Přátelství otevřenýma očima

Obrázek uživatele Milito999

Známe to všichni. Na střední či na základní škole poznáme přátele a jsme šťastní, že konečně máme někoho, s kým můžeme sdílet každodenní pocity, dojmy, zážitky. Máme za přítele někoho, kdo nám rozumí, věříme mu. Prožijeme s ním tolik nezapomenutelných chvil. Trvá to léta někdy měsíce a pak přeci jen se něco změní.
Proč dva lidé, kteří se mají rádi, kteří spolu prožili něco krásného, spolu najednou nemluví a co více- dělají že se neznají? Začne to rozpory, hádky a pak za vámi chodí lidi s tím, kdo o vás co špatného říkal za zády. Pocítíme první zklamání, zpočátku tomu nerozumíme a snažíme se sami sebe přesvědčit, že to nemůže být pravda. Hold, musíme brát lidi s rezervou a to nás naučí střední škola. Nesmíme být celý život tak naivní a slepě důvěřovat komukoliv na první potkání. Lidé jsou závistiví, pomlouvají a ti citlivý z nás si pomluvy berou hodně osobně.
Měla jsem dvě kamarádky Markétu a Moniku, které bez sebe neudělaly nic. Každý den byly spolu, společně plánovaly a jednoho dne, začala Monika bezdůvodně pomlouvat Markétu. Definitivní konec přátelství nastal ve Španělsku, kde byly na školním výletě a jednou v noci se Markéta probudila a zjistila, že ve vedlejší místnosti se baví její spolužáci s Monikou. Monika tvrdila, že má Markéta sebevražedné sklony, vymýšlela si všemožné věci a hlasitě se smála. Nic z toho samozřejmě pravda nebyla. Tu noc Markéta celou proplakala a od té doby bere lidi s rezervou. Monika jí druhý den řekla, že prostě jim to říct chtěla, že jí to přišlo správné a chtěla se prý konečně začlenit do kolektivu. Z toho plyne jedno ponaučení: Lidé vám mohou stokrát donekonečna opakovat, jak vás mají rádi a přece přijde den a i oni dokáží zradit, otočit se k vám zády a ta láska, o které mluvili, jako by nikdy neexistovala. Smažou vás ze života a vám zbyde jen trápení.
Přes to všechno si musíme říct, že život jde dál a nemá smysl se zaobírat takovými lidmi. Vykašlete se na pomluvy. Váš životní partner je pro vás tím nejdůležitějším. S ním budete každé ráno vstávat, s ním prožijete den, on vás uvidí takovou, jaká ve skutečnosti jste. Ti, jenž o vás smýšlí špatně, a rádi o vás klevetí s jinými, o vás neví nic. S nimi život neprožijete, tak se přes ně povzneste a žijte jen pro svého partnera a lidi, pro které stojí za to žít.