Night of the living readers IV

Obrázek uživatele Credence

V úterý 18.10. proběhla v Olomouckém divadle K3 v pořadí již čtvrtá "noc žijících čtenářů", tedy v překladu autorské čtení.
Tato forma "zábavy" existuje i u nás, většinou probíhá ve vinárně U Buriana a nachází si čím dál tím více příznivců.
O co se vlastně jedná? Začínající, nebo již publikující spisovatelé, či básníci přednáší svou tvorbu, může se jednat o básně, krátké povídky, úvahy a vlastně jakýkoli knižní žánr.

Letošního Olomouckého čtení se zúčastnili coby vystupující 4 autoři, dva z nich úplní nováčci na této scéně, 2 už poněkud v oboru zběhlí.
Jako první se divákům představil Martin Zavadil se svými dvěma krátkými povídkami, do jedné z nich byl zapojen i posluchač jakožto druhá dějová linie.
Povídky to byly smysluplné, s jemným nádechem smutku i erotiky a i přes to, že se Martin čtení nevěnuje, publikum velmi zaujal a dostal zasloužený potlesk.
Druhý pak na řadu přišel František Kalendra, který už má na svém kontě jednu vydanou knihu a to historickou detektivku. Četl tedy úryvek z této knihy, barvitě 15 minut popisoval souboj dvou nepřátel a to i s detailními popisy veškerých zranění a peprných výrazů figurujících postav. Mému srdci bylo toto vystoupení nejvzdálenější, celkově se mi zdálo, že se publikum bavilo nejméně, ovšem chybou je podle mého názoru výběr úryvku.
Předposlední si na pódium stoupnul, respektive sednul Kryštof Pohl. Střídal poezii s prózou, do repertoáru zasadil i vlastní pohádku a jeho přednes byl geniální. Uměl lidi v sále rozesmát, střídal při čtení hlasy, pohádka byla úsměvná, próza zase zamyšlená a propracovaná. Kryštof je typ člověka, který se pro toto "řemeslo" zkrátka narodí.
Posledním přednášejícím v řadě byl Jan Kunze, který již vydal několik básnických sbírek, je frontmanem skupiny KOFE-IN a zároveň textařem.
Honza přednesl své krátké básně ze sbírky Hičhaikum i Dekadent dezert. Byl to velmi příjemný zážitek a bylo jasně vidět, že Honza už v tom takzvaně "umí chodit".

Celé autorské čtení byl jeden velký zážitek s rekordním počtem zúčastněných, který se šplhal ke stovce.
Nezbývá než se těšit na další !