Proč by student nemohl mít názor?

Obrázek uživatele niuki

Nedávno jsem na internetu četla o státních maturitách a dostala jsem se i do veřejné diskuse na její téma. Byla jsem nemile překvapena a udivena. Kolik lidí se obrátilo proti studentům. Kolik lidí psalo, že studenti jsou jen děti, které se zajímají jen o drogy, alkohol a do státních záležitostí nemají co mluvit. Opravdu si tohle lidé myslí o studentech?

Jsem jedním ze studentů a jsem jiného názoru. Nepopírám, že někteří z nás se opravdu zajímají o drogy a alkohol, ale ne všichni. Je to jako bych řekla, že všichni nestudující jsou nezaměstnaní flákači, a to jen kvůli tomu, že existují jedinci, kteří nepracují.

Pominu-li připomínku na různé zájmy naší generace, je tu další problém. Jaký? Myšlenka lidí, že student (například ve věku 17-24 let) nemůže mít svůj názor. Co je to za hloupost? Proč je tedy věková hranice dospělosti 18 let?

Studenti mají samozřejmě své názory a nebojí se je dávat najevo. Důvod, proč jsou nepochopeni je často ten, že lidé si myslí, že názory studentů nejsou důležité. Ale možná, že kdyby nás občas poslouchali, zjistili by, že některým věcem rozumíme i lépe než oni sami.

Co se týče státních otázek, má na ně právo vyjádřit názor každý občan našeho státu a to studenti bezesporu jsou. Měli by nás tak možná začít brát spoluobčané vážněji a s nimi i politici, protože i my je volíme!

Komentáře

Statní maturita - hezká myšlenka a v blízké době i utopie

Myšlenka jako taková je krásná. Do budoucna je to věc jistě žádaná. Zajímavé je, že se o nás o studentech a mladých lidech tvrdí, že jsme pasivní a nic nás nezajímá a když se zvedne vlna nevole (velká vlna nevole díky především internetovému světu) tak je opět všechno špatně a my si vlastně jenom stěžujeme.
Označují nás za pubescenty, kteří se chtějí jenom flákat a státní maturita jim v tom brání. Vůbec si neuvědomují to, že oni mají papír v ruce a že oni také měli spoustu stresu před konání maturitní zkoušky. Řeči, že si chceme jenom ulehčit život, mě opravdu štvou. Jistě, tací tu jsou a vždy budou. Ale pro studenty gymnázií je cesta státních maturit zcela nespravedlivá. Co je bude motivovat k tomu, aby si zvedli úroveň maturitní zkoušky? Vysoká škola bez přijímacích zkoušet to nebude, protože VŠ pár let vyčkají. Musí vyčkat. Musí zjistit jakou úroveň státní maturitní zkouška vůbec má. Takže si jistě vemou lehčí variantu (já bych udělala to samé, protože se budu raději učit míň na maturitu a víc na touženou vysokou školu). A to ani nechci připomínat, že bylo dokázáno, že lehčí variantu zvládne i student čtvrtého ročníku na vícelétém gymnáziu.
Takže gymnazisté, studenti středních odborných škol a studenti učilišť s maturitou budou stát v jedné řadě se stejnou úrovní maturitní zkoušky. Srovnat se dají známky, ale ne ty 4 roky studia. Vím z vlastních zkušeností, že látka probíráná v jednom předmětu se liší mezi profesory na jedné škole, v jednom městě, v jednom okrese, kraji, ... Každý učitel má rád z probírané látky něco jiného, někde přidá, někde ubere. Nejde naučit vše. Nikdo se nikdy nenaučit vše.
Před dvěma lety jsem byla na protestu proti státním maturitám. Objevili se i tací, kteří se tam přijeli pouze opít a dělat bordel. Já si tuto akci náležitě užila, dala jsem nahlas najevo svůj nesouhlas a tenkrát se nám to podařilo. Jak to dopadne s letošními protestujícími - těžko říct. Největší politické strany hrají populistické šachy a já jsem velice zvědavá kdo víc naslibuje.
PS: omlouvám se za pravopisné chyby, ale jsem tam znechucená jednáním jak našich politických představitelů tak celé společnosti, že už nemám náladu si svůj příspěvek znovu číst.