Pánské holení včera a dnes

Obrázek uživatele Kateřina Kočová

Kdysi byla moderní hladká tvář bez vousů, dnes se chlubíme dobře pěstěným strništěm. Skoro by se zdálo, že se trendy v pánském holení mění z vteřiny na vteřinu. Pojďme se společně podívat, jaké momenty, nejen v historii této důležité části pánského vzhledu, výrazně ovlivnily naše dnešní touhy po dokonalé tváři.
Vůbec první zmínky o pánském holení pocházejí z doby sto tisíc let před naším letopočtem. Důkazem toho jsou starověké jeskynní malby, které ukazují, že už naši předci znali způsob, jak se nechtěných vousků na tváři zbavit. Mezi účinné, avšak velmi bolestivé pomůcky patřily speciální kleštičky v podobě dvou mušlí, jimiž se chloupky za sucha vytrhávaly, později je nahradily pazourkové čepele. Na hladkou tvář sázel také egyptský faraon. V Indii a v Egyptě byl každý neoholený muž považován za nemajetného chudáka a podivína.
Jedenácté století je svázané s nejrůznějšími pokusy v zastřihávání bradky a knírku. Za hlavního experimentátora byl považován Rudolf II, inspirován španělskou etiketou, propagoval bradky zastřižené do špičky.
Zásadní zlom v holení nastal v roce 1895, kdy přišel obchodník King Camp Gilette s myšlenkou jednorázových žiletek. O necelých třicet pět let později byl objeven první elektrický strojek.
Co se týče dnešních způsobů holení, výběr holicích prostředků je opravdu široký. Oblíbený elektrický strojek je vhodný pro muže s citlivou pokožkou, kteří nemají příliš silné vousy. O tzv. mokrém holení je naopak známo, že je mnohem kvalitnější a vhodné pro jakýkoli typ vousů. Nejideálnější je holit se odpoledne či navečer, hned po ránu je totiž pokožka velmi citltivá a lehce zranitelná. Samozřejmostí je následné použití kvalitní vody po holení s co nejvyšším obsahem alkoholu či rostlinného balzámu pro dezinfekci tváře. S holením to však nepřehánějme. Bylo zjištěno, že ročně strávíme touto činností kolem šedesáti hodin a za celý život se oholíme přibližně dvaceti-tisíckrát.
Ačkoli byly vousy po staletí v mnoha kulturách považovány za známku plodnosti a mužnosti, je nevhodné nosit neupravený plnovous či rozhárané chmýří do společensky vyšších institucí jako jsou banky, úřady a státní organizace. Na společenské setkání s obchodními partnery se tedy nezapomeňme kvalitně oholit. Umělecky angažované typy tvoří výjimku. Do společnosti se mohou bez okolků vrhnout třeba i neoholení. Vzpomeňme si jen na slavného malíře Salvatora Dálího a jeho dlouhý točitý knír.
Obchodní etiketa nicméně nedovoluje plnovous vyjma knírku a bradky v případě, že jsou upravené a pravidelně ošetřované na maximální délku půl centimetru. Tři dny neupravený porost, ačkoli může být důkazem ležérně neupraveného vzhledu, který je hitem letošního léta, se však k reprezentativnímu vzhledu rozhodně nehodí.