Čtyři dny, spousty fanoušků, explodující dávka muziky a jeden cíl – užít si Masters of Rock 2011

Obrázek uživatele Markéta Markovicsová
Legendární Twisted Sister konečně zamířili poprvé do České republiky. Pro svoji koncertní premiéru si vybrali právě Masters of Rock, který se uskutečnil ve dnech 14. až 17. července v areálu likérky Rudolf Jelínek ve Vizovicích. Po čtyři dny přes pětadvacet tisíc lidí kempovalo v okolí místa konání festivalu, spali ve stanech, autech, na lavičkách. Prostě, kde se dalo. Příznivci rocku, metalu či heavy metalu si určitě tuto dobu nezřízeného pití a přebytku muziky užili. Nedá se to ale říci o obyvatelích Vizovic. Někteří se na tom však snažili vytěžit. Všude, kam jsem se podívala, bylo přeplněno stánky s občerstvením a nejrůznějším zbožím. Nebylo pro mě žádným překvapením, že stánek s rozmanitými druhy kávy, moc netěžil. Káva byla dražší jak pivo a je asi jasné, čemu dávali účastníci festivalu přednost.

Na takovýchto několika denních akcích je nejnepříjemnější způsob udržování osobní čistoty a hygieny. Musím říct, že pohled na Toi Toi ve večerních hodinách nebyl nijak vzrušující a ten zápach také ne. I když byly na každém rohu, nestačilo to. Ještě, že byly pro veřejnost otevřené WC v restauracích a hospodách, ale za mírný poplatek. Údržba čistotného areálu se dařila tak ze středy na čtvrtek, v těch dalších dnech jsem to zaměstnancům, kterých bylo okolo stovky, skutečně nezáviděla. Doufám, že za to mají opravdu dobré peníze.

Soutěž o nejfrekventovanější vozidlo „vyhrála“ ambulance, která měla neustálou pohotovost. Nejčastějším důvodem pro tyto ustavičné výjezdy bylo zpití do bezvědomí.

DAVOVÉ ŠÍLENSTVÍ

Po počátečním zděšení a mírné panice z tak velkého množství lidí, jsem se nakonec dokázala zorientovat a přizpůsobit. Cestu do novinářského stanu jsem po mnoha strastiplných útrapách nakonec našla, nemohu za to však vděčit tolik "ochotným" securiťákům. Zdálo se, že byli z tak velkého davu trochu dezorientovaní, že zapomněli na dobré vychování. Každopádně, kdybych musela hlídat takové množství lidí, asi bych taky brzy ztratila veškerý optimismus.

Pódium hlavní stage se rozeznívalo již v dopoledních hodinách, kde na své oblíbené kapely čekalo překvapivě velké množství fanoušků. Jiní ještě dospávali, nebo si vychutnávali snídani šampionů, která se skládala z rumu, rohlíku a piva.

Pro mě nejsilnější kapelou čtvrtka byli jednoznačně Hammerfall. Tito Švédi jsou jednou z nejúspěšnějších heavy-metalových kapel. Na Masterech zavítali letos již po čtvrté. Fanoušci zvedali své ruce do vzduchu, házeli hlavou a skákali na některé z jejich nesmrtelných hitů, jakým je například Heart on Fire. Hammerfall tu úspěšně představili novou desku „Infected“.

„Nikdy předtím jsme nezněli tak čerstvě a moderně, bez toho, abychom ztratili tu jemnou hudební esenci značky Hammerfall. Je to čistý, „infected“ heavy metal,“ říká zpěvák Joacim Cans.

Exkluzivním vystoupením bylo spojení dvou populárních kapel Eluveitie a Finntroll. Tyto dvě kapely mezi sebou uzavřely přátelský pakt a rozhodly se vytvořit neuvěřitelnou show. Stalo se tak spojením drsného, zběsilého a hrubého metalu se silou folk metalových bardů z Eluveitie. Na jedné straně keltská malebná hudba a na druhé suroví a nelítostní Finntroll. Podívaná, která stála za to.

Určitě stojí zmínit spoustu dalších kapel ostatních dnů. Bylo jich opravdu hodně. Na festivalu proběhl historicky první koncert skupiny Twisted Sister. Svůj návrat do Rock´n´rollového světa si se vší grácií vychutnali také Guano Apes. Letošní program byl naprosto nabitý německými bandy. Svojí skvělou show se předvedli Oomph!, jejichž autogramiádu netrpělivě vyčkávalo spoustu příznivců, ani neskutečné dusno a horko je neodradilo. U.D.O. představila své nové CD v plné kráse. Šlo o silné a vzrušující vystoupení s maximálním množstvím zajímavých songů. Mohla bych pokračovat dále, ale snad stačí říci, že ty čtyři dny na Masters of Rock budu mít ještě hodně dlouho v paměti. Nejen proto, že za přijatelnou cenu dostanete takový nával skvělé muziky, že je pak slyšíte snad i ve spaní, ale jde o jeden z nejlepších zážitků vůbec.