Co na srdci, to na jazyku

Jsem si téměř jistá, že každý dokáže tuto přesnou formu moralismu pochopit. Je ale možné. Že ne každý má o toto pochopení zájem. „ Co na srdci, to na jazyku“ totiž skrytě charakterizuje jednu z nejžádanějších a občas nepříjemných lidských vlastností, kterou je upřímnost.
Upřímnost bývá mnoha lidmi ceněna, i když jen menšina z nich je schopna takto otevřeně komunikovat. Ne každý, jak už jsem uvedla, ale o upřímné jednání stojí a přijímá je kladně. Někteří z nás, ačkoli si na oko hrají na přátele a kamarády, nejsou schopni snést možnou otevřenou kritiku, ba dokonce ani sami nedokáží kritiku použít. Mnohokrát se v životě setkáme se lží, která úzce souvisí s přetvářkou, jejíž poznání umí trpce zklamat. Také odhaluje pravé tváře lidí. Upřímnost, jejíž zbraně mnoho lidí pro jistotu nepoužívá, ukazuje totiž opravdové jádro a svědomí člověka. Každý, kdo preferuje upřímné chování, by si ale měl dávat pozor na jeho hrubou stránku, která dokáže druhé silně poranit.
S upřímností a otevřeným jednáním k lidem musíme tedy umět zacházet a volit vhodná slova, ale hlavně nezapomenout, že přechod na jemné hodnocení může vést až k přetvářce, se kterou se bohužel setkáváme až příliš často.