Aktuální zpravodajství

Europoslance čeká hlasování o podpoře jádra a plynu, promluví k nim Fiala

ČTK - České noviny - 3 hod 18 min starý
Štrasburk (Francie) - Dva body významné pro Českou republiku mají dnes na programu plenární schůze ve Štrasburku poslanci Evropského parlamentu (EP). Dopoledne k nim promluví premiér Petr...

Předsednictví s větší pokorou. V EU české priority chválí, říká diplomatka Hrdá

iDnes.cz - 3 hod 29 min starý
Minulý pátek zahájilo Česko své předsednictví v Radě EU. Podle stálé představitelky ČR při Evropské unii Edity Hrdé je česká role rozdílnější než v roce 2009. „Neurčujeme agendy, je nám více ale nasloucháno,“ říká v rozhovoru pro iDNES.cz. V něm také mluví o prioritách či o summitu s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským.

Nepřipadá mi, že jsme dnes civilizovanější, říká autor knih o české šlechtě

iDnes.cz - 3 hod 29 min starý
Vzděláním je ekonom, pracuje v bankovním sektoru, ovšem ve volných chvílích Pavel Juřík píše o historii českých a moravských šlechtických rodů. Snaží se napravit pošramocený obraz, píše magazín Víkend DNES. .

Historik: Za socialismu levněji nebylo. Méně platíme za jídlo i elektroniku

iDnes.cz - 3 hod 29 min starý
Za socialismu jsme se měli lépe, vyjádřila se v roce 2019 třetina Čechů v průzkumu pro projekt Paměť národa. Se současnou největší vlnou zdražování za posledních třicet let dost možná nostalgie po starém režimu ještě přibylo. Opravdu však tehdy byly například potraviny levnější? Historik stravování a životního stylu Martin Franc objasňuje, že to nemusí úplně platit.

Prvně útok hackerů, pak armády. Za potopení Moskvy pykaly banky, říká expert

iDnes.cz - 3 hod 29 min starý
Ve válce na Ukrajině doprovází fyzické útoky raketami a tanky tiché, avšak masivní kybernetické útoky. „Mají jasný cíl: připravit půdu, získat informace, vyvolat chaos. Na pozadí fyzických útoků se toho děje hrozně moc,“ říká expert na kybernetickou bezpečnost Yehor Safonov, jehož učil na univerzitě i otec Volodymyra Zelenského, ale už osm let žije v Česku.

Na ropných plošinách v Norsku se stávkovalo méně než den. Zasáhla vláda

iDnes.cz - Út, 05/07/2022 - 21:51
Stávka zaměstnanců plošin v Norsku na těžbu ropy a zemního plynu z moře v Norsku v úterý začala a také skončila. Zastavil ji zásah vlády. S odvoláním na ministerstvo práce a odbory o tom informovala agentura Reuters. Zaměstnanci požadují zvýšení mezd kvůli vysoké inflaci, ke stávce přikročili v době vysokých cen ropy a plynu a napjatých dodávek do Evropy kvůli omezení ruského vývozu.

Johnsonovi se otřásá vláda. Končí ministři financí i zdravotnictví

iDnes.cz - Út, 05/07/2022 - 21:13
Britskému premiérovi Borisi Johnsonovi se otřásá vláda v základech. V úterý rezignovali na své funkce ministr financí Rishi Sunak a zdravotnictví Sajid Javid. Oba svůj krok zdůvodnili mimo jiné nedůvěrou v to, že Johnson vládne v zájmu Velké Británie. Podporu šéfovi vlády naopak vyjádřila ministryně zahraničí Liz Trussová.

Přiměje Fiala europoslance k podpoře jádra? Očekává se těsné hlasování

iDnes.cz - Út, 05/07/2022 - 21:11
Europoslanci jsou vpředvečer hlasování o podpoře přidání jádra a zemního plynu na seznam zelených investic rozděleni na dva podobně velké tábory a očekává se velmi těsný výsledek. Ovlivnit poslance a prosadit české zájmy bude mít těsně před čtvrtečním hlasování ještě premiér Petr Fiala, který bude mít projev k prioritám českého předsednictví.

Pomoc skutečných bratrů. Šéf ukrajinské armády poděkoval Česku a Polsku

iDnes.cz - Út, 05/07/2022 - 21:02
Náčelník ukrajinských ozbrojených sil Valerij Zalužnyj v úterý poděkoval České republice a Polsku za dodávky tanků. V době, kdy Ukrajina čelí ruské vojenské agresi, je podle něj pomoc z obou zemí k nezaplacení. Díky těmto tankům Ukrajina bojuje se společným staletým nepřítelem, napsal Zalužnyj na facebooku, kde rovněž zveřejnil fotografie bojových vozidel s českou a polskou vlajkou.

Podezřelý ze střelby do průvodu na Den nezávislosti v USA útok týdny plánoval

ČTK - České noviny - Út, 05/07/2022 - 20:38
Chicago (USA) - Mladý muž, kterého policie podezírá, že zastřelil sedm lidí při průvodu k pondělnímu Dni nezávislosti, útok plánoval několik týdnů. Oznámila to dnes policie ve městě...

Podezřelý ze střelby do průvodu v USA útok týdny plánoval

Novinky.cz - Út, 05/07/2022 - 20:37
Mladý muž, kterého policie podezírá, že zastřelil šest lidí při průvodu k pondělnímu Dni nezávislosti, svůj útok plánoval několik týdnů, oznámila to policie ve městě Highland Park na předměstí Chicaga, podle které si podezřelý zbraň koupil legálně. Motiv střelby, při které bylo dalších zhruba 30 lidí zraněno, ale stále není jasný.

STALO SE DNES: Ukrajina má nové pravidlo pro muže. Experti varují před covidem

iDnes.cz - Út, 05/07/2022 - 20:03
Přítomnost koronaviru v odpadních vodách přesahuje hodnoty z vrcholů vln pandemie. Ukrajinští muži v branném věku nesmí bez povolení opustit své bydliště, oznámil ukrajinský generální štáb. Ruská armáda bude muset mobilizovat, jinak se dostane do krize, míní důstojník ruské tajné služby. Přinášíme přehled hlavních úterních událostí.

Probudil nás řev zvířat, vzpomíná starosta na nejničivější povodeň v Česku

iDnes.cz - Út, 05/07/2022 - 20:00
Symbol ničivých povodní roku 1997. Troubky na Přerovsku. Stoletá voda z Bečvy tehdy pobořila nebo poškodila na 350 domů, devět lidí přišlo o život. Dnešní starosta Radek Brázda tehdy jako zaměstnanec okresního úřadu pomáhal s likvidací škod. „Zážitky se nedají vytěsnit,“ říká v rozhovoru k 25. výročí od tragédie.

Na Slovensku vypadl chlapec z okna v šestém podlaží, je v kritickém stavu

Novinky.cz - Út, 05/07/2022 - 19:58
Sedmiletý chlapec vypadl v pondělí ze šestého podlaží paneláku ve městě Lučenec. Pád ze čtrnácti metrů přežil, ale jeho stav je kritický.

Covidu v odpadních vodách je víc než z vrcholů vln, varuje Konvalinka

iDnes.cz - Út, 05/07/2022 - 19:31
Pozitivně testovaných na covid přibývá, je jich denně o tisícovku víc. Někteří odborníci proto vydávají svá varování a znovu kladou důraz na očkování. Biochemik Jan Konvalinka upozornil na přítomnost viru v pražských odpadních vodách, kde současné hodnoty přesahují hodnoty z vrcholů vln covidu v minulosti.

Dva britští ministři rezignovali, nechtějí pokračovat ve vládě s Johnsonem

ČTK - České noviny - Út, 05/07/2022 - 19:29
Londýn - Britský ministr zdravotnictví Sajid Javid a ministr financí Rishi Sunak dnes na twitteru oznámili, že rezignují na své vládní posty. Uvedli, že nechtějí pokračovat ve vládě...

Dva britští ministři rezignovali, nechtějí pokračovat ve vládě s Johnsonem

Novinky.cz - Út, 05/07/2022 - 19:23
Britský ministr zdravotnictví Sajid Javid a ministr financí Rishi Sunak v úterý na Twitteru oznámili, že rezignují na své vládní posty. Uvedli, že nechtějí pokračovat ve vládě premiéra Borise Johnsona, kterou v posledních měsících zmítalo několik skandálů. Javid oznámil rezignaci v prohlášení, v němž uvedl, že už nemůže s čistým svědomím pokračovat. O chvíli později oznámil odchod z vlády i Sunak.

Turecko žádá o vydání „teroristů“: učitelky, novináře i napraveného žháře

iDnes.cz - Út, 05/07/2022 - 18:35
Turecko usiluje o vydání sedmi desítek lidí ze Švédska a Finska. Jsou mezi nimi nezávislý novinář, napravený žhář nebo učitelka, která ujišťuje, že se už řadu let o tureckou politiku nezajímá. O identitě některých lidí, které by Turecko chtělo postavit před soud, informoval server BBC News.

Vagnerová o novém filmu Hranice lásky: Měla jsem v plánu navštívit swingers party

Novinky.cz - Út, 05/07/2022 - 18:30
Film Hranice lásky režiséra Tomasze Wińského, který soutěží v rámci letošního karlovarského festivalu, oťukává hranice otevřeného vztahu a polyamorie. Herečka Hana Vagnerová, jež má ve filmu hlavní roli a podílela se i na scénaři, Novinkám přiznala, že v rámci příprav filmu, který intimními scénami nešetří, zvažovala i návštěvu swingers party.

Vlak srazil ženu, vstoupila na trať zřejmě úmyslně, řekli svědci

iDnes.cz - Út, 05/07/2022 - 18:29
Na nádraží v Žabčicích na Brněnsku srazil vlak odpoledne ženu, která na místě zemřela. Policisté podle mluvčího Petra Valy jako jednu z prvních verzí prověřují možnost, že šlo o sebevraždu. Žena utrpěla zranění neslučitelná se životem. Vyšetřování omezilo provoz na frekventované trati mezi Brnem a Břeclaví.
Syndikovat obsah