HISTORICKÝ ŠERM žije! A nejen v pohádkách!

Obrázek uživatele Kateřina Kočová

Nevíte co s volným víkendem? Chcete se odreagovat, ale zároveň zažít něco nového a neopakovatelného? Zavítejte na jeden z českých hradů a rozhodně vás nemine nějaká z šermířských bitev, poutavé představení středověkých kejklířů a souboje urozených rytířů o ruku překrásných panen. A jestliže vás historický šerm upoutá natolik, můžete se začít takovému koníčku věnovat. Ale jen s rozvahou a opravdovým zájmem – historický šerm totiž není zábava na pár měsíců.

Vyzpovídali jsme osmnáctiletého mladého šermíře Michala, který svůj koníček bere opravdu nad míru vážně. Poodhalil nám, smrtelníkům, tak trochu jiný svět, o kterém mnozí z nás nemají ani tušení.
Sedíme v útulné čajovně, která nás vábí svým omamným kouzlem a já začínám se svou první otázkou:

Pověz mi, jakou má historický šerm u nás popularitu?

V podstatě oproti jiným státům poměrně širokou. Další země, které se jím zabývají je například Polsko, ale co se týče samotných Čech, tak jak to všichni známe, když v létě zavítáme na nějaký hrad, často tam vystupuje nějaká šermířská skupina, takže by se dalo říct, že v dnešní době se soustřeďuje na stejném stupínku jako jakýkoli jiný sport.

Přibliž nám něco o vzniku, vývoji šermu…

(smích) Tak jen tak namátkou…Šerm se tady začal vyvíjet až po revoluci, po roce 1989 a to proto, že předtím se pro něj nevyskytovaly vhodné podmínky, jen sem tam pár nadšenců bylo k vidění, ale opravdu ten větší rozmach zažil až po osmdesátém devátém, kdy se mu začali otevřeně věnovat první kováři a začal se o šerm jako takový jevit daleko větší zájem.

Když se řekne šerm, většina lidí si vybaví takový ten moderní, v bílých dresech, kuklách a často s kordem. Neuvádí takováto skutečnost ten pravý nefalšovaný historický šerm do pozadí?

Proto já dávám vždycky jasně najevo, že se věnuji historickému šermu. (smích) Na druhou stranu nechci tu udržovat domněnku, že lidé, kteří se zajímají o historii,se také hned začnou věnovat sportu zvaný historický šerm. Mám za to, že tomu sportovnímu šermu se věnují lidé jen tak pro odpočinek, uvolnění, prostě relax, ale historický šerm je oproti tomu dost finančně nákladná záležitost a koníček na dlouho. Takže je dobré si rozmyslet předem, s jakým druhem sportu začnete.

Historický šerm jako koníček, jasně…ale můžeme ho opravdu řadit k druhům sportu?

Popravdě, nad tím jsem nikdy moc nepřemýšlel, ale když už bych ho měl někam zařadit, tak by se rozhodně pohyboval mezi jednak sportem, bojovým sportem a uměním, ale s tím rozdílem, že pokud chce člověk šermovat na nějaké té úrovni, tak musí mít docela široké historické znalosti s dobou, o kterou se zajímá a kterou svým způsobem reprezentuje (záleží na tom, jakou dobu si vybere), musí znát samozřejmě historické souvislosti.

Takže bez znalosti historie to asi nepůjde, že?

No tak to určitě. Bez znalostí to jednoduše nepůjde. A to se také netýká jen historického šermu.

Jasně, chápu…řekni mi, je pravda, že šerm je oproti jiným sportům nebezpečný?

Tak vzhledem k tomu, že se tam šermuje, tak nějaká zranění by se rozhodně neměla vylučovat. Šermovat se může různými způsoby. Za prvé jsou to skupiny, které se vyloženě orientují na divadelní šerm, v Praze je to třeba skupina Merlet, taková hodně známá. Tyto skupiny na tom vydělávají poměrně i dost komerčně, takže u některých lidí se díky tomu netěší moc velké oblibě, ale tam je to opravdu propracované jako divadlo. Když se chce člověk učit normálnímu šermování podle dobových dokumentů a podle dostupných materiálů, z kterých může vycházet, tak to je už trošku tvrdší a také záleží hodně na tom, jak se každý z lidí ke své bezpečnosti postaví. Myslím si, že lidé, kteří opravdu šermují proto, aby si nic neudělali by se měli řídit podle určitých pravidel.

Jaká pravidla máš na mysli?

No, jsou tam taková nepsaná pravidla, která by se měla dodržovat, takže například nedávat obrovské rány směřované na hlavu, jsou tam i techniky, které učí, jak zmírnit tu ránu, jak to nedat takovou silou a když na takovéhle věci člověk myslí, tak by se nic stát nemělo, ale bohužel úrazy se stávají a to hlavně bohužel zásluhou lidí, kteří si nedávají pozor a propadnou šermování natolik, že třeba při velké bitvě to už ani neberou jako divadlo, jako představení pro přihlížející diváky, ale berou všechno najednou hodně osobně a to pak při setkání s nějakým takovým člověkem mohou vzniknout nejrůznější zranění.

Takže kromě vyhýbání se takovým lidem, které stejně na první pohled nepoznáš, co třeba ostří meče?

Tak ty zbraně jsou samozřejmě nějakým způsobem zabezpečené. Meč má ztupělou špičku, takže rozhodně žádné ostří nemá. Co se týká třeba kopí, tak to by mělo mít bezpečnostní plošku. Když se jde do bitvy tak hrot kopí je rozšířený do plošky, takže by se nemělo nic vážného stát.

Jak je taková záležitost drahá?

Záleží na tom, do jaké postavy se chce člověk ztělesnit. Když bych měl brát třeba lehkooděnce, tak to znamená žádná těžší zbroj, kroužková košile, jenom prošívanice nebo vycpávačce, potom boty, meč, přilba, plátové rukavice… jenom taková výbava se pohybuje tak okolo 20 tisíc korun, přičemž pokud člověk chce šermovat jako rytíř nebo jako velmož, tak tam se celková cena může vyšplhat až od 40 tisíc výš.

Docela nákladný koníček…a kde člověk sežene takové věci?

Tak takové věci jako boty a některé části oblečení si člověk nechává zhotovovat soukromě a záleží hodně na tom, koho si člověk vybere, protože jsou tu kováři a zbrojíři kvalitní a méně kvalitní a pokud chce mít člověk svoji výbavu hodně kvalitní, tak těch 60 tisíc v tom nechá. Musím ještě dodat, že většinou ti lidé nemívají jen jeden kostým.

Tak to musí být už hodně velcí nadšenci. Takový hodně finančně nákladný koníček by pro mě asi pomalu přestal být koníčkem…

Je finančně nákladný, ale povětšinou si to lidé skládají dlouhodobě, ne že by si z fleku koupili hned spoustu vybavení, ale jak říkám,někteří si klidně počkají dva roky, než si budou moci všechno potřebné dokoupit. Záleží na každém, kolik se rozhodne do svého zájmu investovat.

Šerm je takový obojživelník. Může se dělat v létě, v zimě, v každém ročním období, je to tak?

Ano, to je pravda. V létě můžeme cvičit prakticky kdekoli venku, nejlepší destinací jsou parky, v zimě v jakýchkoli pronajatých prostorách.

Dobře…A teď nám pověz něco o sobě…Kdy ty jsi začal se šermem a proč?

Tak já jsem se šermem začal před třemi, čtyřmi lety. Dlouho předtím jsem ale už ten koníček pozoroval a už předtím jsem se středověkem hodně zabýval, hodně se mi líbil. Takové ty původní kořeny byly zasazeny ale už v dětství, kdy jsme s rodiči jezdili často na hrad Točník, na kterém se každoročně na slavnostech upálení Mistra Jana Husa pořádají historické akce. Musím podotknout, že dříve byly o mnoho kvalitnější, než jsou dnes.:-) Tenkrát mi to hodně učarovalo a průběžně jsem se k tomu vracel ať více či méně, ale před těmi třemi lety, jsem si řekl, že bych to tedy mohl zkusit, protože už jsem byl ve věku, kdy jsem si to mohl dovolit, podniknout na vlastní pěst, takže tehdy jsem tomu dal zelenou a začal se tomu věnovat a od té doby je šerm mým velkým koníčkem.

A patříš k nějaké skupině?

Ano, máme skupinu, ale momentálně nepůsobíme aktivně. Nicméně chodím do školy šermu, kde máme pravidelně tréninky od lidí, kteří se tomu věnují už hrozně dlouho a jsou v tom v podstatě z dnešního pohledu jako šermířští mistři.

Budeš znát nějaké nejznámější šermířské skupiny a spolky?

Je jich tu vážně nesmírné množství, ale takové větší uskupení je třeba Česká Korouhev. Kdybych měl mluvit o šermířských školách, tak tady v České a Slovenské republice působí velká škola pod zaštítěním Petra Kozy jménem Magisterium. V Praze působí Merleti, potom škola Di Gladior Borka Belfína, dále pak Petr Žákovský nebo Lars.

Nechávají si za svá vystoupení skupiny platit?

Tak pokud vystupují v rámci programu na některé z památek, tak ano. Může to být vlastně na druhou stranu o docela výdělečná brigáda…

Kolik takový kurz šermu stojí?

Tak to bych řekl, že je škola od školy. Já sám chodím k Borkovi Belfínovi, tak tam to vychází z toho, co si člověk zaplatí. Záleží na tom, jestli si zaplatíte za celý rok nebo jen za tréninky jednou, dvakrát do týdne, ale vychází to na tak 4 až 5 tisíc za rok.

Pozná se na první pohled šermíř na ulici? Dlouhé vlasy, bradka, rozvážný krok…

(smích) Myslím si, že tohle železné pravidlo nebude…Já jsem toho třeba příklad. (smích) Když bych se měl ale porozhlédnout po lidech, kteří se snaží vžít do doby středověku, v případě, že půjdou do bitvy, je zřejmé, že se budou chtít ztotožnit i vzhledově s bájnými bojovníky, budou chtít působit věruhodně, takže s nagelovanými vlasy, které pod přilbou stejně nebudou vidět, brýlemi ani piercingem nelze počítat. Takže to bude chtít trošku stylizace, v té době se třeba krátké vlasy nenosily, proto má většina vlasy dlouhé, pak kratší nebo delší vous, ale je to hodně individuální.

Jakou úlohu má v šermířské skupině žena? Jestli se tam tedy nějaká objevuje…

Ale ano, objevují a je jich tam celkem dost…Některé šermují na bitvách, záleží na charakteru dívčiny. A když zrovna nešermují, tak se dají v bitvě najít i nešermující role například žena bojující s tesákem. Také umějí historické tance, na které se také pořádají speciální kurzy, takže nemůžu říct, že se žena jako taková v šermu a kolem něj nevyskytuje, tak to rozhodně není.

V návaznosti na historické tance mě napadá otázka: Konají se i historické plesy?

Jasně, konají se, ale ne tak často jako bitvy.

A program?

Tak to je jednoduché. Tanec a pití. Osobně už jsem si nějakým tím plesem prošel. Zábava se hodně točí kolem hudby, to znamená, že tančíte historické tance na historickou hudbu, přitom popíjíte, radujete se a necháváte na sebe volně působit dobovou atmosféru, která je na takových místech hodně znatelná.

Jak se mohou lidé zvenčí dozvědět o šermu, případně se na něj přihlásit? Moc se o něm nepíše, nijak zvlášť se nepropaguje, kde má hledat zájemce více informací?

Tak lidé, kteří projeví zájem o to, věnovat se šermu, mají možnost shlédnout nespočetně mnoho internetových portálů, jsou tam články, odkazy a diskusní rubriky a občas i nabídky skupin, že se shánějí noví členové, takže to bych považoval za dobrou příležitost. Ale není to tak, že by třeba na seznamu blikala reklama kurzy historického šermu .
Doporučuji nejznámější portál Český šerm a tam už se člověk může dozvědět mnohem více potřebných informací.