Přátelství

Zdá se vám, že máte přátel až nad hlavu, a že se ani nestíháte všem věnovat? Myslíte, že jsou vaši přátelé opravdu ti, které lze nazývat přáteli? Uvědomujete si rozdíl mezi přítelem a kamarádem? Přátelství je silný vztah, který potřebuje čas, zkušenosti a zážitky, aby vznikl. Často se za přátelství zaměňují ostatní vztahy jako například chvilkové kamarádství či poznání nových lidí. Lidé používají výraz přátelství téměř denně, ale často si ani neuvědomují, že síla tohoto vztahu se, a to ne pouze výjimečně, vyrovnává síle lásky.
Přátelství je vztah, který se pěstuje opravdu dlouhý čas. Právě proto mnoho z pokusů o přátelství zanikne ještě ve svém zárodku, většinou tedy tehdy, když vyjdou na povrch vlastnosti charakteristické svou nepříjemností, ba dokonce vlastnosti silně odrazující. Občas se také setkáváme s testováním přátelství netradiční životní okolností. Mám takový dojem, že každý umí být přítelem v dokonalé situaci, se skvělou náladou či programem. Jen málo z těchto přátel, kteří bohužel velmi často bývají jen převlečenými kamarády,s vámi ale dokáží vycházet i za předpokladu jakéhosi problému nebo komplikace, s níž je třeba pomoci, ať už radou či jen vyslechnutím.
Kamarád není přítel. Přítel je někdo, kdo vás podrží, kdo je schopný říct pravdu a komu můžeme důvěřovat. Přítel je metafora, pro kterou se dřeme celý život a nakonec objevíme poklad. Pokud překonáme všechny nastražené životní překážky a dokážeme zatnout zuby, když je nejhůř, může se nám naskytnout možnost objevu krásy, otevřenosti, tolerantní upřímnosti a věrnost originální osobnosti, která ale není jen kamarádem…je přítelem. A to je rozdíl. Přítel je totiž naše druhé já.
Přítel je ten, pro koho se roní slzy, ten, pro koho se trpí bolest, ale hlavně ten, pro koho se žije.