Někdo přijde

Obrázek uživatele Credence

23.listopadu měli příznivci norského dramatika Fosseho poslední možnost shlédnout divadelní hru Někdo přijde, která byla interpretována v olomouckém divadle Konvikt.
Fosse patří mezi nejhranější severské autory,zaměřuje se především na komorní dramata a Někdo přijde bezpochyby patří mezi jedno z nich.
Režie českého podání této inscenace se zhostil Jan Frič - jedna z velmi významných osobností nastupující generace divadelníků.
Hra není založena na dlouhém vedení dialogů, jazyk hraje jen malou roli, divák se musí zaměřit hlavně na křehké situace, které jdou nejlépe vyjádřit gesty.
Během necelé hodiny se setkáte s mnoha infarktovými stavy herců, divokým konzumováním a následným vyplivováním hlávky zelí.
Děj je vlastně vcelku jednoduchý, muž se ženou spolu utíkají pryč od lidí, do opuštěného domu kdesi v norských fjordech. Chtějí být spolu sami dva, ničím nerušeni, ale zjišťují, že „být sami“ je vlastně nemožné. Vždycky někdo přijde.
Na scéně se následně objeví muž, který jim dům prodal a bydlí nedaleko. Z pustého a prázdného místa se naráz stává vězení, kde již sami dva rozhodně nejsou a objevují se výčitky a žárlivost.
Muži jsou totiž dva a žena jen jedna.

Divák se musí potýkat s velmi nečekanými výjevy na prknech před ním, básnické a velmi dramatické scény jsou mnohdy šokující a v celém představení je třeba hledat pointu až zpětně.
Pro laika je těžké ji najít, ale věřte mi, vážně tam je.