iDnes.cz

Syndikovat obsah iDNES.cz
Nejrychlejší zpravodajství na českém internetu, události z domova i celého světa
Aktualizace: před 30 min 27 sek

Na jihozápadě Ruska se zřítil bombardér, piloti se katapultovali

38 min 59 sek starý
Ve Stavropolském kraji na jihozápadě Ruska se zřítil ruský strategický bombardér Tu-22M3, který se vracel na základnu po splnění bojového úkolu, informovalo v pátek podle agentury Interfax ruské ministerstvo obrany. Za příčinu nehody podle předběžného vyšetřování označilo technickou závadu.

USA vetovaly palestinskou žádost o plné členství v OSN. Hamás to odsoudil

1 hod 21 min starý
Spojené státy v pátek svým vetem v Radě bezpečnosti zablokovaly palestinskou žádost o plné členství v OSN, informuje agentura Reuters. Podle USA by nezávislý palestinský stát měl být ustaven skrze přímá jednání mezi Izraelem a palestinskou samosprávou, nikoliv prostřednictvím OSN. Británie a Švýcarsko se hlasování zdržely a zbývajících 12 členů Rady bezpečnosti návrh podpořilo. Palestina krok Washingtonu dle očekávání odsoudila, Izrael ho naopak ocenil.

Exploze v Íránu, podle Američanů zaútočil Izrael. Ten to nepotvrdil

1 hod 48 min starý
Ve středoíránské provincii Isfahán se v pátek ráno ozvaly exploze, podle íránských médií se jednalo o práci protivzdušné obrany. Írán pozastavil v některých částech země letištní provoz, uvedla stanice CNN. Americká média s odvoláním na nejmenované americké představitele uvedla, že na zemi zaútočil Izrael. To zatím ani jedna ze stran nepotvrdila.

Poslanci změní vodní zákon v reakci na ekologickou havárii na Bečvě

2 hod 25 min starý
Změnu vodního zákona, která má snížit rizika havárií na řekách, budou v pátek schvalovat poslanci. Novela reaguje na havárii na Bečvě v roce 2020 a upřesňuje pravomoci úřadů při likvidaci havárií. Největším znečišťovatelům by mohla nařídit kontinuální sledování některých látek ve vypouštěných odpadních vodách.

Česko bez výjimky, ujištěním navzdory. Co přesně stojí v migračním paktu

8 hod 5 min starý
Evropská unie schválila migrační pakt a od roku 2026 budou muset jednotlivé státy přijmout svůj díl uprchlíků nebo se z povinnosti vyplatit. Čeští vládní politici v čele s ministrem vnitra Vítem Rakušanem mírní obavy lidí: budeme mít výjimku, protože jsme přijali uprchlíky z Ukrajiny, a nebudeme muset žádné další přijímat. Tak jednoduché to však rozhodně není, zjistila MF DNES, která celý migrační pakt pročetla.

ANALÝZA: Zbožný, prostý, ale silný. Čím Indy tolik uhranul fenomén Módí

8 hod 5 min starý
Naréndra Módí válcuje Indii jako málokterý jeho předchůdce. Zdá se nezastavitelný, podobně jako země, která pod jeho vedením hodlá promlouvat do podoby světa čím dál rozhodněji. Právě tam odstartoval šestitýdenní volební maraton a Módí je znovu nepřehlédnutelným favoritem. Bylo by obrovským překvapením, pokud by neobhájil premiérské křeslo už potřetí v řadě.

Prezident Pavel vyzval v americké CNN, aby Kongres schválil pomoc Ukrajině

Čt, 18/04/2024 - 23:09
Český prezident Petr Pavel Spojené státy, aby schválily podporu pro Ukrajinu. Řekl to v pořadu Christiane Amanpourové americké stanice CNN. Obrana Ukrajiny, která od února 2022 čelí plnohodnotné ruské invazi, je podle něj důležitá i v celosvětovém kontextu.

Slovenská sbírka na munici pro Ukrajinu splnila finanční cíl za necelé dva dny

Čt, 18/04/2024 - 20:53
Zatímco slovenská vláda se pomoci svému ukrajinskému sousedovi zdráhá, slovenští občané už na potřebnou munici nakupovanou díky české iniciativě vybrali více než 1,6 milionu eur (40,4 milionu korun). Oznámila to slovenská občanská iniciativa Mír Ukrajině, která se na organizaci sbírky podílí. Peníze se podařilo získat za dva dny.

Gruzínci nedovolí proruské vládě zůstat u moci, míní prezidentka po protestech

Čt, 18/04/2024 - 20:52
Gruzínci nikdy nesnesou vládu, která je zjevně proruská, protože se staví proti základní civilizační volbě Gruzínců. Drtivá většina si totiž přeje vstup země do euroatlantických struktur a toto proevropské odhodlání se projeví v říjnových parlamentních volbách, prohlásila gruzínská prezidentka Salome Zurabišviliová. Spor vyostřila snaha vládního tábora prosadit přijetí zákona o transparentnosti zahraničního vlivu.

Kdo zaplatí Green Deal? Bruselská kasa vysychá, potřeba budou biliony eur

Čt, 18/04/2024 - 20:00
Příklon k zelené ekonomice a uhlíkové neutralitě je jedním z pilířů politiky Evropské unie pro následující dekády. Vzhledem k dalším obrovským výdajům na zbrojení a marným snahám dohnat technologické špičky v zámoří však hrozí, že na takzvaný Green Deal nebudou peníze. Dotknout se to podle expertů může i členských zemí.

Kolem migračního paktu se objevují lži, žádné povinné kvóty nebudou, řekl Fiala

Čt, 18/04/2024 - 19:53
Kolem migračního paktu se objevila celá řada nesprávných informací i lží, řekl premiér Petr Fiala. Dodal, že i Evropská komise potvrdila, že systém žádné povinné kvóty neobsahuje. Zmínil, že schválená verze migračního balíčku nejde tak daleko, jak by si Česká republika představovala, a že Praha by byla pro důraznější řešení migrační krize.

Pohroma pro Dány vyvrcholila, po věži se zřítila i hlavní fasáda hořící burzy

Čt, 18/04/2024 - 19:11
Hlavní fasáda historické budovy kodaňské burzy, kterou zachvátil požár, se zřítila. I přes zpevnění a pokus o stabilizaci ohořelých nosných stěn se jich polovina ve čtvrtek odpoledne propadla a spolu s nimi se zřítilo i lešení, kterým byla budova procházející rekonstrukcí obklopena.

Babiš mluvil o obludné dohodě k migraci. Eurokomisařka podpořila českou vládu

Čt, 18/04/2024 - 19:00
Kvůli migračnímu paktu Evropské unie se ve Sněmovně do vlády pustilo ANO. Předseda opozičního hnutí Andrej Babiš mluvil o migračním paktu Evropské unie jako o „obludné dohodě“. Označil ho za největší zradu v novodobých dějinách, které se podle něj dopustili premiér Petr Fiala a ministr vnitra Vít Rakušan. Nepřítomný premiér se proti Babišovi na dálku ohradil.

Vliv Ruska v EU je prokazatelný, musíme být na pozoru, řekl Fiala po summitu

Čt, 18/04/2024 - 18:53
Šéfové států a vlád Evropské unie si uvědomují, že vliv Ruska v Evropské unii je prokazatelný a že je potřeba být na pozoru, uvedl premiér Petr Fiala po ukončení summitu v Bruselu. Téma ruského vlivu bylo na programu jednání ve středu večer. Zástupci členských zemí společně jednali také o konkurenceschopnosti a o digitálních technologiích.

Snažil se pomáhat Rusům s atentátem na Zelenského, hrozí mu osm let vězení

Čt, 18/04/2024 - 18:00
V Polsku byl zadržen muž, který se údajně snažil ruské vojenské rozvědce GRU pomáhat s přípravou možného atentátu na Zelenského, uvedla polská prokuratura. Hrozí mu až osm let vězení.

Lidovci válčí s ODS. Dokud budou ve vládě, nedovolí výpověď bez důvodu

Čt, 18/04/2024 - 17:42
ODS navzdory odporu v koalici Spolu chce při diskusi o novele zákoníku práce ve Sněmovně jednat o zavedení možnosti okamžité výpovědi bez udání důvodu s odstupným až osmi měsíčních platů. „V návrhu to není, a dokud lidovci budou ve vládě, tak výpověď bez udání důvodu v zákoníku práce nebude,“ oponoval ve středu na CNN Prima NEWS lidovec Michael Kohajda. Proti návrhu je i opoziční hnutí ANO.

KOMENTÁŘ: Jde někomu o to, aby byl mír na Blízkém východě?

Čt, 18/04/2024 - 17:00
Na Blízkém východě se rozehrála velká hra. Írán by tu chtěl být pánem, Izrael nehodlá být otloukánkem a Američané se pokoušejí udržet před prezidentskými volbami v rámci možností klid. Co z toho vzejde? zamýšlí se editor MF DNES Kamil Struha.

V Německu zadrželi dva Rusy, sabotážemi chtěli zabránit v pomoci Ukrajině

Čt, 18/04/2024 - 16:40
Německá policie ve středu v Bavorsku zatkla dva německé Rusy, kteří podle vyšetřovatelů chystali sabotážní akce s cílem narušit německou podporu Ukrajině. Jsou podezřelí i ze špionáže a jeden z nich také ze členství v teroristické organizaci. Oběma mužům hrozí trest odnětí svobody ve výši až deseti let. Německé ministerstvo zahraničí si kvůli případu předvolalo ruského velvyslance.

Muž neuznává zákony, soud ho poslal do vězení za jízdu bez řidičáku

Čt, 18/04/2024 - 16:25
Krajský soud v Plzni poslal na devět měsíců do vězení muže, který opakovaně řídil auto v době, kdy to měl úřady i soudy zakázané. Muž vystupuje jako Josef z rodu Sadovských a identifikuje se jako „živý člověk“. Neuznává Českou republiku ani její zákony.

Evropští žalobci v Česku tolerují úniky do médií, vadí Blažkovi. Poslal stížnost

Čt, 18/04/2024 - 16:15
Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) ostře zkritizoval evropské žalobce působící v ČR. Podle něj opakovaně tolerují zveřejňování policejních materiálů z případů, které dozorují, v médiích. Na síti X uvedl, že pošle stížnost evropské centrále (EPPO).