TAO čajovna ožila rytmy australských domorodců

Obrázek uživatele Baboun

Do znovuotevřené TAO čajovny v sobotu večer zavítal se svým neobvyklým nástrojem Lukáš Pilnaj, hráč na didgeridoo. Laicky řečeno, didgeridoo je dutá větev, která se rozeznívá pomocí dechu a vibrujících rtů.

Je typickým symbolem původních obyvatel Austrálie a v současné době na něj proto můžete narazit prakticky v jakémkoliv ethno-shopu.

Lukáš Pilnaj si ale některé své nástroje vyrábí sám a používá k tomu dřevo z Indie i z našich luhů a hájů. Na koncert v TAO čajovně si přivezl celkem pět „větví“ a ještě jednu, která by nám měla být bližší – slovenskou fujaru. Byla to hra, která zčásti vycházela jak z techniky a rytmů Australanů, tak z evropského pojetí hudby. Některá místa zněla přesně jako z australské buše, jiná připomínala jakési akustické techno.

Mimo posrkávání čaje se během vystoupení také vedla diskuze o všech aspektech didgeridoo – o materiálu, technice hraní a v neposlední řadě o hledání duševních hodnot skrz hudbu. Lukáš Pilnaj také naznačil, že by se v budoucnu mohl v TAO čajovně uskutečnit didgeridoo workshop. Nezbývá než sledovat oficiální stránky a doufat v to, že se s „větvemi“ setkají Českolipané brzo znova.

WEB - Tao čajovna
Kontakt na Lukáše Pilnaje

autorem článku je Dana Faltusová - studentka Gymnázia Česká Lípa - zdroj zde