Lázeňské město Bohdaneč

Obrázek uživatele Kateřina Kočová

První lázeňská sezona byla zahájena v srpnu 1897. Dodnes se zde léčí nemoci pohybového aparátu a zánětlivá revmatologická onemocnění. Největší dominantou města Lázně Bohdaneč je Gočárův pavilon, který byl vybudován roku 1913. Město leží v nádherném prostředí polabské nížiny, vzdálené pouhých osm kilometrů od Pardubic. Lázeňské domy obklopené spoustou zeleně, kryté kolonády a čistý vzduch lákají návštěvníky k nezapomenutelným zážitkům. Vlastní přírodní léčivé zdroje - rozsáhlá ložiska slatiny a přírodní teplá minerální voda. Artézský vrt pocházející právě z "Gočárových let" 1913-1914, je hluboký 347 m a byl pojmenován Panenka. Charakter minerální vody je ryzí alkalická kyselka.
Ač je město maličké, stojí za detailní prozkoumání. Právě k tomu je zde vybudována speciální naučná Gočárova stezka/ Gočárův okruh dlouhý 5 km nabízející nenáročnou pěší turistiku městem i přilehlou volnou krajinou. Pojmenování okruhu nese jméno slavného architekta 20. století, který se o vzhled města zasloužil nejpůsobivěji.

První zastávkou je radnice na Masarykově náměstí, další pak samotné náměstí s mnoha vodotrysky a menší kolonádou s oblíbenou a hojně navštěvovanou cukrárnou. U třetí zastávky narazíme na jeden z Gočárových výtvorů - dnes už nepříliš atraktivní Penzion Škroup. U Kostela sv. Máří Magdalény zabočíte doprava k parku za již zmiňovaný lázeňský pavilon Gočár, kde narazíte na sluneční hodiny. Za zmínku stojí i malebná Kuttnerova kaplička a Tillerovo sedátko, které nechal plukovník Karel Tiller vybudovat ve 40. letech 20. století pro svou milovanou ženu Annu Tillerovou v místě, které měla tolik ráda. I dnes je Tillerovo sedátko místem příjemného odpočinku v březovém hájku s výhledem na louku a hráz bývalého rybníka Rozkoš. Další zastávkou je Gočárův železobetonový vodojem a Bohdanečské hřbitovy. Vrcholem cesty je Gočárova vila čp. 280 v Dukelské ulici, postavena Oldřichem Kvapilem z Bohdanče. Pod projektem je opět podepsán J. Gočár, který zde vytvořil jedinečnou funkcionalistickou stavbu na vrcholu této éry.

Lázně Bohdaneč uchvátí v každém ročním období.