede na pracovní cestu do Londýna. „Zákon roku“ přijde do dolní komory hájit prezident Miloš Zeman.

Vondráčka čeká ve Sněmovně grilování kvůli cestě do Ruska

1 hod 47 min starý
Cesta do Ruska, kterou minulý týden podnikl předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO), je terčem kritiky opozičních poslanců. V úterý odpoledne by měl Vondráček poslancům říci, s kým v Moskvě jednal a jaká témata řešil. Do programu jednání Sněmovny to chtějí zařadit Piráti a většina poslanců bude zřejmě pro. Pirátům to prý přislíbilo i hnutí ANO, proti budou komunisté, poslanci SPD se zdrží hlasování.

Sto let republiky. Pražská muzea, památky i desítky koncertů budou zdarma

2 hod 47 sek starý
Slavnostní akce Pražská muzea 1918–2018 se koná 27. a 28. října. Muzeum hlavního města Prahy slibuje vstup do všech svých objektů zdarma kromě vil a Svatomikulášské městské zvonice. Navíc se chystají desítky skupin a zpěváků vystoupit v centru Prahy.

Ohnivý oblak nad Mexico City. Explodovala tam nádrž v továrně na alkohol

2 hod 21 min starý
V pondělí kolem čtvrté hodiny místního času explodovala nádrž v továrně na alkohol ve čtvrti Atlampa v mexické metropoli Mexico City. Během výbuchu byl těžce zraněn jeden člověk, další dva tisíce lidí úřady evakuovaly vzhledem k obrovskému množství dalších hořlavých látek. Požár se hasičům podařilo dostat pod kontrolu během několika hodin.

Nechci vidět další mrtvé vojáky. Měli bychom se z Afghánistánu stáhnout, řekl Zaorálek

2 hod 24 min starý
Pravda je ještě tvrdší, než jsme si mysleli, český kontingent by se měl z Afghánistánu postupně stáhnout. V reakci na úmrtí rotného Tomáše Procházky to ve Sněmovně prohlásil exministr zahraničních věcí a šéf zahraničního výboru Lubomír Zaorálek (ČSSD).

Svědka muž nechal umírat v žumpě. Měl proti němu svědčit v případu zneužívání dívky

2 hod 27 min starý
Únosem a smrtí zaplatil 22letý muž z Mladoboleslavska údajně za to, že chtěl svědčit proti 47letému muži. Ten podle obžaloby zneužíval sedmiletou holčičku a svědka letos v lednu nechal utopit v žumpě. Případ začal v úterý rozplétat Krajský soud v Plzni.

Šestnáctiletý mladík sesadil z trůnu krále tetrisu

2 hod 33 min starý
V pořadí již devátý ročník mistrovství světa ve známém titulu Tetris se konal v americkém Portlandu. Klání nejlepších hráčů snad ze všech koutů světa nakonec ovládl překvapivě nováček soutěže, teprve šestnáctiletý Joseph Saelee.

Letošní hvězdou Designbloku bude španělský tvůrce Jaime Hayon

2 hod 34 min starý
Čtyřiačtyřicetiletý španělský designér Jaime Hayon uvede koncem října v rámci přehlídky Designblok průřez svojí tvorbou na výstavě Manifest v pražském Colloredo-Mansfeldském paláci. Je nejvýraznější osobností, na kterou chtějí pořadatelé letos návštěvníky nalákat. V rámci instalace vznikne i expozice připomínající dort, na kterém budou umístěna jeho nejvýznamnější díla.

V příštím roce vyrazte na Srí Lanku. Lonely Planet zveřejnil nejlepší destinace

2 hod 40 min starý
Stalo se již tradicí, že každoročně vyhlašuje turistický průvodce Lonely Planet desítku nejlepších destinací na příští rok. Jedničkou v aktuálním žebříčku je Srí Lanka, kde se snoubí bohatá historie s divokou přírodou nebo i sportovními aktivitami. Asijský ostrovní stát následují Německo, Zimbabwe, Panama nebo Kyrgyzstán.

V Koreji jezdí linkové autobusy na vodík. Jsou bezemisní a velmi tiché

2 hod 49 min starý
Korejské město Ulsan zahájilo provoz dvou elektrobusů, které si samy vyrábějí elektřinu ve vodíkových palivových článcích. Jsou první z celkem tisícovky takových autobusů, které mají do čtyř let jezdit po celé Koreji. V Česku jezdil autobus na vodík už před téměř deseti lety.

Padlý voják v Afghánistánu byl kynolog. Útočník ho na základně trefil ze sta metrů

2 hod 56 min starý
Padlý rotný Tomáš Procházka, který byl v Afghánistánu jako kynolog, byl se svými dvěma kolegy napaden uvnitř základny při převozu materiálu na stavbu budov. Generál speciálních sil Pavel Kolář v úterý odmítl informace deníku The New York Times, že mezi českými vojáky a afghánským útočníkem došlo k hádce. Útočník střílel ze vzdálenosti 100 metrů a Procházku zasáhl ve chvíli, kdy seděl na korbě auta.

Člověk není nábytek, říká tesař, který radí lidem

2 hod 58 min starý
Člověk není nábytek, to je jedna z rad dobrého řemeslníka v knize Američana Jona Gordona Tesař (Portál, přeložila Hana Antonínová, 114 stran). Získává ji majitel rodinné softwarové firmy Michael poté, co omdlel při ranním joggingu.

„Pouštní Davos“ začal. I přes částečný bojkot kvůli smrti novináře

3 hod 3 min starý
V hlavním městě Saúdské Arábie Rijádu začala v úterý významná investiční konference Future Investment Initiative (FII). Část manažerů světových firem na ní odřekla účast kvůli podivné smrti saúdskoarabského novináře Džamála Chášakdžího, pro řadu jiných je ale byznys přednější. Nechybí šéf francouzské ropné firmy Total nebo početná ruská delegace, uvedl server CNN Money.

Tesla integrovala do svého multimediálního systému klasické videohry od Atari

3 hod 19 min starý
Americká Tesla se snaží některé věci dělat jinak než tradiční automobilky. Jednou z nich je integrování několika klasických videoher přímo do multimediálního systému.

Chomutov vymáhá po odsouzeném šéfúředníkovi prošustrované peníze

3 hod 23 min starý
Částku v řádech stovek tisíc korun vymáhá Chomutov po bývalém šéfovi odboru správy majetku města Janu Rulfovi, kterého soud před čtyřmi lety potrestal podmínkou za machinace s fakturami za veřejné zakázky z roku 2007.

Mobilní móda - francouzská návrhářka vytvořila svou kolekci pomocí telefonu

3 hod 23 min starý
Oceňovaná módní a oděvní návrhářka Aurélie Fontanová, která žije a pracuje ve Francii a ve Spojeném království, jako první na světě navrhla a vytvořila unikátní módní kolekci sestavenou z několika nevšedních kousků oblečení, a to kompletně pomocí chytrého telefonu.