Botanická zahrada Praha

Obrázek uživatele Kamil.Mrazek
Nově založená sekce Památek a významných turistických cílů Asociace cestovních kanceláří (www.ackcr.cz) uspořádala prezentaci Botanické záhrady v Troji, kde mezi pozvanými byl také časopis PROSTOR, a rád Vám teď přináším informace, fotografie a věřím, že si nenecháte ujít návštěvu plnou zajímavé, romantické krásy.

Návštěva Botanické zahrady v Tróji, která byla veřejnosti zpřístupněna v roce 1992, je v průběhu celého roku velkolepým zážitkem pro tuzemské i zahraniční návštěvníky.
Na své si přijdou i nejmenší návštěvníci – pro ně je připraveno mnoho překvapení, například pracovní dílny, které děti vedou k poznávání přírody i k rozšiřování manuální zručnosti a tvořivosti.
V zahradě si návštěvníci mohou prohlédnout parkově upravené plochy s výstavnou kolekcí okrasných zahradních rostlin, jako např. kosatců, denivek, letniček, zahradních trvalek a skalniček. Úchvatná byla Japonská zahrada s aktuální výstavou bonsají.
Kromě stálé expozice jsou v zahradě další výstavní akce, jejichž aktuální přehled najdete na adrese www.botanicka.cz.

Expozice "Tropickou přírodou kolem světa" je umístěna v unikátním skleníku Fata Morgana, který je mimořádný jak svým tvarem (ležaté protáhlé písmeno S), tak i umístěním ve svahu nad Vltavou.
Návštěva botanické zahrady je vhodná i pro handicapované klienty nebo rodiče s kočárky. Skleník Fata Morgana je plně bezbariérový, ve venkovní části expozice je bezbariérový hlavní okruh, přístup k pokladnám i WC. Unikátním projektem Botanické zahrady je zpřístupnění poznání živé přírody, domácí květeny i exotických rostlin také zrakově postiženým návštěvníkům. Výstavy jsou zaměřeny na vnímání všemi smysly a odborní průvodci Botanické zahrady jsou speciálně proškoleni k provádění nevidomých návštěvníků jak po venkovních expozicích, tak i po skleníku Fata Morgana.

Krásným zážitkem je i návštěva památkově chráněné vinice sv. Kláry, která připomíná dávnou slávu pražského vinařství. Zážitek z prohlídky naučné stezky umocní ochutnávka vína, kdy díky jižnímu svahu a bohatému oslunění dozrávají hrozny na zdejší vinici do výborné kvality. V současné době jsou k dostání vína odrůd Ryzlink rýnský, Müller -Thurgau, Sauvignon, Modrý Portugal, Rulandské šedé a Rulandské modré. Specialitou je každoroční cuvée s názvem Bílé z Botanické, které je tvořeno každý rok z jiného poměru odrůd.

Romantické prostředí Botanické zahrady je vhodné i pro pořádání svatebních obřadů. Klienti si mohou vybrat mezi historickou Kaplí Sv. Kláry, terasou viničního domku s překrásným výhledem na Prahu, zeleným trávníkem nebo romantickým zákoutím. Nezapomenutelný je i sňatek u vodopádu v tropickém skleníku Fata Morgana.
Pražská Botanická zahrada je situována vysoko nad Prahou. Návštěvníkům nabízí klid, pohodu, unikátní přírodní scenérie i jedny z nejkrásnějších výhledů na Prahu.

Na závěr bych rád napsal, že prezentace Botanické zahrady, na které nás provázeli profesionální průvodci byla zajímavá, dozvěděli jsme se plno informací. Proto, pokud by vám nestačilo se kochat krásou individuálně, příp. potřebujete odborný výklad pro své studium, lze využít vyškolené průvodce v češtině nebo angličtině. Pro odborný výklad v dalších jazycích nabízí zahrada elektronického průvodce v němčině, ruštině, španělštině a francouzštině.

Při návštěvě Botanické zahrady doporučuji vyhledat a ochutnat (utrhnout kousek listu, je to dovolené) indiánské zubní pasty aneb Libavky položené. To mi velmi utkvělo v paměti, neboť mě z toho na druhý den začaly opět prorůstat zuby moudrosti a několik týdnů jsem trpěl bolestí, ale snad to byla jen shoda náhod. :-)

Přeji všem návštěvníkům hezký zážitek

Kamil Mrázek

Komentáře

Paráda

Dnes jsem byl v Botanické v Troji a potvrzuji - STOJI TO ZA TO !!!
Dík za článek a za inspiraci pro dnešní výlet