Městská část Praha 3 touží po zápisu v seznamu památek UNESCO

A s čím že kandiduje? Vždyť se na území Žižkova ani Vinohrad nenachází moc starobylých památek… Praha 3 má ale co nabídnout: úchvatný výhled z chváleného i kritizovaného Žižkovského vysílače, procházku po Olšanských hřbitovech, sochu Žižky na Vítkově (jednu z největších jezdeckých soch na světě) nebo také vojenské muzeum.

A protože stáří není jediným kritériem, které UNESCO bere v potaz (hodnotí se i architektonický význam památek - jako např. u vily Tugendhat v Brně z roku 1930), tak za Prahu 3 kandiduje turisty i našinci neprávem opomíjená památka, kostel Nejsvětějšího Srdce Páně – dominanta Náměstí Jiřího z Poděbrad na Vinohradech, která je již od roku 2010 na seznamu národních kulturních památek, nyní však touží postoupit ještě o krůček výš.
Kostel vystavěný v letech 1928-32 slovinským architektem Josipem Plečnikem je považován za jednu z našich nejvýznamnějších sakrálních staveb 20. století. Zcela se vymyká zařazení do jakéhokoliv stavebního stylu - jeho moderní architektura je inspirována hlavně starokřesťanskými vzory.

Více o kostele se můžete dozvědět z nové publikace, jejíž vydání bylo prezentováno odborníkům z cestovního ruchu i širší veřejnosti v sále Asociace cestovních kanceláří ČR spolu s uvedeným záměrem o zařazení památky na seznam UNESCO.

Autorkou publikace Kostel Nejsvětějšího Srdce Páně ve vztahu k Pražské památkové rezervaci a k památkám UNESCO je Dana Schlaiterová a o působivé fotografie ji doplnil Rudo Prekop. Bude již brzy k dostání zdarma v hlavních městských infocentrech, kromě češtiny i v angličtině a němčině.

Závěrem prezentace, které se kromě zástupců Prahy 3 zúčastnil i zástupce Slovinska a zástupce římskokatolické farnosti při kostele Nejsvětějšího Srdce Páně, byl dán prostor dotazům z řad publika, které se týkaly hlavně praktických stránek věci – například jestli má zastupitelstvo v plánu z důvodů zlepšení turistické dostupnosti vystavět v blízkosti památky víc parkovacích míst, stání pro autobusy nebo infocentrum. Kulturní památka v obležení dopravních prostředků by trochu ztratila na své kráse, proto je v plánu vybudování podzemního parkování a stání autobusů ve vzdálenější lokalitě. Pro vybudování infocentra se již hledá příhodná budova, je to totiž dokonce jednou z podmínek UNESCO.
Anna Červínková