Modrá je dobrá

Modrá-tmavě modrá-až fialová. Taková je barva malých zázračných bobulek, které rostou na nízkých keřích v lese a na loukách. Rostou v Evropě, západní Asii, a dokonce i v Severní Americe! Jako malá jsem milovala chvíle, kdy babička zabalila celý plech borůvkového koláče do utěrky, a šlo se na hory. Venku, v lese, cestou na Kozubovou chutnal koláč s posypkou stokrát líp, než kdybych ho jedla spořádaně doma u stolu. A co takové borůvkové knedlíky! A borůvková marmeláda a zmrzlinový pohár s borůvkami! Mňam…
Využití borůvek je nezměrné. Tyto malé sladké plody jsou nositelkami spousty vitamínů a dalších pro tělo potřebných látek. Obsahují železo, vitamín C a barvivo antokyan. Jsou výborným lékem proti stresu, příznivě působí na oční sítnici, preventivně působí proti zánětům, snižují hladinu cholesterolu v krvi, odvodňují organismus, uvolňují křeče, působí proti střevním potížím apod. Jak vidíte, hotový přírodní zázrak! Že se vám nechce hrbit několik hodin nad nízkými keříky, abyste si nasbírali borůvky na koláč, na čaj? Nebojte se, borůvky se hojně prodávají na zeleninových trzích, mnozí mladí lidé, studenti si rádi přivydělávají sbíráním borůvek a jejich následným prodejem. Stačí vytáhnout peněženku a modré bobulky máte v kuchyni. V lékárnách se dá také koupit i výtažek z borůvek, je vhodný v době, kdy nemáte možnost sběru čerstvého ovoce. Borůvkový výtažek obsahuje až 200 x větší množství účinných látek, než kolik je obsaženo v čerstvých plodech.
Nechce se vám navštěvovat trhy, ani lékárny? Pak si dejte v hospůdce borůvkové pivo – hit poslední doby! Malé pivovary přicházejí na různé zajímavé obměny klasického piva. Kromě borůvkového piva se také můžete setkat s višňovým nebo s pivem z pampeliškových listů a lopuchu. Nebo si dáte pivovou zmrzlinu?
Ať tak, či onak, chcete-li si přece jenom nasbírat borůvky sami, máte na to pět týdnů od začátku července. To je nejvhodnější doba pro sklizeň. A co se stane s přezrálými borůvkami, které už nikdo nechce? Nebojte se, zvířátka si je pěkně spapají. Kdysi jsem v encyklopedii četla, že lišky si na konci léta pochutnávají na borůvkách. A teď už dokonce vím, že nejen lišky, ale i ostatní zvěř, která se v době říje dostává do stresu, pojídá borůvky, které jim slouží jako antidepresivum.
Až si budete dopřávat jakoukoli pochutinu s borůvkami nebo z borůvek, to už je jedno, vzpomeňte si, jak moc jsou našemu zdraví prospěšné. A až uvidíte polské (a jiných národností) trhače-ničitele borůvkových keřů, jak o sto šest máchají těmi svými strojky v lesích, řekněte jim, aby něco nechali zvířátkům, ony jsou občas taky ve stresu. A u toho si třeba zazpívejte hit Šárky Rezkové s názvem Borůvková. „Borůvkovýýýýý víííííno měl a jááá po dvou sklenkááách řekla, co chtěl….“