Poštovní muzeum je výjimečné svými sbírkami i v mezinárodním srovnání, ale když se budete ptát Pražanů, kde se nachází… jen málo lidí to ví a možná ještě méně lidí ho navštívilo. Po přečtení následujících řádku o něm budete vědět daleko více a zvu Vás tímto na jeho prohlídku.
Poštovní muzeum se nachází v Praze ve Vávrově domě v blízkosti Vltavy. Tato budova v barokním stylu pochází ze 17. století. Je součástí pražské památkové rezervace Unesco a celková plocha muzea představuje přibližně 760 m2.
Zajímavostí budovy Muzea je původní měšťanský interiér z poloviny 19. století. Má čtyři místnosti s nástěnnými malbami od Josefa Navrátila. Jde o krásný a neobyčejný interiér z období romantismu a nového rokoka. V sále zvaném divadelní je šestnáct maleb vycházejících z historických legend a her - Libušino poselstvo Přemyslu Oráčovi, Oldřich a Božena nebo Lazebnice Zuzana převážející Václava IV. přes Vltavu. V dalším salónku, který patří k nejpůsobivějším najdeme namalované romantické krajiny například krajina pod Kamýkem, Lázně Gastein. Navrátil tyto krajinky maloval podle skutečnosti, předlohu získal z cest po Itálii, Rakousku a Švýcarsku. Tyto malby jsou jediné, které se v tomto interiéru zachovaly.
Poštovní muzeum bylo založeno 18. prosince 1918. Zajímavostí je, že ve stejný čas byla vydána první československá známka, na které byly zobrazeny Hradčany podle návrhu známého malíře Alfonse Muchy.
V přízemí budovy je výstavní sál, kde je stálá expozice známkové tvorby. Je zde 600 výstavních ploch, kde široká veřejnost může obdivovat soubory poštovních známek, které shromáždili za celou existenci Poštovního muzea čtyři generace odborných pracovníků muzea.
Sbírky Poštovního muzea čítají na milion předmětů. V muzeu nenajdeme nejen známky, ale i další filatelistické předměty. Najdeme zde vzácnosti jako první poštovní známku světa Black Penny a dále Merkury, což jsou první novinové poštovní známky z roku 1851, které v tehdejším Rakousku sloužily k doručení novin a lepily se přímo na tiskoviny. Návštěvníci mohou prohlížet i kompletní sbírky poštovních známek z Československa a České republiky. Vidět v těchto sbírkách můžeme již zmíněné Hradčany od Alfonse Muchy, československé legie, přetisky rakouských a uherských známek - Pošta československá 1919. K nahlédnutí jsou zde i české a zahraniční katalogy poštovních známek.
Ve Vávrově domě od roku 1988 najdeme kromě známek i bohatou knihovnu s více než 18 000 knihovních jednotek. Velkou část těchto exponátů tvoří úřední pomůcky - jízdní řády, přehledy leteckých, silničních a vlakových kursů. Najdeme zde i cestovní příručky ze 17. a18. století, poštovní lexikony, telefonní, telegrafní a radiokomunikační příručky.
Součástí Poštovního muzea je i jeho pobočka v bývalém opatství Cisterciáckého kláštera ve Vyšším Brodě. V rozsáhlé expozici na ploše téměř 1 800 m2 je představena historie poštovnictví od 16. století po současnost, včetně dějin telegrafu a telefonu. Samostatnou částí expozice je kočárovna s unikátní sbírkou vozů a kočárů, včetně klasických poštovních dostavníků a saní.
A na závěr bych chtěl upozornit, že lepší než jen o něčem číst je vidět to na vlastní oči. Takže, pokud Vás něco z výše napsaného aspoň trochu oslovilo, vzhůru na poznávací výlet do historie známek a poštovních služeb, ať už do Poštovního muzea v Praze nebo ve Vyšším Brodě.
Poslední komentáře
před 11 let 31 týdnů
před 11 let 31 týdnů
před 11 let 33 týdnů
před 11 let 43 týdnů
před 12 let 2 týdny
před 12 let 2 týdny
před 12 let 11 týdnů
před 12 let 21 týdnů
před 12 let 33 týdnů
před 12 let 41 týdnů