Životní na střední

Obrázek uživatele PerfectiOn

Život před střední, život na střední a život po střední. V každé etapě života si říkám, jestli mě čeká něco nového nebo jestli zevšedním, ale změní se něco? Já si myslím, že se změní všechno. My, kolektiv, prostředí…prostě úplně všechno.

Dovršením patnáctého roku věku dostaneme občanský průkaz a tímto jako končí? Omyl! V patnácti letech chodíme do deváté třídy. Někdo možná propadl a někdo šel možná do školy o rok později, ale dejme tomu, že jsme „deváťáci“. Poprvé v životě se musíme zamyslet nad svou budoucností, co z nás bude, až vyrosteme a podle toho si řádně vybrat střední školu. Ale jakou? Gymnázium nebo učiliště s tříletým či čtyřletým oborem? To je jen na nás, kterou cestu si zvolíme. Pak už jen podáme přihlášku a počkáme si na přijetí.

Ale to není jediné, co nás v 9. třídě čeká. V patnácti letech z velké části vyzrajeme a staneme se experimentujícími tvory, které láká ochutnávka zákonem povoleného i zakázaného ovoce. „Pět P“. První návštěva diskotéky, první potah z cigarety, první opojení alkoholickým nápojem, první sex a první zklamání. Stávají se z nás nesmrtelní frajeři. (Když se nad těmi „pět P“ zamyslím, dojde mi ten ošklivý fakt, že někteří mladí lidé pohybující se kolem dvanáctého až třináctého roku věku, toho zažili více jak já v patnácti.)
Koncem školního roku se rozloučíme se spolužáky, se kterými jsme strávili 9 let života a každý se vydáme vlastní cestou za dobrodružstvím.

Ani si nestačíme užít rychle ubíhající čas letních prázdnin a než se nadějeme, proměníme se ve studenty prvního ročníku střední školy. „Život na střední je nejlepší“, řekl mi jednou můj učitel na účetnictví a měl pravdu. Na střední teprve začíná ten opravdový život. Dětské lásky se mění ve skutečné, směšné, strhující, kdy ani jeden nemůže bez druhého být a žít. Já tu svou na střední našla a můžu si i dovolit tvrdit, že on je pro mě ten pravý. V podstatě však celou střední rozvíjíme „pět P“.

Dalším mezníkem v životě nastává plnoletost. Zakázané ovoce se změní v zákoně povolené, většina z nás, co mají finanční prostředky, si uděláme „řidičák“ a opět se všichni budeme muset zamyslet, kam nás po střední vítr zavane, pokud tedy uspějeme u státních maturit.

Po zkoušce dospělosti následuje život po střední, ale o tom možná později.

Díky za pozornost,

PerfectiOn