Guru

Každou chvílí se objeví nějaké nové slovo, slovní spojení, které se okamžitě stané módní. Bývá většinou cizího původu a mnozí lidé ani neví, co přesně slovo znamená. Ale to nevadí! Používají ho všichni, musíte ho neodkladně používat také. Výhodou je, že některá slova se dokonce neskloňují, takže se nemusíte obávat nějakého toho faux pas.
V poslední době na mě útočí slovo GURU. Útočí na vás také? Nebo jste proti němu imunní? Nebo jste ho snad nezaregistrovali? Před dvěma týdny jsem se na školení v Praze setkala s guru javascriptu a php guru. Kromě těchto dvou "gurátorů" jsem čelila záplavě dalších odborných i pravděpodobně módních slov, jimž jsem vůbec nerozuměla. Ale není se čemu příliš divit, nejsem tak říkajíc "od fochu".
Po tomto odborném školení jsem si začala zřejmě více všímat slova guru. Nebo tady bylo už předtím a já ho dříve nevnímala? Nevím. Ale sotva jsem pustila televizi, běžela reklama, v níž se na houpačce houpal nějaký chlápek v pruhovaném tričku, s divnýma ušima a s ploutví místo nohou. Nějaký mořský panic, asi. Představoval jakéhosi guru telefonního operátora. Nevím, nakolik u ostatních vzbudil důvěřivost, u mě rozhodně ne. Zapnula jsem proto raději počítač a při hledání čehokoli mi vyskakovaly firmy, jež si do názvu vkomponovaly módní slovo guru - fashionguru, golfguru, gurubar (moderní restaurace s kvalitní gastronomií), horoguru (nabízející kurzy lezení). Narazila jsem na spoustu stránek, v jejichž názvu opět "visel" guru - netguru, pokemon-guru (informační server o karetní hře Pokemon), streetguru (e-shop se skate oblečením), seo guru, gastro guru atd. atd. atd.
Tak se mi zdá, že je dnes nějak "přegurováno". Holt renesance skončila, dnešní lidé nejsou renesanční všeumělci, ale
odborníci úzce vymezených oborů. A někdy si ty obory ještě pro jistotu rozdělí do mnoha dílčích částí, aby jejich záběr nebyl příliš veliký. Mohou se tak více soustředit na danou problematiku, kterou pak ovládají do nejmenších detailů. Stát se guru, to není jen tak! Však si to zkuste...