Novinky.cz

Syndikovat obsah
Novinky.cz - nejnovější články
Aktualizace: před 49 min 11 sek

Případ vraždy novináře Kuciaka je opět u soudu

1 hod 11 min starý
Nejvyšší soud Slovenské republiky bude v úterý v odvolací řízení projednávat případ vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové. Specializovaný soud v Pezinku v případě osvobodil Mariana Kočnera a Alenu Zsuzsovou. Nejvyšší soud může tento rozsudek potvrdit nebo případ vrátit opět ke specializovanému soudu.

Na Barrandově staví dekorace pro světové velkofilmy, vyrobí prakticky cokoliv

1 hod 12 min starý
Pro filmaře dokázali postavit úzké uličky Londýna nebo kostel, kde Gabčík s Kubišem bojovali proti nacistům. Zvládnou i celé středověké město včetně popraviště a hospody. Stavitele dekorací z Barrandov Studia si pochvalují režiséři z celého světa. Povídali jsme si o této zajímavé práci a samozřejmě také o tom, jak ji ovlivnil koronavirus. Ten totiž loni zastavil všechna natáčení doslova ze dne na den.

Bude horko a málo deště, další týden tropy poleví

1 hod 28 min starý
Počasí na konci června a začátku července bude teplotně průměrné až nadprůměrné, ovlivní to především probíhající týden, kdy budou teploty výrazně vysoké. Další týdny už by měly být v rámci průměru. Pršet bude spíše méně.

Zimmerman v říši hudby

1 hod 40 min starý
Robert Zimmerman alias Bob Dylan oslavil v květnu osmdesátiny. Při té příležitosti uspořádalo pražské Popmuseum výstavu Mně se líbí Bob!, která trvá do 26. června a svéráznému americkému písničkáři vzdává hold.

Raperka Iggy Azalea si pořídila krásný dům. Už se stihla poškorpit se sousedy

2 hod 36 min starý
Australská raperka Iggy Azalea se po několika letech v pronajatém domě v kalifornském Calabasasu stěhuje do svého vlastního domu v nedalekém Hidden Hills. Zpěvačka zde bude žít se svým ročním synem Onyxem Carterem, pro nějž už nechává zřídit na zahradě velké hřiště. Dlužno ovšem dodat, že k nelibosti sousedů.

Chce nám EU zakázat radost z řízení? Je to trochu jinak

2 hod 36 min starý
Systém ISA, který chce EU zavést do povinné výbavy aut od roku 2022, se znovu dostal do diskuse – skončilo připomínkové řízení. Budeme už příští rok kvůli němu muset předjíždět kamiony zbytečně dlouho, a tedy nebezpečně? A sebere nám radost z řízení? To se dozvíte v sedmém díle podcastu Po asfaltu.

Ranní ptáčata jsou šťastnější než sovy

2 hod 50 min starý
Brzké vstávání přináší mnoho výhod. Delší den vybízí k větší produktivitě i soustředěnosti. Vědci navíc přišli s tvrzením, že lidé, kteří vstávají přirozeně brzo, jsou šťastnější a mají menší riziko vzniku deprese než ti, kteří jsou považovaní za noční sovy.

Samsung vstupuje na evropských trh se sítěmi 5G. Díky dohodě s Vodafonem

3 hod 5 min starý
Britská telekomunikační skupina Vodafone si vybrala jihokorejskou společnost Samsung Electronics jako dodavatele zařízení pro sítě páté generace (5G) v Británii. Pro Samsung je to na evropském trhu průlomová dohoda, uvedla agentura Reuters. Finanční podmínky nebyly zveřejněny.

Jižní Korea zahájila vojenské cvičení na souostroví, jež si nárokuje i Japonsko

3 hod 8 min starý
Jihokorejská armáda zahájila každoroční vojenské cvičení na souostroví, jež si nárokuje také Japonsko. Pro ostrovy v Japonském moři na půl cesty mezi oběma zeměmi má každý z národů své vlastní označení a o jejich vlastnictví se přou již několik desetiletí. Korejci skupinu ostrovů nazývají Tokdo a Japonci Takešima.

Přibylo 188 nových případů

3 hod 29 min starý
V České republice v pondělí přibylo 188 nových případů koronaviru. Je to o 108 méně než v pondělí minulý týden. Žáci a učitelé mohou díky zlepšující se epidemické situaci od úterý odložit roušky či respirátory při vyučování také ve Zlínském, Jihočeském a Libereckém kraji, kde dosud byly povinné.

Johnson & Johnson vyhodí 60 milionů vakcín

3 hod 42 min starý
Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) v pátek oznámil, že až šest desítek milionů dávek vakcín proti novému typu koronaviru od společnosti Johnson & Johnson (J&J), které byly vyráběné v problematické továrně ve městě Baltimore, nesmí být použito kvůli možné kontaminaci.

Penta mění vlastnickou strukturu, Haščák převádí podíl na rodinu

3 hod 49 min starý
Finanční skupina Penta Investments mění vlastnickou strukturu. Jeden ze zakladatelů Jaroslav Haščák začal převádět svůj podíl v Penta Investments Group Limited, což je základní vlastnický fond celé skupiny, na rodinu. Na konci roku má ze všech manažerských pozic odejít třetí největší podílník Penty Jozef Oravkin a zároveň začne jeho postupné vyplácení, píšou Hospodářské noviny. Ze zakladatelů tak zůstane jako majitel jen Marek Dospiva.

Kvůli nezvykle hlubokému hlasu zažívala 22letá Australanka peklo

4 hod 12 min starý
Když byla dvaadvacetiletá Australanka Charlotte MacGregorová dítě, patrně byste žádný rozdíl oproti vrstevníkům nepoznali. Během puberty se jí ale výrazně změnil hlas, který je oproti běžnému ženskému hlasu hlubší. Kvůli němu si prošla řadou nepříjemných situací.

Vakcínu AstraZeneca dostalo v Česku asi 300 tisíc lidí. O její účinnosti se diskutuje

4 hod 42 min starý
V České republice se zatím naočkovalo 6,5 milionu dávek vakcín proti koronaviru, přičemž ukončené očkování už má přes dva miliony lidí. Nejrozšířenější je látka od firem Pfizer a BioNTech, zhruba 300 tisíc lidí ale dostalo také vakcínu AstraZeneca, o níž se v zahraničí ve vztahu k účinnosti proti mutacím dlouhodobě diskutuje.

Konflikt s Ruskem nechceme, jsme na něj ale připravení, řekl Biden

Po, 14/06/2021 - 23:14
Americký prezident Joe Biden v pondělí řekl, že Spojené státy nevyhledávají konflikt s Ruskem. Podle něj je však Severoatlantická aliance připravena zasáhnout, pokud Moskva nepřestane se škodlivými aktivitami, uvedla agentura Reuters.

Astra by se měla dál používat. Užitek převažuje nad riziky, řekl šéf schvalování vakcín

Po, 14/06/2021 - 22:26
Užitek vakcín od britsko-švédské společnosti AstraZeneca převažuje nad riziky ve všech věkových kategoriích a státy Evropské unie by tento druh látky měly nadále používat pro očkování proti covidu-19. V pondělí to řekl agentuře ANSA Marco Cavaleri, jenž vede tým Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA), který zajišťuje schvalování vakcín.

Vodoprávní úřad nekoordinoval odběry vzorků v Bečvě, zlobí se Brabec

Po, 14/06/2021 - 21:37
Ministerstvo životního prostředí (MŽP) neodhalilo zásadní pochybení České inspekce životního prostředí při ekologické havárii na Bečvě. Inspekce byla na místě dvě hodiny po nahlášení havárie, práce na jejím odstranění má podle zákona řídit vodoprávní úřad, který podle ministra Richarda Brabce (za ANO) nekoordinoval odběry vzorků.

Nejbohatší slíbili obří sumu na klima. Už poněkolikáté

Po, 14/06/2021 - 21:29
Skupina G7 na svém summitu pokročila v boji proti globálnímu oteplování, znovu však výrazně zklamala naděje, které se na její setkání upínaly. G7 hodlá do roku 2025 mobilizovat každoročně sto miliard dolarů (dva biliony korun) chudým státům na omezení škodlivých emisí. Z peněz se také mají financovat projekty budování infrastruktury a technologie šetrnější k životnímu prostředí.

Čeští kutilové kosmického věku se sjeli do Plzně

Po, 14/06/2021 - 21:02
Pat a Mat by byli paf. V Plzni si dali o víkendu dostaveníčko kutilové. Ovšem s dvojicí legendárních nešiků je spojuje jen touha vymýšlet, zkoušet, experimentovat. Festival Maker Faire – maker, to je kutil 21. století – přivedl do areálu Depo na čtyřicet tvůrců, vizionářů, koumesů. I stovky zvědavců. A bylo znát, že doba se posunula.

Ceny stavebních materiálů skáčou po dnech, jekly zdražily už o 150 procent

Po, 14/06/2021 - 20:29
Zdražování stavebních materiálů nabralo extrémní otáčky. Zavedené kalkulace na výstavbu a rekonstrukce od stavbařů berou zcela za své, kutilové zůstávají v obchodech stát s otevřenou pusou. Na realitním trhu se už tiše mluví o tom, že na konci roku to může položit i některé kapitálově méně zajištěné developery.