SOPA a PIPA zákony co omezují internet!

Obrázek uživatele PerfectiOn

SOPA a PIPA jsou názvy Amerických zákonů, které mají omezit pirátství na internetu.
Ale jak vlastně to pirátství omezí? No, myslí si, že to půjde jednoduše tím, že zruší různá uložiště souborů a první na to doplatil megaupload.com. Jak je známo tak megaupload.com byl jedním z největších internetových uložišť a ano lidé tam ukládali spousty nelegálních souborů, filmů, hudby a her.

Nejprve to začalo "nevinným" blokováním DNS serveru, ale jak naznačil třeba Google, blokování DNS jde všelijak obejít a není to zas tak těžké a měli by jim začít věřit.

SOPA a PIPA jsou zákony jako z doby komunismu, takže jednoduše řečeno cenzura, cenzura a ještě jednou cenzura. Jak jinak vysvětlit, že píseň na podporu Megauploadu, muselo Youtube.com stáhnout ze svých stránek, protože "prý porušovala" autorská práva jiné společnosti? Faktem je, že žádná autorská práva neporušovala a o to je to právě horší.

Nejdříve mělo spousty příznivců a jen hrstku odpůrců, ale to proto, že tento návrh podporovaly lidé, jenž ve směs rozumí internetu jako koza petrželi. Dnes je to na štěstí naopak a zákony SOPA a PIPA mají spousty odpůrců a protestujících lidí jen přibývá. Je smutné, že k společnostem co chtějí schválení patří třeba EA, ale na druhou stranu není se čemu divit, když přicházejí o zisk.

Zákony co mají zrušit pirátství v Americe, nebo ho alespoň omezit zasahují do "všech" stránek internetu s nelegálním obsahem, ale co takový Valve a jejich Steam? Ano, sice musíte za hru ze Steamu zaplatit, ale poslat ji do oběhu není zase tak těžké, v dnešní době by se naučil i kojenec udělat crack na jakoukoliv hru. Další stránka, která svým způsobem nevědomky podporuje pirátství je iTunes, které pracuje na stejném principu jako Steam od Valve, ale těmto společnostem nic nehrozí!

Jenomže jako stránku s nelegálním obsahem můžeme považovat také Facebook, Twitter a Youtube. Myslíte si, že lžu? Vůbec ne, vždyť na Facebook můžete nahrát obrázek, který Vám nepatří, video které jste nezaplatili a hudbu, kterou jste nesložili, to samé platí i pro zbývající dvě sociální stránky. Se společností Youtube jiná nejmenovaná společnost uzavřela na začátku smlouvu, že mohou nechat zablokovat jakékoliv video i když na něho nemají autorská práva. Lež? Nikoliv!

Vezměte v potaz, že pokud mohli zrušit Megaupload, dodávám že lidem co nahrávali na výše zmíněné uložiště se nic nestalo, ale vlastníci mají zřejmě na dlouho šmytec, mohou se jednoho dne rozhodnout omezit Facebook, Twitter a Youtube.

Na protest se mimo Google přidali společnosti jako Wikipedia nebo Wordpress.

K dnešnímu dni byl zákon již stažený, ale jen do té doby než přezkoumají jiné možnosti zamezení odcizování amerických vynálezů a vlastnictví. To se jako Amerika uzavře před světem a nevytáhne paty ven? Nevím co si politici myslí, ale takováhle věc jim nemůže nikdy projít, díky internetu se vývoj lidstva posunul dál a omezit ho by vrátil Ameriku o dvacet let zpět.

To, že různé firmy přicházejí o zisk kvůli pirátství tu bylo, je a bude. Dobře si jistě pamatujete na VHS? Když jste si mohli z půjčovny půjčit film byl to celkem převrat a pak nám nabídli si film na kazetu natočit, to filmové studia a vydavatele vyděsilo, začali věštit úpadek filmového průmyslu. Co se týče filmu přežil VHS, CD, DVD, Blue Ray dobu a přežije i tu internetovou, která tu s námi ještě nějaký ten pátek jistě bude.

Není se čeho bát dokud nám nezakážou se volně projevit!

Pro nás v Čechách to nic neznamená, ale jak známe naše politiky, mají v oblibě kopírovat zákony a tak se nikdy neví kdy i oni přijdou s takovými omezeními. Zrušili by nám Ulož to? Nejspíše ano. Pak se zaměří na noviny, zprávy a my se opět vrátíme do doby komunismu a cenzury.

Díky za pozornost,
s pozdravem