iDnes.cz

Syndikovat obsah iDNES.cz
Nejrychlejší zpravodajství na českém internetu, události z domova i celého světa
Aktualizace: před 54 min

Stát spouští aplikaci čTečka. Zkontroluje platné očkování nebo test

1 hod 14 min starý
Dneškem začíná fungovat nová aplikace čTečka, která slouží ke kontrole certifikátů. „Aplikace zobrazí zelený nebo červený pruh podle toho, zda je certifikát platný a vyhovuje aktuálně platným pravidlům,“ říká v rozhovoru pro iDNES.cz o nové aplikaci mluvčí Národní agentury pro komunikační a informační technologie (NAKIT) Lukáš Trnka.

Zástupce EMA otočil, AstraZenecu doporučuje. Překroutili má slova, hájí se

1 hod 29 min starý
Užitek vakcíny AstraZeneca převažuje nad riziky ve všech věkových kategoriích a státy EU by ji měly nadále používat pro očkování proti covidu. V pondělí to řekl Marco Cavaleri, vedoucí týmu Evropské lékové agentury (EMA), který zajišťuje schvalování vakcín. Svůj předchozí výrok, podle kterého by se vakcína neměla používat vůbec, označil za dezinterpretaci.

Haščák už nebude mezi vlastníky skupiny Penta, podíl převádí na rodinu

1 hod 37 min starý
Finanční skupina Penta Investments mění vlastnickou strukturu. Jeden ze zakladatelů Jaroslav Haščák začal převádět svůj podíl v Penta Investments Group Limited, což je základní vlastnický fond celé skupiny, na rodinu. Informují o tom Hospodářské noviny. Haščák čelí na Slovensku obvinění z korupce, skupina však odmítla, že by jeho stažení z vlastnictví firmy bylo účelové.

Usychající stromy na hoře ohrožují návštěvníky, kácení brání spor

2 hod 43 sek starý
Desítky suchých stromů ohrožují návštěvníky Mostné hory v Litoměřicích. A další soušky rychle přibývají. Město jako vlastník pozemků jejich kácení plánovalo už v loňském roce. Proti záměru se už podruhé odvolal spolek Ústecké šrouby, který se věnuje ochraně životního prostředí.

Poslanci mají řešit zákon s vyššími platy učitelů, Schillerová varovala

2 hod 6 min starý
Ve Sněmovně má v úterý dojít na hlasování o novele zákona o pedagogických pracovnících, která má učitelům zákonem garantovat vyšší platy. Přijetí zákona se ale snaží zabránit ANO, ač původní návrh, do nějž poslanci přidali vyšší platy, předložil ministr školství Robert Plaga.

Policie v Pákistánu obsadila bistro. Vadilo jí, že nedostala jídlo zdarma

2 hod 13 min starý
Devět policistů v pátek zastavilo provoz fast foodu v pákistánském městě Láhaur, zadrželi všech 19 členů personálu restaurace. Podle svědků je nenechali vypnout kuchyňské spotřebiče ani obsloužit zákazníky v bistru. Část noci na neděli zaměstnanci strávili v celách. To vše proto, že pracovníci odmítli požadavek policistů na burgery zdarma.

Další olomoucká klička s pozemky, pro akvapark je má koupit dopravní podnik

4 hod 29 min starý
V opozicí kritizované transakci týkající se stavby olomouckého akvaparku opět po letech figuruje firma vlivného místního podnikatele a nestandardní postup. Radnice ji ovšem obhajuje.

Pražské letiště seškrtá taxíky. Limuzíny skončí a zbude čtvrtina vozů

8 hod 47 min starý
Od nového roku slibuje pražské letiště modernější fungování taxislužby, kdy bude nutné taxi po příletu objednat elektronicky. Cestující bude znát cenu jízdy dopředu. Hlavní změnou, kterou už ale letiště oficiálně neříká, bude citelný pokles počtu objednaných taxíků a snížení požadovaných standardů.

Česko má nový černý byznys: steroidy. Policie rozbila rozsáhlý gang

8 hod 47 min starý
V rumunském Aradu policie odhalila rozsáhlý gang, který se zaměřoval na výrobu a distribuci anabolických steroidů. Ukázalo se, že mezinárodní organizaci ovládají i Češi. V továrnách se vyrobily padělky i za stovky tisíc korun denně.

Když Aboriginci stavěli přehrady. Kniha přepisuje dějiny, vědci marně protestují

8 hod 47 min starý
Vědci se pustili do knihy, v níž amatér přepisuje historii. Je o tom, jak Aboriginci před příchodem Cooka pěstovali plodiny a obývali vlastní města. Navzdory nedostatku důkazů a řadě prokazatelně smyšlených tvrzení, ji pokrokářská Austrálie oslavuje a dočkala se již 29 vydání.

Jižní Korea s americkým svolením může vyrábět rakety schopné dosáhnout Číny

8 hod 47 min starý
USA uvolnily omezení ohledně vzdálenosti, které mohou uletět jihokorejské rakety. Jižní Korea by tak nyní hypoteticky mohla zasáhnout nejen Pchjongjang, ale i Peking či Moskvu. Podle analytiků je krok motivován obavami USA z Číny.

Maďarsko chce zakázat debaty o homosexualitě. Do ulic vyšly tisíce lidí

Po, 14/06/2021 - 22:40
Před maďarským parlamentem v Budapešti v pondělí demonstrovaly tisíce lidí proti návrhu vládnoucí strany Fidesz. Ta chce ve školách zakázat debaty o homosexualitě a změně pohlaví. Konzervativní strana ovládaná Viktorem Orbánem loni zakázala adopce dětí páry stejného pohlaví, stejně tak si Maďaři nemohou v osobních dokladech změnit pohlaví.

Roušky sundat, nasadit a rozestupy! Summit NATO v době covidové

Po, 14/06/2021 - 22:19
Prakticky celý rok od propuknutí pandemie koronaviru jednali lídři NATO jen prostřednictvím videokonferencí. Na pondělní vrcholný summit v Bruselu, který určil směřování Aliance na příští roky, už ale přicestovali prezidenti, premiéři a ministři osobně. Při jednáních či před novináři mohli sice odložit respirátory, potřesení rukou ale zůstalo zapovězeno.

V USA přichystali tvrdé antimonopolní zákony. Mají zničit Amazon a spol.

Po, 14/06/2021 - 21:22
Americký Kongres v pátek představil pětici antimonopolních zákonů, které mají výrazným způsobem omezit fungování obřích technologických firem jako Amazon, Apple, Facebook a Google. Pokud legislativa projde, může vést k rozdělení technologických gigantů na slabší podniky.

Pražské muzeum získalo vzácnou historickou stíhačku Hawker Hurricane

Po, 14/06/2021 - 21:00
Pražské Letecké muzeum Točná má ve svých sbírkách nově britský stíhací letoun Hawker Hurricane Mk.IV. Na tom za druhé světové války létali českoslovenští piloti. Zrekonstruovaný stroj vyrobený na přelomu let 1942 a 1943 přiletěl do Česka v pondělí v podvečer z Belgie. Jeho zbarvení připomíná úspěšného českého pilota v řadách RAF Karla Kuttelwaschera.

„Návrat ke gulagu“. Ruskou železniční magistrálu budou rozšiřovat vězni

Po, 14/06/2021 - 20:39
Ruská vězeňská služba oznámila, že využije trestance při stavebních pracích na železniční soustavě známé jako Bajkalsko-amurská magistrála (BAM). Reaguje tak na nedostatek zahraničních pracovníků způsobený pandemickými omezeními. Úmysl podle kritiků příliš připomíná nucené práce vězňů z gulagu během stalinistické éry.

STALO SE DNES: V Bruselu proběhl summit NATO, Piráti reagují na Babiše

Po, 14/06/2021 - 20:30
V Bruselu proběhl summit NATO s lídry členských zemí. Premiér Andrej Babiš se na videu opět pustil do Pirátů. Webový architekt a vývojář se ptá ministra školství, proč je ve školách zakázáno používat mobilní telefon jako kalkulačku. Portál iDNES přináší přehled nejdůležitějších pondělních zpráv.

Drogy jsou čistší, během pandemie klesl zájem o extázi. Lidé ale více pili

Po, 14/06/2021 - 20:18
Světová pandemie koronaviru se projevila i na trhu s drogami. Na začátku epidemie v Evropě kvůli uzavírání klubů, barů a restaurací klesl zájem například o extázi, ukazuje zpráva agentury EU pro drogy. Oproti tomu výrazně narostly statistiky týkající se pití alkoholu. V Česku se podle národní protidrogové koordinátorky Jarmily Vedralové zvýšil zájem o léčbu u dospělých i dětí.

Pád tradičních velmocí. Válku s Ázerbájdžánem by Německo prohrálo, říká analýza

Po, 14/06/2021 - 20:00
Německá armáda by nedokázala obstát ve válce proti mnohem menšímu a chudšímu Ázerbájdžánu. K takovému závěru dospěla analýza Německého institutu pro obranné a strategické studie (GDIS), který spolupracuje s Bundeswehrem. Podle expertů není německá armáda připravená na moderní podoby války, v níž ústřední roli hrají drony.

Signatář Charty 77 Sedláček půjčuje na bydlení. Začal z našetřených peněz

Po, 14/06/2021 - 20:00
Štafeta dobré vůle. Tak by se dal pojmenovat nový počin signatáře Charty 77 Vojtěcha Sedláčka, který je známý svou pomocí bezdomovcům a handicapovaným. Ze svých našetřených peněz půjčuje lidem v nouzi bezúročně na bydlení. Z toho, co se mu vrátí, následně půjčuje dalším.