Krchovský opět na scéně

K půl stoletému výročí narození výrazného pražsko-brněnského básníka vzešlého z českého undergroundu vychází v květnu letošního roku čtyř set stránkové Sebrané básně, po kterých se na knihkupeckých pultech jistě zapráší. O koho jde? O J. H. Krchovského, jemuž již vyšlo souborné vydání tří jeho knih pod názvem Básně (1998). Celkem vydal přes dvě desítky sbírek. Aktuální Sebrané básně (2010) jsou doplněny ukázkami z jeho posledních dvou knih (Poslední list, 2003; Nad jedním světem, 2004) a o tom, že i tento titul bude beznadějně vyprodán, není pochyb. Kdo by netoužil po výboru poezie mrazivé, tajemné, výstižné, morbidní, sarkastické, svérázné, smyslné, odvážné, po poezii bez servítek, po poezii autora, jemuž Egon Bondy předpověděl, že se ocitne ve školních čítankách? Pouze člověk negramotný nebo cizinec neumějící česky.
A kde bere tento osobitý autor inspiraci? Vzhledem k tomu, že doma nemá televizi a noviny jsou pro něho blbovinou, kterou čte akorát ve vlaku, když je tam najde někde pohozené, lze usuzovat, že Hásek se rád dívá, kolem sebe, do sebe, do ostatních lidí. A především ... umí se dívat, což je schopnost téměř vymizelá, vymřelá, zapomenutá. Přestože již po delší dobu autor nic nového nepíše, sám říká, že když nepíše, tak prostě nepíše a když píše, tak prostě píše, jak jednoduché (!), můžeme se na tyto sebrané básně přinejmenším těšit ze sběratelského hlediska – do knihovničky nám přibude opravdový skvost, který tam již teď má jistě rezervované místečko.

Komentáře

bych jenom podotknul, ze

bych jenom podotknul, ze krchon nenapsal uz nejakych 8 let nic noveho, jako basnik je mrtvy (coz sam taky jednou prohlasil)... jak dlouho se jeste budou vydavat vybory jeho dila nevim, kdyby to byly aspon fakt sebrane spisy - tedy kompletni dilo... takhle maji ale nejakou cenu fakt jen samostatne sbirky a mozna prvni vybro Basne... muj nazor...

banan

To, že Krchovský už 8 let nic nanapsal je hloupost

V září mu vyjde sbírka, úplně nových básní. Pár z nich bylo v minulém HOSTu.

O všem se zmiňuje tady:

píšu, že nenapsal nic

píšu, že nenapsal nic NOVÉHO, tj. že se bohužel furt opakuje a začíná to už být trochu nuda.... (to, že navzdory téhle skutečnosti patří furt mezi to lepší v české poezii, je věc druhá...)

on se dokonce opakuje i v

on se dokonce opakuje i v tom rozhovoru, to, že slušný básník umírá mlád, říkal už po revoluci když s ním točil Rauvolf.... za těch cca 15 let už mohl přijít na něco jiného