Muzikál Jack Rozparovač

Obrázek uživatele Kiara

25.2. divadlo Kalich, Praha
K lístku na muzikál Jack Rozparovač jsem se dostala jako slepý k houslím. Ale když už jsem se rozhodla tam jít, tak ať z toho taky něco máte. Předpremiéra začala ve tři hodiny odpoledne v malém divadle Kalich. Představení uvodila scénka českých turistů v muzeu voskových figurín Madame Tussaut.
Musím říct, že to bylo docela vtipné. A začala zápletka. Hlavními postavami je prostitutka Polly (Ivana Jirešová), její počestná sestra Glorie (Daniela Šinkorová)(Jo, holky si odskočily z Růžové zahrady do divadla), Jack Rozparovač (Filip Blažek), Ďábel (Zdeněk Podhůrský) a inspektor Robert Anderson (Lumír Olšovský). Děj ve zkratce. Jack ,nyní se mu o přízvisku Rozparovač ani nezdá, je student medicíny, který zoufale touží zažít rozkoš. Bohužel toho není schopen. Po jednom neúspěchu, s kalhotami u kotníků, je terčem posměšků prostitutky Polly. Ve svém studentském pokoji se rozhoduje skoncovat se životem. V tom, jak už to tak bývá, se mu zjeví ďábel s nabídkou která se neodmítá. Slíbí mu dát tělesnou extázi. Samozřejmě, že je v tom háček. Po každém styku musí Jack ženu zabít. Student s podlomeným sebevědomím od sebe odvrhne Boha a uzavře pakt s ďáblem. Posléze se příběh odvíjí od jedné vraždy kurtizány k druhé. Samosebou, nechybí milostné vzplanutí, které obstará inspektor Robert se sestrou první zavražděné Glorií. Glorie se rozhodne udělat s řáděním Jacka Rozparovače konec. Vraha na sebe jako volavka naláká.Jako náhodou nikde není žádný četník. Ten místo aby jí vyřízl střeva, tak si uvědomí, že touží po lásce, která je však nedosažitelná. Skočí do Temže. Umře? Přežije? To ať si vyřeší každý sám (hůůůůůů).
Ačkoli patřím k lidem,co slovo muzikál vyslovují s přídechem despektu, nechci celé představení hodit do koše. Hodně zajímavá mi přišla postava Jacka. Byl to vlastně zakomplexovaný student, ve kterém se nenaplněná touha přerodila v hněv a nenávist. Zabíjet prostitutky chápal jako očistu města, vlastně v tom našel jakési ukojení. Jak už to bývá u příběhů s dobrým koncem, v poslední chvíli si uvědomil, že sešel z cesty, na kterou se již nemůže vrátit. A po té druhé již kráčet nechce. Herecký výkon Filipa Blažka byl zajímavý. Zpěv už byl horší. Přišlo mi, že tím většinu scén zazdil. Líbila se mi postava ďábla. Zdeněk Podhůrský ztvárnil krásně úlisného ďábla, vystřiženého jak ze sadomasochistického časopisu. Nápadité byly i kulisy a kostýmy. Příjemným zjištěním bylo, že Daniela Šinkorová opravdu umí zpívat, což se nedá s čistým svědomím říci o všech. Pro mě trochu průšvihem byla hudba z dílny Vašo Patejdla. Tak trochu unylý Elán. Světlý moment byla variace na irské rytmy, jinak mi to přišlo všechno na jedno kopyto. Též zjevování mrtvé duše Polly mi přišlo přitažené za vlasy a pseudoumělecké. Dobré byly taneční scény a ztvárnění sexu. Já osobně bych to klidně víc vyhrotila a ohlodala na kost, ale to by nemuseli všichni vydýchat.
Představení trvalo necelé tři hodiny a musím říct, že jsem se nenudila. Přiznávám, že jsem cynik, který si pod pojmem pravá láska vybaví Toma a Jarryho jak spolu slaví Vánoce, takže milovníci muzikálů neváhejte a navštivte.