Aktuální zpravodajství

Mění se vedení bezpečnostních institucí, klíčové pozice čeká nejspíš rošáda

iDnes.cz - 4 hod 53 min starý
Dvě z klíčových tuzemských bezpečnostních institucí nejspíš čeká málo vídaná rošáda. Podle informací MF ­DNES by současný šéf civilní rozvědky (oficiálně Úřadu pro zahraniční styky a informace) Marek Šimandl mohl nahradit Jiřího Langa v­ čele Národního bezpečnostního úřadu.

V Buči ukazují hřbitov tanků, které měly dobýt Kyjev. Připomíná ruskou porážku

iDnes.cz - 4 hod 53 min starý
V Buči u kostela, který se stal památníkem prvního masakru civilistů na Ukrajině, se mě jeden místní zeptal: „A chcete vidět hřbitov tanků? Je to kousek, na konci ulice vlevo na poli za benzinovou stanicí.“ Samozřejmě, že jsem chtěl, píše spolupracovník MF DNES na Ukrajině Tomáš Kolařík.

Jak přesné jsou vlaky v Česku: na čas jezdí GW train, RegioJet má rezervy

iDnes.cz - 4 hod 53 min starý
Po dvou a půl letech od největšího vstupu alternativních dopravců na českou železnici je čas bilancovat úspěšnost pokračujícího procesu liberalizace z pohledu cestujících. Mnohde kostrbatý náběh provozu u nových dopravců je už dnes zapomenutý a ministerstvo i jednotlivé kraje hovoří o spokojenosti s dopravci.

To už se nebude opakovat. Jak se „český“ letoun Magister rozloučil s Anglií

iDnes.cz - 4 hod 53 min starý
Tohle se nebude psát lehko, říkám si při pohledu na hladinu Lamanšského průlivu pode mnou. Byly to tři dny doslova napěchované leteckou historií a až dojemnými okamžiky. Unikátní historický letoun RAF se po renovaci okázale rozloučil s Anglií a odletěl na svoji novou domovskou základnu – do českých Podhořan. A já jsem byl u toho.

Čínský přístup k pandemii ohrožuje světový růst. Tamní průmysl se propadá

iDnes.cz - 4 hod 53 min starý
Čínská strategie v boji s pandemií covidu se začíná promítat do ekonomické situace. Průmyslová výroba tam totiž v dubnu meziročně poklesla o téměř tři procenta a sektor maloobchodu pak dokonce o více než desetinu. V obou případech byl tento propad vyšší, než analytici původně předpokládali.

V Německu zuřily bouřky, muž natočil úkaz podobající se tornádu

iDnes.cz - Pá, 20/05/2022 - 23:41
Až 40 zraněných, z nichž deset je ve vážném stavu, způsobila v pátek odpoledne silná bouře ve městě Paderborn na západě Německa. Meteorologové prověřují, zda se v oblasti neprohnalo tornádo. Silná bouře zasáhla i nedaleké město Lippstadt v Severním Porýní-Vestfálsku, uvedla agentura DPA. V Bavorsku utrpělo v důsledku bouře zranění 14 lidí.

VIDEO: Na Česko udeřily silné bouřky, v Plzni vichr utrhl střechu domu

iDnes.cz - Pá, 20/05/2022 - 23:35
Česko zasáhly silné bouřky s přívalovým deštěm, prudkým nárazovým větrem a krupobitím. Objevily se komplikace v železniční dopravě kvůli spadlým stromům na koleje. V Plzni na Borech utrhl vítr střechu domu, spadlý strom ve Františkových Lázních zranil člověka. Bouřka dočasně omezila také provoz na ploše pražského letiště.

Ledovce v Andách se za pouhých 30 let zmenšily o polovinu, vyplývá ze studie

iDnes.cz - Pá, 20/05/2022 - 22:51
Za posledních třicet let došlo ke zmenšení ledovců v tropické části jihoamerických And téměř o polovinu. Takové závěry přinesla nová studie skupiny MapBiomas, na které se podíleli vědci z Brazílie a Peru. Na tání ledovců mají podle expertů vliv klimatické změny nebo také rozsáhlé požáry v Amazonii, informovala agentura EFE.

Po pobytu na univerzitách v Německu začali vědci z Číny pracovat pro Peking

iDnes.cz - Pá, 20/05/2022 - 22:49
Desítky čínských badatelů začaly po návratu z výzkumných pobytů na německých univerzitách i jinde v Evropě do vlasti pracovat pro instituce spojené s čínskou armádou. V pátek to uvedla stanice Deutsche Welle (DW). Podle ní se tak nabízí otázka, zda vědomosti nabyté v Evropě čínští vědci nevyužili pro posílení čínské vojenské síly.

Putin udělil Motorolovi posmrtně Řád za odvahu

Novinky.cz - Pá, 20/05/2022 - 22:48
Ruský prezident Vladimir Putin v pátek posmrtně udělil Řád za odvahu zakladateli praporu Sparta Aresenu Pavlovovi, přezdívanému Motorola. Informovala o tom státní agentura TASS. Válečný zločinec Pavlov zemřel při atentátu v roce 2016.

Dobyli jsme Azovstal, ohlásil Putinovi ruský ministr obrany

iDnes.cz - Pá, 20/05/2022 - 22:08
Ruský ministr obrany Sergej Šojgu předal ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi zprávu o osvobození oceláren Azovstal v Mariupolu. Poslední obránci této východoukrajinské bašty se v pátek vzdali, uvedla agentura Interfax s odvoláním na ruské ministerstvo obrany.

Šojgu podal Putinovi hlášení o dobytí oceláren Azovstal v Mariupolu

ČTK - České noviny - Pá, 20/05/2022 - 21:54
Moskva/Kyjev - Ruský ministr obrany Sergej Šojgu podal hlášení ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi o "úplném osvobození oceláren Azovstal a města Mariupolu". Stalo se tak poté,...

Osvobodili jsme Azovstal, informoval ruský ministr obrany Putina

Novinky.cz - Pá, 20/05/2022 - 21:30
Ruský ministr obrany Sergej Šojgu podal hlášení ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi o osvobození oceláren Azovstal v Mariupolu. Stalo se tak poté, co se poslední obránci vzdali, uvedla agentura Interfax s odvoláním na ruské ministerstvo obrany.

Stanové městečko ničemu nepomohlo. Na nádraží stovky uprchlíků živoří dál

iDnes.cz - Pá, 20/05/2022 - 21:04
Na pražském nádražím i nadále spí každý den stovky uprchlíků. Stanové město, které vyrostlo před týdnem v Troji, aby pomohlo situaci řešit, mu neulevilo vůbec. Všem pomáhajícím složkám už docházejí síly, ke 31. květnu má většina pomoci na nádraží skončit. Nemůžeme donekonečna zakrývat nekompetentnost jiných orgánů, vysvětluje Michal Horniecký z Organizace pro pomoc uprchlíkům.

Část Česka zasáhly extrémní bouřky, popadané stromy komplikovaly provoz vlaků

ČTK - České noviny - Pá, 20/05/2022 - 21:04
Praha - Přes část Česka dnes večer rychle přešly velmi silné až extrémní bouřky s přívalovými srážkami, silným nárazovým větrem a krupobitím. Hasiči vyjížděli k desítkám...

Aplikace nabídla oběd zdarma. New York zažil doručovací gastrochaos

iDnes.cz - Pá, 20/05/2022 - 21:00
Doslova doručovací manévry zažil v úterý New York. Oblíbená aplikace Grabhub totiž nabídla svým zákazníkům oběd zdarma, a jejich zájem byl tak obrovský, že se podniky zahltily objednávkami a systém měl výpadky. Jídlo se buď nestihlo připravit, nebo si ho nakonec nikdo ani nevyzvedl. Newyorští kurýři byli zcela přetížení.

Litva skoncovala s Ruskem úplně. Po ropě a plynu se odpojila i od elektřiny

iDnes.cz - Pá, 20/05/2022 - 20:20
Litva od neděle přestane spolupracovat s ruským dodavatelem elektrické energie v regionu, skupinou společnosti Inter RAO, oznámilo v pátek tamní ministerstvo energetiky. Litva tak přestane využívat všechny druhy energie z Ruska: plyn, ropu i elektřinu, poznamenala ruská redakce BBC na svém webu.

Srí Lanka se hroutí, chybí benzin i potraviny. Češi opouštějí vysněný ráj

iDnes.cz - Pá, 20/05/2022 - 20:00
Řidiči čekají nekonečné fronty před čerpacími stanicemi a doufají, že na ně ještě vyjde benzin. Jídlo a léky se občas dají sehnat a občas ne. Ceny raketově rostou, kurz rupie se propadá. Srí Lanka zbankrotovala a někteří Češi na místě popisují obrovskou nejistotu a zvažují odchod. Další upozorňují, že země zoufale potřebuje turisty.

Rusko předčasně splatilo dluh

Novinky.cz - Pá, 20/05/2022 - 19:46
Rusko v pátek poslalo peníze na zaplacení úroků ze dvou svých mezinárodních dluhopisů. Peníze poslalo předčasně ve snaze odvrátit platební neschopnost. Příští týden totiž vyprší platnost výjimky, která splácení dluhopisů umožňuje.

Trojnásobná olympijská vítězka Ledecká je popáté Královnou bílé stopy

ČTK - České noviny - Pá, 20/05/2022 - 19:40
Praha - Trojnásobná olympijská vítězka Ester Ledecká je popáté Královnou bílé stopy. Vyhrála i hodnocení obou svých sportů, tedy alpského lyžování a snowboardingu. Na trůnu vystřídala...
Syndikovat obsah