iDnes.cz

Syndikovat obsah iDNES.cz
Nejrychlejší zpravodajství na českém internetu, události z domova i celého světa
Aktualizace: před 56 min 53 sek

Povolit půl promile alkoholu za volantem? Většina stran říká ne

2 hod 58 min starý
Po Velikonocích hodlá ODS předložit návrh, který řidičům umožní dát si před cestou dvě desetistupňová piva anebo dvě deci vína. Zhruba takové množství odpovídá 0,5 promile alkoholu v krvi, byť na každého pití působí jinak. MF DNES oslovila zástupce všech sněmovních stran a návrh nejspíš neprojde. A vše naopak může skončit zpřísněním trestů.

Ve věku 94 let zemřel bývalý slovenský premiér Peter Colotka

Ne, 21/04/2019 - 20:16
Ve věku 94 let zemřel bývalý dlouholetý československý komunistický funkcionář, místopředseda československé vlády a slovenský premiér v době federální ČSSR Peter Colotka. Oznámil to v neděli server Sme. Roku 1990 Colotku stíhala policie za zneužití pravomocí, po čtyřech letech byl však zproštěn viny.

Naslouchat lidem je činnost, která mi jde fakt dobře, říká spisovatel Formánek

Ne, 21/04/2019 - 20:09
Spisovatel Josef Formánek je jeden z posledních bohémů. Založil magazín Koktejl, a prošel i protialkoholní léčebnou. Jako cestovatel žil s domorodci na ostrově Siberut v Indonésii. Ti mu říkali „prsatý muž“. Dnes bydlí na samotě v Českém středohoří a čeká na další filmová zpracování jeho knih.

Videa týdne: Hořící katedrála, slávisté v Londýně a Assange na skejtu

Ne, 21/04/2019 - 19:53
V uplynulém týdnu diváky webu iDNES.tv nejvíce zaujala videa hořící pařížské katedrály Notre-Dame. Aby ale videa týdne nebyla monotematická, vybrali jsme i další záběry, na které jste klikli. Uvidíte slávistické fanoušky v Londýně, ukážeme vám Juliana Assange, jak jezdí na skejtu ve svém azylu, mladá matka vám vysvětlí, proč nekojí venku a podíváte se na záchranářské cvičení na ruzyňském letišti.

Ukrajinu zřejmě povede herec Zelenskyj, prezident Porošenko uznal porážku

Ne, 21/04/2019 - 19:20
Příštím ukrajinským prezidentem by se podle předběžného průzkumu u volebních uren měl stát herec Volodymyr Zelenskyj, exprezident Petro Porošenko obhajující mandát neuspěl. Vyplývá to z informací sociologických společností, o nichž informovala ukrajinská média. Volební účast se podle předběžných informací pohybovala kolem 58 procent.

Poslance Feriho na vinařské slavnosti napadli dva muži, skončil v nemocnici

Ne, 21/04/2019 - 19:02
Poslance TOP 09 Dominika Feriho napadla na koštu vín v obci Boršice na Uherskohradišťsku dvojice mužů. Zraněný Feri byl převezen do nemocnice v Uherském Hradišti, kde byl odpoledne ošetřen.

Australský soud odmítl žalobu muže, kterého šéf obtěžoval pšouky

Ne, 21/04/2019 - 18:41
Odvolací soud v australském Melbourne zamítl žalobu jistého stavebního inženýra, který obvinil svého nadřízeného, že ho šikanoval, když před ním schválně pšoukal. Soud potvrdil verdikt soudu nižší instance, podle kterého muž nemá nárok na odškodnění ve výši 1,8 milionu australských dolarů (29,3 milionu korun) od svého bývalého zaměstnavatele.

Lidé by vám dali i poslední zrnko rýže, říká Čech o životě na Srí Lance

Ne, 21/04/2019 - 18:20
To, co se stalo na Srí Lance, je velmi zvláštní. Lidé jsou tu velmi usměvaví a bez ohledu na svou víru spolu tráví čas na plážích a oslavují, říká Čech Roman Helcl, který v Negombu nedaleko od hlavního města země vede malý hotel. Po útoku se podle něj okamžitě rozběhla série opatření a vláda se snaží udržet vše v poklidu.

Rozhodují dolary. Úplatky udržují kastovní systém na univerzitách v USA

Ne, 21/04/2019 - 17:53
Úplatky pro přijímání dětí prominentů na prestižní univerzity ve Spojených státech potvrzují, jak funguje tamní kastovní systém ve vzdělávání. Ohromuje i to, jak málo Američanů hlasitě protestuje proti těmto nespravedlnostem. Většinou zůstávají zajatci svého egoismu, tvrdí zpravodaj německého deníku Süddeutsche Zeitung v USA.

TÝDEN OBRAZEM: Tajemné procesí v kápích a migranti prchající za noci

Ne, 21/04/2019 - 17:28
I tento týden jsme pro vás připravili výběr nejzajímavějších snímků ze světových agentur. Zástupci bratrství Las Aguas se v kápích účastní průvodu během Svatého týdne ve španělské Seville, migranti z Hondurasu přichází po mostě do Spojených států a zástup mužů nesoucí kříž prošel při západu slunce východním Německem, aby se pomodlil za poselství Ježíšova vzkříšení.

Imitátor Havla, labužnice, kryptobaron. I takoví jsou čeští kandidáti do EP

Ne, 21/04/2019 - 16:50
Do Evropského parlamentu v letošním roce kandiduje v České republice 39 politických stran a subjektů, na jejichž kandidátkách se dohromady objevuje 844 jmen. Mezi běžnými zaměstnáními zaujmou také způsoby obživy, se kterými se běžně nesetkáte.

Ukrajinci vybírají nového prezidenta, v Česku jich přišlo přes tisíc

Ne, 21/04/2019 - 15:56
Stovky Ukrajinců přišly v neděli hlasovat na konzulát v Praze ve druhém kole prezidentských voleb. Voliči rozhodují, zda si funkci udrží současná hlava státu Petro Porošenko, nebo ho vystřídá herec Volodymyr Zelenskyj, který je podle průzkumů výrazným favoritem. Odevzdat svůj hlas přišli Ukrajinci také v Brně.

Krvavá neděle. Lidé na Srí Lance se bojí, že se vrátí hrůzy občanské války

Ne, 21/04/2019 - 15:42
Teroristické útoky na srílanské kostely a luxusní hotely, při kterých zemřelo přes dvě stě lidí, oživily u mnoha místních obyvatel noční můry hrůz občanské války. Ta skončila před deseti lety a nikdo nečekal, že se teror na tento turisty oblíbený ostrov vrátí. Některá média označují nedělní události na Srí Lance jako „krvavou neděli“.

Favorit ukrajinských voleb Zelenskyj porušil zákon - ukázal hlasovací lístek

Ne, 21/04/2019 - 15:15
Horký favorit druhého kola prezidentských voleb na Ukrajině, politický nováček a herec Volodymyr Zelenskyj při nedělním hlasování porušil zákon, když novinářům ukázal vlastní hlasovací lístek s „křížkem“ u svého jména. S uchazečem o nejvyšší funkci sepsali policisté protokol o přestupku.

Prasklé potrubí a parovod uzavřely v Brně ulici Cejl. Už je průjezdná

Ne, 21/04/2019 - 15:10
Prasklé vodovodní potrubí a následná havárie parovodu způsobily v noci na dnešek rozsáhlé komplikace na brněnské ulici Cejl a v jejím okolí. Voda zalila trafostanici společnosti E.ON a bez elektřiny bylo 550 domácností. Ulice Cejl byla až do odpoledne pro veškerou dopravu včetně hromadné. Vybuchující pára poškodila dvě auta, potvrdili hasiči i policisté.

Státní zkoušky i jasná pravidla. Zákon zpřísní podmínky pro chov šelem

Ne, 21/04/2019 - 14:39
Ministerstvo zemědělství v minulých dnech dokončilo novelu zákona na ochranu zvířat proti týrání. Stanovuje přísnější podmínky pro chov šelem jak pro soukromé chovatele, tak pro cirkusy. Úředníci na ní pracovali několik měsíců a ministerstvo si od ní slibuje, že zabrání neštěstím. Takovým, jako před měsícem ve Zděchově, kde muže usmrtil vlastní lev.

Češi se budou učit, jak přežít sucho. Izraelské zavlažování otestují u Lán

Ne, 21/04/2019 - 14:13
Zavlažovací systémy používané v Izraeli, jehož území tvoří zhruba ze dvou třetin poušť, budou brzy sloužit pro testování způsobů, jak co nejlépe připravit českou krajinu na klimatické změny. Naši vědci si pro ně v létě pojedou do izraelského Volcani Center, špičkového výzkumného zařízení, specializovaného na zemědělství.

Proslulý továrník zavedl nemocenskou a svým dělníkům postavil kolonii

Ne, 21/04/2019 - 14:02
Patřil k nejvýznamnějším brněnským průmyslníkům a postavil známý komplex továrních budov Vaňkovka, stopu však zanechal i mimo největší jihomoravské město. Proslul také tím, že se pečlivě staral o své zaměstnance, když zavedl například nemocenskou. Od smrti Friedricha Wanniecka uplynulo 12. dubna sto let.

Na Srí Lance jsou stovky Čechů, turisté cestovních kanceláří jsou v bezpečí

Ne, 21/04/2019 - 13:28
Čeští turisté, kteří jsou nyní na Srí Lance s cestovními kancelářemi, do míst nedělních útoků obvykle nejezdí. Zájezdy se totiž pořádají do vnitrozemí nebo k moři. Pro iDNES.cz to uvedl místopředseda Asociace cestovních kanceláří Jan Papež. Individuálním cestovatelům doporučuje nepanikařit a spojit se s honorárním konzulem v Kolombu.