Zámek Choltice dostává novou šanci

Obrázek uživatele Kateřina Kočová

Zámek ve stylu raného baroka z konce 17. století se nachází nedaleko Přelouče a Heřmanova Městce. Jen málokdo ví, že se v parku tohoto půvabného zámečku natáčelo hned několik filmů, z nichž nejznámějším je Strakonický dudák. Jen málokdo ví, že právě v Cholticích se narodil malíř onoho slavného obrazu Boženy Němcové J.V. Hellich nebo třeba básník Bohdan Jelínek. Jen málokdo ví, že zámek byl ještě donedávna v desolátním stavu, byl veřejnosti nepřístupný a obec dokonce uvažovala o jeho prodání do rukou soukromníka.
Nakonec se však tak nestalo a zámek se představuje ve zbrusu novém kabátě počátkem června 2013. Přesto však mohou návštěvníci vidět jen pouhou čtvrtinu zámku - bohatě zdobenou Kapli sv. Romedia a několik přilehlých místností, které nebyly vykradeny. Ve zbylém prostoru najdete restauraci, která se chlubí vynikajícím kuchařem, ovšem personál značně pokulhává, zbylé prostory pak slouží k účelům místní diskotéky. A to je opravdu škoda.
Žlutobílý zámeček s druhou nejstarší lékárnou v republice, bohatou expozicí hudebních nástrojů a zbraní a muzeem vodníků a černého divadla by rozhodně stál za kompletní rekonstrukci včetně všech vnitřních i vnějších prostor.
Pokud byste zatoužili vidět něco z původní krásy stavby ještě v září a říjnu, nezoufejte. Otevřeno je o víkendu a o svátcích od 10 do 16 h. Vstupné je za příjemnou cenu 50 Kč, zlevněné pak 30 Kč. Cestou se nezapomeňte stavit v krásné oboře a vyšlapat si na rozhlednu Barborka, odkud se vám naskytne fascinující výhled na Železné hory, Orlické hory, při dobré viditelnosti dohlédnete třeba i do Krkonoš.