Guano Apes: „Hlavně jsme chtěli dělat poctivou hudbu.“

Obrázek uživatele Markéta Markovicsová
Znovuzrození Guano Apes zamířili na Masters of Rock 2011. A u toho jsem prostě nesměla za žádnou cenu chybět. Po dvouleté pauze a odpočinku se snaží svým novým albem Bel Air vrátit zpátky do starých kolejí. Důvod jejich absence na koncertech spočíval údajně v hledání nového kytaristy, ale my však víme víc. Nyní se vracejí ve své nejúspěšnější sestavě. Zda jsou připraveni na návrat do světa rocku, jsem se přesvědčila na vlastní oči.
Hlas kapely Sandra Nasic byla samý úsměv a přímo překypovala nadšením. Všichni z kapely vypadali velice uvolněně a naprosto v klidu. Hodina před koncertem a oni si tropili žerty jeden z druhého, posílali si psaníčka a to seděli jen kousek od sebe. Velkým otazníkem tohoto setkání byl samozřejmě důvod jejich odloučení.

„ Když děláte hudbu dlouho a jste spolu dlouho a najednou přestanete jako kapela fungovat, je to krize. Když se ocitnete na konci a už se nedá nic zlepšovat, je lepší si dát pauzu, přestat. Dohromady nás přivedla vášeň pro hudbu a touha zkusit to znovu, hrát znovu jako kapela a ne jako sólovky. Kvůli vzájemnému odloučení jsme si uvědomili, že stále je mezi námi hudební chemie a že se chceme dát jako kapela zase dohromady. Náš návrat se ukázal velkým pokrokem, že se asi na příští rok zase rozejdeme,“ (smích) informoval za celou skupinu bubeník Dennis Poschwatta.

Zajímal mě také rozdíl mezi jejich dřívější hudbou a novým cd Bel Air. A co na to především říkají fanoušci.

„ Myslím, že jsme nějaké fanoušky ztratili, ale zase naopak si jich mnoho získali díky způsobu, jaký teď hrajeme. Někteří fanoušci se mohou začít nudit, když kapela hraje pořád stejným stylem. Pro naše nové cd jsme se snažili najít hezká slova, která mají smysl. Někdo s tím prostě přišel a my souhlasili,“ komentovali za kapelu Sandra Nasic a Dennis.

Všichni vypadali naprosto vyrovnaně. Za plachtou konferenčního stanu burácela jiná kapela a oni už za pár hodin měli předvést svoji nejlepší show. Co vlastně můžeme očekávat od jejich blízkého vystoupení byla další otázka.

„ Na festivalech je to vždycky trošičku jiné než na vlastním koncertu. Fanoušci nechodí jenom na nás, ale na velké množství jiných skupin. Snažíme se do této show dát tak pět nových písniček, abychom to něčím udělali jiné. A na dalších vystoupeních písničky obměňujeme. Každá show je ale zkouška, pokaždé chceme něco změnit, nebo naopak něco zachovat. Festival si snažíme užívat. Kluci chodí občas na jiné kapely, ale já raději odpočívám na pokoji,“ sdělila Sandra.

„Je to docela sranda festival, ale jsme nejlepší, nechodíme na jiné kapely,“ (smích) doplnil Dennis, „když se jdu na jiná vystoupení podívat, jedním uchem hodnotím jako muzikant a jedním uchem jako fanoušek.“

Zajímal mě také hudební showbyznys. Jestli je rozdíl hrát teď a jaké to bylo před deseti lety.

„Teď je složitější dostat z toho nějaké peníze a vydat album. Nejdůležitější pro kapelu je dělat poctivou hudbu. My jsme měli štěstí, že jsme měli fanoušky a lidi, kteří nám věřili a chtěli do nás investovat. V muzice se mění všechno. Pro nás se mění všechno. Hlavně jsme chtěli dělat poctivou hudbu,“ svěřil se Dennis.

Ke své sólové kariéře se vyjádřila Sandra s humorem: „Bylo to hrozně divné. Nebyl nikdo okolo, žádný tlak od ostatních. Měla jsem naprostou volnost. Strašně moc času na všechno. Nikdo na mě netlačil, ale to bylo negativní. Všechno mi pak trvalo strašně dlouho.“

Můžete charakterizovat vaše nové album Bel Air?
„ Bylo to asi to nejjednodušší album, které jsme nahráli. Prostě jsme spolu komunikovali a pracovali dohromady a bylo to,“ dodala Sandra.

Jak se k sobě máte teď po vašem návratu?
„Teď máme zvláštní vztah mezi sebou. Více se snažíme jeden druhého pochopit,“ zakončila rozhovor kapela Guano Apes.