Noc plná hvězd 2009 – rocková párty zarytých fanoušků

Obrázek uživatele Kamil.Mrazek
Už pár měsíců před konáním festivalu Noc plná hvězd jsem sledoval na webu, asi jako většina návštěvníků, jak se budoval hudební program. Již z něj byl jasný velký posun směrem k tvrdšímu žánru. Předem jsem také tušil, jak to vše dopadne. Festival Noc plná hvězd se tento rok prostě a jednoduše vyprofiloval na rockovou scénu a její odrůdy jako metal, pro některé heavy metal, či hard rock...
Zřejmé vyprofilování Noci plné hvězd mělo za následek dva hlavní aspekty. Ten pozitivní dopad byl v tom, že přišli převážně opravdoví fanoušci, ti zarytí příznivci této hudby, ti konzervativní lidé, pro něž je tento styl život. Takže atmosféra festivalu mezi lidmi vyznávající stejný žánr byla úžasná a nejde z tohoto pohledu tomuto ročníku nic vytknout. Ti co přišli, věděli, proč tady jsou a věděli, že to bude pro ně „nářez“, že se budou velmi dobře bavit.
Negativní důsledek takovéhoto vyprofilování je málo účastníků, na což každý rok narážím. Rok od roku klesá počet návštěvníků a tento rok jsme se snad přesvědčili všichni přítomní. Počet návštěvníků není přece všechno. Ano, je to něco jiného než festival s různorodou hudbou, kam přijde více fanoušků toho či onoho. Noc plná hvězd možná tento rok jasně ukázala, že chce být rockovým festivalem pro vybranou sortu fanoušků. Taková rocková párty v tom dobrém slova smyslu. Ale někdo na to může pohlížet i s jiného úhlu a zvlášť v tomto roce, kdy tzv. finanční krize je prý všude. Je totiž známo, že honoráře kapel tohoto typu jsou nižší. A pořadatelé se mohli odhodlat k tomuto kroku z důvodu finanční krize. Byly doby, kdy na festivalu byla noc nabitá plno všelijakými hvězdami různých žánrů (Chinaski, Kabát, Ewa Farná, Nohavica, No Name) a tento rok skončil na čistě rockových základech. Asi zapomeňme na minulost.
Atmosféra tohoto ročníku byla fajn. Sice bylo málo lidí, ale aspoň se nikdo nemusel moc tlačit, moc čekat ve frontách a o to, to bylo pro fanoušky rocku lepší. Taková komorní atmosféra má něco do sebe. Místa tam bylo dost i na stanování, které bylo přímo v areálu zakázáno. Tento rok také přibyly krádeže. Úměra, čím méně lidí, tím méně krádeži, zde nefunguje. Spíše je to dáno typem lidí, kteří na festival dorazí. O neuhájených výkyvech harmonogramu vystoupení je zbytečné mluvit. Někomu náhlé změny času vystoupení přijdou vhod a někomu ne. Ono je to hlavně při takové akci těžké udržet.
Závěr? Tento ročník rockového festivalu Noc plná hvězd se nesla ve znamení veřejně soukromé a úžasné párty zarytých fanoušků. Ti kdo přišli, věděli, do čeho jdou, takže se bavili skvěle. Pivo také teklo proudem, což slovy rockových fanoušku je to hlavní a cena 26 Kč je „lidová“. Pořadatelům a sponzorům za všechny účastníky děkuji. A jaká atmosféra a noc to bude příští rok, uvidíme. Těšíme se, a když tak se zlijeme.