Masters of Rock

Moc mě mrzela reportáž TV Nova ohledně tohoto festivalu. Senzace chtiví reportéři natočili jen odpad, profesionálně sestříhali a výsledek je mnohabujný:o(( Je na místě ta vlna nevole, která se okamžitě zvedla poté, co jsme všichni po návratu přijeli domů a zkoukli ji na internetu. Nejeden psal rozhořčený dopis redakci Novy a odvolával se na své zážitky a zkušenosti. Marná snaha. Tedy aspoň já se pokusím osvětlit tento více než-li zdařilý svátek rockerů:o).
Vyráželi jsme brzo ráno autobusem z Ostravy (mimochodem ode dneška jezdím jen autobusem, lístek 95,- Kč a místenka jen za 7,- Kč; kašlu na ČD a nečekané hodinové zpoždění). To, že se blížíte do Vizovic vám už z dálky napovídala atmosféra, město postupně černalo:o)), vlasy se prodlužovaly a odlesk kovových obojků vás místy oslepil. Je to tady, po téměř tříhodinové cestě přes serpentiny jsme dorazili do Království Jelínka. Mírně nazelenalé nás přivítali metalisti se stříkačkami s vodou v ruce. Vyrazily jsme hledat stan a nasávaly atmosféru. Po zabydlení v absolutně vyvařeném stanu jsme skočily pro náramky. Je fakt, že securiťáci si užívali pozornosti a svého dominantního postavení plnými doušky. Nebylo děvy, kterou by pořádně neprošacovali a nelaškovali s ní při spínání náramků. Taktéž je pravda, že lidi s náramky a s obojky, které tvořily více než pěti centimetrové hroty posílali zpět, ale nač ta snaha, že? Když si ty samé můžou koupit uvnitř:o) Areál Vizovic je rozsáhlé místo, ale lidiček dorazilo zřejmě víc, než pořadatelé čekali. Bylo na denním pořádku, že cesta z jednoho konce na druhý trvala cca 15 min. Stánek s jídlem na každém rohu. Jen jsem neměla odvahu si něco z toho koupit:o) Letos byla i druhá Stage, což pořadatelům velice chválím. Všichni byli v šoku, když spatřili na akci toho typu Leoše Mareše, ale kdo mu to bude brát, že? Pro adrenalinchtilce byla možnost Bangin Jampingu, vždy se pod plošinkou nahromadil zástup lidí, který vás morálně povzbudil. Spíše ale s kamerou čekali na nějaký ten bonus:o)))což se jedné slečně podařilo;o) Byla tady snad každá šílenost, na kterou jste pomysleli. Myslím, že mí známí budou tak tři měsíce litovat toho,že se zkalili jako prasátka. To tetování bylo šílený úlet, těžko s ním budou vysvětlovat, že jsou heterosexuálové:o)))) V pátek začala ta nesnesitelná horka a nápojové stánky se otřásaly v základech. Jen mi chybělo více nealka, dalo se sehnat jen minimálně a k tomu za šílené ceny!
Jela jsem na festival s poraněnou nohou a každou minutu jsem se dušovala, ať mi na ni neskočí někdo v gladach. Ale k mému překvapení se burani našli vždycky v tom něžnějším pohlaví. Takže se omlouvám mužské populaci..;o)) Spousta lidí ta horka zaháněla v místí říčce, což chudák ondatra nemohla rozdýchat. Jinak byly k dispozici hadice s vodou, u kterých se mohl každý zchladit, posléze i nedobrovolně:o))
Co se týče hygieny, na fesťácích je vždy v určité míře omezena, ale organizátoři se snažili. Jenže, jak jsem se již zmiňovala, dorazilo hoooooooooooodně nadšenců, takže kapacita toi toiek místy nestačila, i když byly vyváženy a myty denně. V pátek to ještě s úklidem šlo, ale pak se na to nějak opomnělo či co. Nevím, já jsem třeba za celý festival denně kolem stanu uklízela a nic nevyhodila na zem. Což byl taky ostatně problém, protože najít koš byl pomalu nadlidský úkon. Kdyby za vrácené kelímky dávali peníze, či piva, určitě by se návštěvníci chovali jinak. Na některých fesťácích to už takhle funguje a nemůžu si stěžovat. Tak snad příští rok Prago koncert zvolí jiné alternativy.
Atmosféra: Při koncertech úžasná:o)) Viděla jsem všechny, na které jsem přijela, kvůli Cocotte minute jsem musela vyběhnout i ze sprchy (na kterou jsem stála poctivě hodinovou frontu, tak ať si toho kluci váží). Absolutně úžasní byli Children of Bodom, Epica (ta nikdy nezklame), již zmiňovaní Cocotte minute, After Forever a samozřejmě Sepultura. Na ni se mi podařilo dostat až úplně dopředu. Ale bubeník byl proti mně, ladil dobrou hodinu, což se v tom kotli nedalo vydržet:o ( Byla jsem tedy nucena opustit stanoviště a „házet řepou“ o kus dál. Koncert Sepultury byl třešničkou na dortu a nikomu se nechtělo věřit, že je to poslední tón letošního festivalu.
Co se týče obrázků z reportáže Novy, nevím co by si počali, nenatočit místní bezdomovce, odpadky kolem popelnic, pár borců, kteří přebrali. Většina lidí přijela opravdu kvůli hudbě. Bylo zde tak pestré národnostní složení, které se jinde jen tak nezažije. Jen vedle nás stanovali Rusi, Poláci, Lotyši a nezapomenutelní Slováci:o))) A taky co se týče „společensky unavených“ návštěvníků, sic neuvěřitelně, ale opravdu to byli lidé většinou ve věku kolem 40. A místní doktoři měli práci hlavně díky neuvěřitelným tropům. Za což jim chci obzvláště poděkovat. Byla tam více než pohodová atmosféra. Byla jsem svědkem, když jedna slečna vedle mne omdlela, žádný z mužů neváhal a v náručí ji nakonec odnesli do zdravotnického stanu.
První dny jsem si díky své blond hřívě, modrým očím a nemetálovému oblečení připadala jako vyvrhel:o) Přišlo mi, že jsem snad na špatném místě, samý metalista:o)) Čímž jsem samozřejmě vzbuzovala pozornost. Každý druhý návštěvník/nice se mě ptal/a, co poslouchám atd. Zákonitě jsem se tak seznámila snad se stovkou lidí:o)) Oprášila si své jazykové schopnosti, ale těm Rusům se omlouvám, fakt umím rusky jen dvě slova:o)) Poklábosila se satanisty a získala tak woodo panenku:o))) Jeden metalista mi dal při After Forever hodiny „házení řepou“ (dva dny mě pak bolelo za krkem). Byli tam fakt příjemní lidi. Proto apeluji na všechny kdo uvěřil výkresu návštěvníků MoR od televize Nova, že to jsou prasata, alkoholici, feťáci a bůh ví co ještě, ať nevěří všemu, co vidí v bedně ;o)
Zdravím tak všechny, co si tam letos také užili super festival a těší se na přes rok. Já jedu teda určitě :o))
Nemo