iDnes.cz

Syndikovat obsah iDNES.cz
Nejrychlejší zpravodajství na českém internetu, události z domova i celého světa
Aktualizace: před 6 min 5 sek

Poslouchala jsem, ať jdu místo práce k plotně, říká šéfka Akademie věd

4 hod 35 min starý
Eva Zažímalová je na vrcholu Akademie věd a jako šéfka se snaží pomáhat rodičům-vědcům v tom, aby dokázali skloubit práci s péčí o své potomky. Sama se stala matkou v době, kdy byla společnost nastavená jinak. Slýchala, že by se měla věnovat dětem, ne vědě. „V naší společnosti stále přetrvává představa, že ženy patří k plotně,“ popsala Zažímalová v rozhovoru pro iDNES.cz.

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

4 hod 37 min starý
Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je slabší, nezabíjí – a přesto neustupuje. A my netušíme přesně proč.

KOMENTÁŘ: Z krize se musíme i „prožrat“, spotřeba domácností nesmí padnout

4 hod 37 min starý
I když česká ekonomika hodně spadla, mohlo být hůře. Vláda však nesmí zapomenout, že se dále neobejde bez velké spotřeby domácností. A tak by měla posílit sociální sítě, píše ekonomka Ilona Švihlíková.

Zabavované zrcadlo raději rozbila. Exekuce trápily Brňany už před sto lety

4 hod 37 min starý
Loni bylo v Česku téměř 800 tisíc lidí v exekuci, z toho přibližně pětina měla na krku přes deset „výkonů trestu“. Finanční nezodpovědnost se však lidem nevyhýbala ani století nazpět, jak dosvědčuje Josef Jeřábek ve své sbírce zločinných případů Brněnské mordy, násilnosti a jiné zločiny.

Baltský podmořský tunel jde ke dnu. Estonci se obávají investic z Číny

4 hod 37 min starý
Výstavba zatím nejdelšího podmořského tunelu pod Baltským mořem, který měl spojovat Finsko s Estonskem, se zastavila na mrtvém bodě. Estonsko totiž odmítlo soukromé developery a zastavilo řízení s finskou společností, která je podporovaná investory z Číny. Důvodem je podle Estonců ohrožování národní bezpečnosti.

KOMENTÁŘ: Zájem o hypotéky roste. Jak je ovlivnilo zrušení daně a covid?

4 hod 37 min starý
Hypoteční trh stále táhne. A to už od začátku roku, i navzdory prognózám. „Očekávám další snížení úrokových sazeb i podzimní kampaně bank,“ říká ve svém komentáři hypoteční analytička Partners Lucie Drásalová.

Nehody vlaků v Česku: Zmapovali jsme, na co mají poškození nárok

4 hod 37 min starý
Nehody na železnici se v poslední době u nás množí. Nejtragičtější byly dvě červencové srážky vlaků, které si vyžádaly i oběti na životech. Zmapovali jsme, na co mají cestující a členové posádky nárok, když dojde ke zranění. A jak je to s odškodněním pozůstalých i nárokem na odškodnění, když mají vlaky výrazná zpoždění.

Ministerstvo: V rodině strážníka s covidem chybovali lékaři, hygiena ne

Po, 03/08/2020 - 22:35
Podle ministerstva zdravotnictví v případu nákazy koronavirem v rodině pražského strážníka lékaři špatně zhodnotili zdravotní stav dotyčného. Nedostatky podle úřadu nejsou systémové. Středočeská hygienická stanice, která měla případ na starosti, v pondělí uvedla, že ve svém postupu pochybení nevidí.

Prokurátor chce Trumpovy finanční záznamy za 8 let kvůli vyšetřování jeho firmy

Po, 03/08/2020 - 22:10
Prokurátor z newyorské čtvrti Manhattan Cyrus Vance usiluje o vydání finančních záznamů prezidenta Donalda Trumpa také kvůli údajnému rozsáhlému a dlouhodobému kriminálnímu počínání v prezidentově firmě The Trump Organization. Sdělil v pondělí federálnímu soudu Vance, který je ve sporu s Trumpovými právníky, kteří chtějí, aby soud žádost prokuratury zamítl.

VIDEO: Opilci vyvolali rvačku na palubě letadla. Nechtěli si vzít roušku

Po, 03/08/2020 - 21:24
Rvačku na palubě letadla společnosti KLM vyvolala dvojce, která si odmítla nasadit roušky. Opilé cestující z nizozemského Amsterdamu na španělský ostrov Ibizu nakonec zatkla španělská policie po přistání. Nikdo nebyl vážně zraněn.

Svět se zbavuje uhelných elektráren, Čína naopak pořizuje nové

Po, 03/08/2020 - 21:04
Celosvětová kapacita výroby elektřiny z uhlí za prvních šest měsíců letošního roku poprvé klesla. Koronavirus totiž pozastavil některé nové projekty a zrychlilo se také odstavování některých elektráren. V Číně je však situace opačná, uhelné elektrárny v zemi naopak přibudou.

Opouštím Španělsko, oznámil bývalý král. Čelí finančnímu skandálu

Po, 03/08/2020 - 20:35
Bývalý španělský král Juan Carlos I., který čelí vyšetřování kvůli finančnímu skandálu, se rozhodl odstěhovat ze Španělska. Oznámil to v dopisu, který v pondělí zveřejnila královská rodina. „Informuji vás o svém uváženém rozhodnutí vystěhovat se v této době ze Španělska,“ napsal v listu.

Před čtvrt stoletím utekl policii Winkelbauer, který vraždil semtexem

Po, 03/08/2020 - 20:14
Mimořádně horké léto prožili před pětadvaceti lety čeští policisté. Hlídka převážela 3. srpna 1995 do pankrácké věznice Ladislava Winkelbauera obviněného ze dvou vražd. Během eskorty se vězni podařilo dostat z želízek, policisty odzbrojit, spoutat je, odcizit jim auto a zmizet. Winkelbauer se stal rázem nejhledanější osobou v Česku. Po sedmi měsících ho v Praze zneškodnili dva američtí turisté.

43 jmen, tři minuty ticha, smuteční fanfára. V Janově otevřeli nový most

Po, 03/08/2020 - 20:06
V italském Janově v pondělí večer slavnostně otevřeli nový dálniční most nacházející se na místě bývalého Morandiho mostu, jehož část se před dvěma lety 14. srpna 2018 zřítila. Při tragédii tehdy zemřelo 43 lidí. Jména všech obětí byla na slavnostní ceremonii přečtena. Jejich památku státníci uctili také třemi minutami ticha.

Velké srovnání mrtvých. V Evropě si nejhůř vedla Anglie, ukázala studie

Po, 03/08/2020 - 19:27
Během prvních pěti měsíců tohoto roku zemřelo v Anglii o 7,55 procenta lidí víc než je průměrný údaj za posledních pět let. Ukázala to analýza britských statistiků, kteří porovnávali nárůst úmrtnosti v dvaceti evropských zemích.

Emeritní papež Benedikt XVI. těžce onemocněl, trpí infekcí obličeje

Po, 03/08/2020 - 18:42
Třiadevadesátiletý bývalý papež Benedikt XVI. těžce onemocněl. Podle papežova životopisce Petera Seewalda má bolestivou infekci obličeje, která mu způsobuje potíže s mluvením. Benedikt má dlouhodobě podlomené zdraví, což byl také jeden z důvodů, proč před sedmi lety jako první papež za bezmála šest set let rezignoval na vedení církve.

Místo na kolej do hotelu. Oslabené hotely nabídnou bydlení vysokoškolákům

Po, 03/08/2020 - 18:30
Po krizi, která v první polovině letošního roku ve velkém zasáhla pohostinství, stále mnohé hotely zejí prázdnotou. Neobydlené hotelové pokoje by však s příchodem podzimu mohly dostat nové využití. Místo zahraničních hostů totiž mohou posloužit vysokoškolským studentům, kteří nesehnali kolej.

Chci mít co nejvíc krajů a příští rok vládu ve Sněmovně, řekl Klaus mladší

Po, 03/08/2020 - 18:08
Cílem v nadcházejících krajských volbách je podle předsedy hnutí Trikolóra Václava Klause mladšího získat co nejvíce krajů a zakreslit tak svou partaj do politické mapy. V klání o Senát svým kandidátům ale Václav Klaus mladší příliš šancí nedává, řekl v rozhovoru na Rádiu Impuls.

Ekonomové: Konec superhrubé mzdy přinese lidem tisíce, rozpočtu obří díru

Po, 03/08/2020 - 17:30
Premiér Andrej Babiš znovu otevřel téma superhrubé mzdy a avizoval, že ji zruší. Ministryně financí Alena Schillerová s tím souhlasí, upozornila však, že státní kasa by tak mohla přijít o další desítky miliard korun. Podle předních ekonomů je třeba zodpovědět otázku, jak takový výpadek peněz vláda vykryje.

Hřib: Zelená odpovídá, hygiena by mohla v Praze nařídit roušky uvnitř

Po, 03/08/2020 - 17:20
Pražská hygienická stanice by mohla v blízké době zavést v metropoli povinnost nošení roušek ve vnitřních veřejných prostorech. Po jednání rady hlavního města to řekl primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Ten také komentoval aktuálně vyhlášený stupeň nebezpečí šíření koronaviru v metropoli na nově zavedeném „semaforu“.