Love and other Drugs (Láska a jiné závislosti)

Obrázek uživatele Markéta Markovicsová

V českém překladu tahle americká romantická komedie zní Láska a jiné závislosti. Když jsem hledala ve chvílích nudy doporučení na nějaký pěkný nový film, při slovech romantická komedie jsem měla chuť přepnout v internetovém prohlížeči na jiné okno. Neměla jsem zrovna náladu na klasické americké romantiky, kdy zlobivý hoch potká hodnou holku, zamilují se do sebe, na čas se spolu rozejdou jen proto, aby pochopili, že bez sebe nemohou žít. Takových scénářů bylo už napsáno, a přitom je to stále jedno a to samé.

Jako první mě zarazilo obsazení v tomto filmu. V hlavních rolích je Jake Gylenhaal (hlavní postava také ve skvělých filmech jako Zkrocená hora nebo Prince z Persie) a Anne Hathaway (Alenka v říši divů a romantiky jako Válka nevěst, Deník princezny 1 a 2 aj.). Kromě nich si ve filmu zahrály i jiná filmová esa jako je Gabriel Macht (Vdáš se, a basta!), Hank Azaria (Noc v muzeu), nebo také Oliver Platt, který ztvárnil jednu z postav v katastrofickém filmu 2012. Režie se ujal Edward Zwick, který má na svém kontě úspěšné filmy jako Krvavý diamant, Poslední samuraj, Odpor aj.

Kvůli známým hereckým tvářím jsem se rozhodla dát tomuto filmu šanci a podívat se na něj. Musím říct, že toho nelituji. Zápletka byla samozřejmě už často ztvárněná, ale ústřední herecká dvojice ji pozdvihla do vyšších míst. Chytrý, sympatický a sexy chlap, který nehledá vztah ale jen pobavení, se zamiluje do nemocné dívky, která je úplně jiná než ostatní jeho společnice a to tím, že ho odmítne. Dvojice se přesto dá zase dohromady a ze zlobivého chlapce se rázem stane věrný přítel. Musím pochválit obsazení v hlavních rolích. Mezi Jakem a Anne to jiskřilo, emoce byly skvěle prožité a reálné. Je zde také ukázaná stránka ze života lidí, kteří trpí Parkinsonovou chorobou. Zajímavé bylo i prostředí Ohio River Valley v roce 1996, rychlá auta, staré kamery a vynalezení převratných léku jako Viagra. O zábavnou stránku se měl postarat mladší bratr hlavní postavy, zklamaný zbohatlík a onanista. Ve filmu jsou odvážné erotické scény a honba za sebeuspokojením.

I když jde o klasické a věčné téma romantických komedií, díky hereckým výkonům, dynamice příběhu a tematickým problémům v lékařství, bych neváhala a koukla se na to znovu.