Rumcajzův Jičín - zpět do dob vévody Albrechta z Valdštejna
Kdysi byla moderní hladká tvář bez vousů, dnes se chlubíme dobře pěstěným strništěm. Skoro by se zdálo, že se trendy v pánském holení mění z vteřiny na vteřinu. Pojďme se společně podívat, jaké momenty, nejen v historii této důležité části pánského vzhledu, výrazně ovlivnily naše dnešní touhy po dokonalé tváři.
Městečko Vysoké nad Jizerou je považováno za literární rozcestí oblasti. Vždyť kolik významných českých literátů se rozhodlo čerpat inspiraci pro svá díla právě zde, v této malebné vysokohorské krajině. Kolik z nich se tu narodilo, žilo, dlouhodobě působilo a zemřelo? Český ruralismus 30. a 40. let 20. století a tvorba Ivana Olbrachta, Antala Staška, Antonína Nečáska, K.V. Raise, Viktora Dyka, Antonína Sovy a mnohých dalších měla své jádro právě zde - na pomezí Krkonoš a Jizerských hor.
Ti nejznámější "vysočtí":
Kapička rosy mi stéká po ruce. Držím první kopretinu a svět se mi nemůže zdát krásnější. Zatoužím si k ní přičichnout, i když vím, že nevoní.
Sedím na louce a bílé šaty mám promočené. To nevadí.
V dálce slyším hlasy. Neodbytně se vracejí. Pořád něco chtějí. Jenže já teď vůbec nemám čas.
Utrhnu si další kopretinu. Nemohu se ji nabažit. Otrhávám kvítky, ale nedoufám, že mě má rád.
Lehám si na trávu a kulaté kamínky mě tlačí do zad. Zhluboka se nadechnu.
Zámek ve stylu raného baroka z konce 17. století se nachází nedaleko Přelouče a Heřmanova Městce. Jen málokdo ví, že se v parku tohoto půvabného zámečku natáčelo hned několik filmů, z nichž nejznámějším je Strakonický dudák. Jen málokdo ví, že právě v Cholticích se narodil malíř onoho slavného obrazu Boženy Němcové J.V. Hellich nebo třeba básník Bohdan Jelínek. Jen málokdo ví, že zámek byl ještě donedávna v desolátním stavu, byl veřejnosti nepřístupný a obec dokonce uvažovala o jeho prodání do rukou soukromníka.
TIPY NA VÝLET:
- z Vysokého nad Jizerou vede žlutá turistická stezka (možno i pro zdatné cyklisty), tzv. Vysocký okruh cca 12km
- za hřbitovem směrem k Mariánskému kříži a políčku s typickým vysockým červeným zelím k Dykově skále, kde vysedával a tvořil spisovatel a básník Viktor Dyk, dále dolů po žluté k zřícenině hradu Nístějka z první poloviny 14. století, zbyly jen zdi
- podél Farského potoka k Farským mlýnům a vesničce Jilem
První lázeňská sezona byla zahájena v srpnu 1897. Dodnes se zde léčí nemoci pohybového aparátu a zánětlivá revmatologická onemocnění. Největší dominantou města Lázně Bohdaneč je Gočárův pavilon, který byl vybudován roku 1913. Město leží v nádherném prostředí polabské nížiny, vzdálené pouhých osm kilometrů od Pardubic. Lázeňské domy obklopené spoustou zeleně, kryté kolonády a čistý vzduch lákají návštěvníky k nezapomenutelným zážitkům.
Výprava 1.
Větrov, Karel Kramář a ti druzí
(o Vysokém nad Jizerou)
Výprava 2.
Hrad Nístějka a Dykova skála
(o Vysockém turistickém okruhu)
Výprava 3.
Ke Staškům domů a k Nečáskovi do mlýna
(literární toulky po okolí Vysokého)
Výprava 4.
Krkonoše a Jizerky na dlani
(rozhledna U borovice)
Výprava 5.
Bozkovské dolomitové jeskyně
Výprava 6.
Toulky po krásném Bozkově
Výprava 7.
Jizerka - nejchladnější místo republiky
Viz. podrobně ke každé výpravě v následujících článcích.
Jednu z nejhezčích pražských vilových kolonií objevíte v šesté části pražského obvodu, na okraji Dejvic, blízko zalesněných strání Divoké Šárky.
Historie tohoto exkluzivního bydlení sahá do let 1932-1940. Tehdy zde Svaz československého díla vybudoval sídliště, které se mělo stát ukázkou vzorového bydlení. Urbanistickou koncepci připravil Pavel Janák, jednotlivé domy,většinou horizontálně řazené, pak projektovali známí i začínající architekti, mezi které patřili například: Josef Gočár, Antonín Černý nebo Adolf Benš.
JAN DÍTĚ - NEOBYČEJNÝ ČLOVĚK
Jan Dítě byl přeloučským rodákem. Narodil se v tomto malém východočeském městečku v roce 1818 a svým pozdějším životem a konáním se nesmazatelně a navždy zařadil mezi nejvýznamnější místní občany.
Poslední komentáře
před 11 let 27 týdnů
před 11 let 27 týdnů
před 11 let 29 týdnů
před 11 let 39 týdnů
před 11 let 50 týdnů
před 11 let 50 týdnů
před 12 let 7 týdnů
před 12 let 17 týdnů
před 12 let 29 týdnů
před 12 let 37 týdnů