Hradec nezklamal

Od 4. do 6. července se konal v Hradci Králové festival Rock for People. Dvanáct let předtím se každým rokem konal v Českém Brodě, letos se poprvé zpívalo na vojenském letišti v Hradci. Mnozí, kteří tradičně jezdili do Brodu a obdivovali tam zeleň a cestu kolem potoka, odmítali jet do Hradce. K Brodu patří Rock for People! Alespoň tak se prezentovali na mnohým fórech na internetu. Pravda je ovšem taková, že letos festival v Hradci navštívilo přes 20 tisíc návštěvníků a kdyby festivalu přálo i počasí (jakože moc mu nepřálo), tak se na letiště vleze ještě snad jednou tolik lidí. Což v Českém Brodě nebylo možné.
Před šestou hodinou ranní jsme zabrali kupé ve vlaku mířícím do Pardubic. Byla deštivá středa. V jedenáct hodin jsme se ocitli na podivném nádraží v Hradci Králové. Před nádražím to vypadalo, jako by celý Hradec byl v nějaké velké rekonstrukci. Po čtyřhodinovém cestování nás čekal ještě transport na letiště, který zajišťovala kyvadlová autobusová doprava. Akorát že zájemců bylo víc než míst v autobuse. Ale i tak jsme se jako sardinky dostali až na místo. Opět poprchávalo. Vystáli jsme frontu do stanového městečka, skoro stěží jsme našli volné místo na postavení stanu a pak už jen půlečka na uvítanou. Festival začínal ve dvě hodiny odpolední celkem na pěti stagiích. Stage České spořitelny lákal Tleskačem, Stage O2 zas nabízel koncert skupiny The Tap Tap, což bylo vystoupení postižených mladých lidí s doprovodem Kollera (a bylo to pěkné), Filter Stage nabízel hned ze startu skupinu Bůhví a Matoni Music Stage, která po celý festival nabízel kvalitní metalovou produkci, začal méně známou skupinou Fantajm. A pak už nezbývalo nic jiného než nakukovat do programu a vybírat si z bohaté nabídky. A sem tam se schovat pod nějaký ten přístřešek nebo k pivku pod stany. První den festivalu nejvíc oslnily skupiny jako Sto zvířat, Divokej Bill, Levellers, The Bones, Kryštof, The Beatsteaks, Gipsy.cz a jako třešnička na dortu vystoupili v jedenáct hodin večer The Killers, kteří svůj koncert rozjeli opravdu ve velkém stylu. Podle počtu diváků šlo soudit, že většina přijela právě kvůli této americké kapele. A pak už jsme se blátivou cestou ubírali ke svým stanům…
Další den začínal program festivalu vesměs kolem jedné hodiny odpoledne. Nachystáni ukázat své kvality byli Gaia Mesiah, Horkýže Slíže, The Hives, Sunshine, Mňága a Žďorp, Tři sestry, The Locos, Chinaski, Clou a spousta dalších. Kromě poslechu hudby a hupsání pod pódiem se návštěvníci mohli zúčastnit několika soutěží, které pro ně byly připraveny. Nechyběl ani vodní fotbal a twister, bylo možné lozit po nafukovacím Gambrinusu, střílet z vodní pistole a dělat spoustu dalších ztřeštěností. I v tento den spadlo několik kapek, v jednu chvíli to dokonce vypadalo, že nejlepší volba bude spánek ve spacáku, ale nakonec se nebe umoudřilo a dovolilo nám poslechnout si bez deštíku závěrečnou skupinu Clou. A ti to dobře rozproudili!
Poslední den byl nejkrásnější, co se počasí týče. Probudilo nás sluníčko. Nepršelo – což byla priorita číslo jedna na tomto festivalu. Vydali jsme se na oběd do města, ale díky Janu Husovi bylo skoro všude zavřeno. Nakonec jsme skončili v luxusní slovenské hospodě na bílých kožených křeslech s menu za stovku. Warum nicht?  A pak se zas odpoledne rozjížděl festival tak, jak má být. Ze všech pódií vyřvávali zpěváci jejich nejlepší songy, skákali a vyváděli, dávali do toho všechno a diváci to oceňovali potleskem, třepáním hlavami a skákáním. Z největších hvězd, které v pátek vystoupily, lze jmenovat Die Happy, Basement Jaxx, Skyline, UDG, Wohnout, Vypsaná Fixa, Cocotte Minute, Krucipusk, The Prostitutes, Buty, Tata Bojs atd. Člověku se až nechtělo odjíždět. Ale vlak jel skoro jen jeden, takže nebylo na výběr než o půl jedné odjíždět z nádraží.
Po šesti hodinách vlakem jsem dorazila domů, dala si sprchu, uvařila kávu a šla do práce, protože bez práce nejsou festivaly. 