Paříž zářivá, milovaná, smyslná, kouzelná, modní, inspirující, neodolatelná. Hlavní město Francie překypuje tisícem krás a nezapomenutelných pohledů. Je libo lahodnou kávičku pod Eiffelovkou, záhadný průzkum po stopách impresionistů nebo příjemnou procházku večerně osvětlenou třídou Champs-Elyseés? A že je Paříž jen pro věčné snílky a romantiky? Ale kdepak, každý si zde přijde na své. Pojďme se společně podívat do jednoho z nejkrásnějších měst Evropy!
Kultura - slavností během roku
Paříž je městem, ve kterém se určitě nudit nebudete. Panuje zde bohatý kulturní život (muzei, galeriemi, divadly a koncertními sály počínaje, festivaly a jinými uměleckými radovánkami konče). Nicméně slavnosti a zvláštní akce jakými je například festival hudby La Fete de la Musique, podzimní festival d'Autumne, vinobraní na Montmartru, festival jazzu je přímo škoda nechat si ujít. Od konce března přibližně do 15. června se pařížské ulice promění v jedno velké tržiště, kde jsou k dostání nejen potraviny, ale i nejrůznější kousky oblečení a další drobnosti třeba do zařízení interiérů za poměrně lacino. V květnu prvním slavnostem otevírá své brány zámek ve Versailles, kde se jako každoročně konají velké vodní a hudební hry. Naopak v centru města neuniknete v tomto období Festivalu de Paris, reprezentovaného četnými koncerty, ať už vážné nebo moderní hudby doprovázeného obrovským množstvím tanců. V červnu se naopak otevírá ráj filmovým nadšencům - 29. června - Fete du Cinema, tak zvaný festival filmů. Pokud si zakoupíte speciální filmovou legitimaci (k dostání ve všech pařížských kinech nebo informačních centrech), můžete shlédnout filmů, kolik je biografy nabízejí. A pro ty, kteří touží vychutnat si předvánoční půvabnou atmosféru stojí za to navštívit Mezinárodní pařížský festival tance v Centre Beaubourg - Pompidou a v divadle Champs-Elyseés, který zdůrazňuje příchod Vánoc jak celý listopad, tak i prosinec.
Pojďte se bavit... co takhle kabaret?
Noční život je také nevyčíslitelný. Přirozeně každý si přeje příjemný den zakončit jiným způsobem. Někdo dá přednost chutné restauraci a procházce po Montmartru, jiný raději vyrazí do baru nebo na nějakou z místních diskoték. Jenže být v Paříži a nenavštívit kabaret - to by se už pomalu mohlo považovat za hřích. Některé kabarety by se daly v Paříži označit za značně letité – světoznámý Moulin Rouge oslavil v roce 1990 již sto let. Představí se vám tradiční revue s typickým francouzským kankánem, který jinde nenajdete. Mezi další zábavní podniky podobného ražení patří například Michou, vtipná show pro transvestity nebo Lido, kde se tamější představení řadí k nejlepším svého druhu. Vyražte do kabaretu a nechce se překvapit!
Místní strava aneb když přijde hlad
Není železným pravidlem, že v nejluxusnějších restauracích se člověk i nejlépe nají a proto, když vás přepadne hlad, nebojte se zamířit do menších podniků jako jsou bistra a brasserie. Existují tzv. obchody pro kolemjdoucí, kde můžete ochutnat nejrůznější drobné pochoutky od obložených chlebíčků po čokoládové zákusky a sladké pečivo, posedět si nad šálkem kávy či zadumat u hrnečku čaje. Tyto podniky se nazývají Patisserie. Na druhou stranu pokud toužíte po rychlém, ale pozor! Zdravém občerstvení, jsou přímo ideální Creperiés a Salons-de-Thé, kde vám nabídnou více než 30 druhů slaných a sladkých palačinek na mnoho způsobů a v čajových saloncích si můžete posedět dle libosti, jak dlouho jen budete chtít. Již zmíněné brasserie jsou zlatým středem mezi restauracemi a bistry, tedy něco jako pivnice, kde je ovšem k dostání polední menu za příjemnou cenu. Proto také patří k nejnavštěvovanějším. Za zmínku stojí určitě Brasserie Le Vaudeville, která je umístěna v sále ve stylu Art-deco a scházejí se zde novináři a lidé z burzy. Rozhodně stojí ale alespoň za návštěvu.
Labužníci si jistě potrpí na správné pořadí jednotlivých chodů. Aperitiv se podává v mnoha dražších restauracích. Předkrm představuje zeleninu společně se šunkou či polévku, hlavní jídlo- maso či ryba s oblohou, přičemž obloha jakožto brambory se přikládají jen symbolicky, v nepatrném množství. Závěrečný chod, tedy desert, většinou pudink či sýrový talíř s pečivem. Je samozřejmostí objednat si víno. K masu se pije červené, k sýru rovněž. K rybě a drůbeži suché bílé víno. Pro abstinenty je vhodná a hlavně cenově výhodná karafa s vodou. Téměř vždy se na závěr pije černá káva.
Dát spropitné je záležitostí každého individuálně. Většinou se však nechává pár drobných (až do 10-ti procent).
Lidé
Paříž je obrovská metropole, kde se den co den míjí tisíce různých kultur a národů. Turistika dosáhla ohromného rozmachu – za rok sem přichází v průměru jedenáct milionů návštěvníků. Většinou se jedná o Němce. Co se jednotlivých kultur týče, hojně zde pobývají Číňané, Alžířané, Indové a černoši, dále pak přistěhovalci a Francouzi z různých koutů země. Proto jen málokdy máte možnost natrefit na opravdového Pařížana. Život v ulicích je neuvěřitelně živý. Skoro žádné náměstí není opuštěné, všude hraje hudba, lidé tancují a zpívají, parky jsou věčně plné. Zdejší lidé si jednoduše umí ozvláštnit každou chvíli svého života něčím uměleckým. Společnost cestujícím na stanicích metra dělají tuláci – clochards, kteří zpříjemňují cestování hrou na flétnu nebo kytaru. Pařížané se rádi vyjadřují duchaplně a vtipně, nicméně nebojte se oslovit místní. Rádi vám pomohou a přinejmenším se alespoň dobře pobavíte.
Ubytování
Z přibližně 1500 pařížských hotelů je obtížné vybrat si ten pravý. Ale i za málo peněz se můžete vyspat jako v peřince. Je libo bydlet ve vysněném hotelu podobající se pohádkovému zámku? Pak mohu doporučit nejžádanější hotely situované na levém břehu Seiny a v Latinské čtvrti. Jsou to hotely cenové kategorie. L’Hotel je znám svým překrásným mramorovým interiérem. Zastavují se zde i hvězdy. V minulosti byl však skromným hotýlkem, ve kterém žil a zemřel spisovatel Oscar Wilde. Hotelem cenové skupiny B je například hotel Esmeralda, který se nachází ve středověkém domě, jehož všechna okna mají monumentální výhled na řeku na katedrálu Notre-Dame.
Ti, kdo upřednostňují téměř domácí pohodu a teplo rodinného krbu, tak právě těm nabízí kancelář Office de Tourisme pokoje u soukromníků, oddělená studia a malé byty samozřejmě bez stravování. A nakonec skupiny studentů si přijdou na své v mládežnických ubytovnách, penzionech a jednotlivých studentských kolejích, které poskytují studentům do 26 let značné slevy na některou ze studentských mezinárodních karet.
Kvalita
Celkově v Paříži, jakožto evropském městě, je kvalita jakéhokoli ubytování poměrně vysoká. Podle jednotlivých cenových kategorií se rozlišují noclehy s a bez stravování (snídaně a večeře- polopenze) nebo jen snídaně, případně s a bez sociálního zařízení. Podrobnější informace si lze zjistit v pařížské turistické kanceláři, která mimo jiné obstarává pokoje, ovšem jen na nadcházející noc. Taková služba je za menší poplatek.
Stravování
Snídaně v hotelích jsou střídmé. Z nápojů k dispozici pomerančová či jablečný džus, voda, dále pak bílá káva, čaj nebo horká čokoláda, bílý chléb (pro Pařížany tolik oblíbená bageta) s marmeládou, máslem či medem. Něco víc v podobě párků, fazolí či vajíček je jen za příplatek. Jiné je tomu však v hotelích vyšší kvality, kde je nabídka podstatně širší. Pokud jste ubytováni v penzionu bez ranní stravy není od věci navštívit některou z kavárniček a vychutnat se nejen brzkou procházku městem, ale především vychutnat si křupavou bagetu nad šálkem lahodné kávy. Jednoduše – není nad pařížskou atmosféru.
Letenky a letecké společnosti
Z Prahy do Paříže vede přímá letecká linka zabezpečovaná společností ČSA, Air France či nízko nákladovým Easy Jet či Sky Europe. Letadlo přistává na letišti Charlese – de Gaulla, které se nachází 23km od samotného centra města. Ceny se pohybují od 700 až do 2000 Kč.
Nevelkým problémem je i transport do centra. Jelikož se letiště nachází na samotném okraji Paříže, je dobré si zvolit některý z pomocných dopravních prostředků. Z letiště jezdí každých 15 minut tzv. Roissy-Rail v době od 5.30 do 23h. Pohodlná jízda zabere asi 30 minut.Jinou možností je kyvadlová doprava, tedy autobus. V tomto případě je nutnost počítat s možným zdržením v podobě zácpy či jiné dálniční komplikace. Autobusy jezdí každých 15 minut od 6 do 23h. Poslední možností je zaplatit si taxi, které si účtuje speciální ceny. Záleží to na počtu ujetých kilometrů. Při jízdách z nádraží a letištních terminálů se za zavazadlo přes 5 kg, za čtvrtého pasažéra či zvíře připočítává něco navíc.
Památky
Naplánovali jste si týdenní výlet do Paříže v domnění, že zvládnete vidět úplně vše? Tak to byste museli běhat. Hodně běhat. A při běhání si jen stěží vychutnáte ojedinělou atmosféru, kterou se metropole může chlubit. Je výhodné projít si v klidu všechny hlavní památky centra a také předměstí, kam lehce a rychle dojedete místním metrem, protože celou Paříž skrz naskrz neprošli mnohdy ani samotní Pařížané. K prohlídce lze využít také turistických autobusů. Ty doplňují a ozvláštňují jízdu poutavým výkladem ve čtyřech světových jazycích nebo vyzkoušet plavbu parníkem po Seině a prozkoumat město tzv. od vody.
Nejznámější pamětihodností je bezpochyby Eiffelovka věž, vybudovaná inženýrem Gustavem Eiffelek v letech 1832-1923. Ve své době byl nesmírně zesměšňován, protože údajně zahanbil město elegance touto stavbou. Věž byla otevřena roku 1889 a o pár let později se Eiffelovka, jak je nazývána, stala symbolem a neopomenutelnou součástí města. V jejích dvou nohách jezdí výtahy do prvního a následně druhého ochozu a pak už jen jediný na samý vrchol. Krásné je večerní osvětlení, kdy se pařížská dáma rozzáří a vysílá dlouhé světelné signály.V nejvyšší části je umístěna restaurace a občerstvení, při kterém si vychutnáte stovky různých pohledů na rovné, nekonečně dlouhé ulice, nákupní třídy, muzea a jiné památky a mezi nimi se prolínající zelené parky a zahrady. Na Paříž je okouzlující pohled vždycky.
Invalidovna, přezdívaná Chrám invalidů, dal vystavět Ludvík XIV. k ubytování raněných z válečného období. Mohutná zlatě zářící kopule svítí do dálky. Uvnitř najdete Vojenské muzeum a Napoleonův hrob. Ještě za svého života dal Napoleon přestavět Elysejský palác, původně postavený na počátku 17. století. Roku 1815 přímo v něm podepsal Napoleon svou abdikaci. Budova není přístupná veřejnosti, ale jeho zahrady dávají možnost odpočinku a příjemného posezení. V letních měsících se zde konají do pozdních večerů i hudební koncerty. Další zajímavostí je Lucemburský palác, postavený na příkaz Marie Medicejské. Dnes je palác sídlem Senátu. V upravené zahradě stojí pozoruhodná fontána, obklopená květinovými záhony.
Dominantou čtvrti studentů nebo přezdívané Latinské čtvrti je Pantheon. Jen jeho kopule samotná váží 10 000 tun. Šedivá budova není příliš navštěvovaná, spíše opomíjená, ačkoli zde má hrob například slavný Victor Hugo. A kdo by si při vyslovení jeho jména nevzpomněl na krásnou tanečnici Esmeraldu a s nimi spjatou katedrálu Notre-Dame? Toto mistrovské dílo gotiky se začalo stavět roku 1163 a bylo dokončeno ve 14.století. Pro dobrodruhy je možnost vystoupat na 68metrů vysokou věž, odkud je poutavý pohled na chrliče a náměstí.
Na rozdíl od téměř opuštěné Latinské čtvrti je čtvrť umělců na Montmartru stále přeplněná. Malé roztomilé náměstíčko, kde se už kolem deváté ranní otevírají první kavárny a brasserie, stálí stánkaři s kresbami, obrazy a karikaturisti usedají na svá oblíbená místa a lákají cizince. Za portrét, případně karikaturu zaplatíte 10 Eur a více. Záleží také na tom, jak zkušeného a zručného umělce si vyberete. Všude hraje hudba, potulní umělci obsedávají lavičky, baví se spolu a se zájmem pozorují nové a nové davy turistů. Už samotnou návštěvou na vás dýchne atmosféra dávných impresionistů. Perlou čtvrti je bělostný kostel Sacré-Coeur, rozkládající se na nejvyšším pahorku Paříže. Stavba připomíná pocukrovaný dort s kopou šlehačky na špičce. Pod kostelem v ulicích najdete mnoho obchůdků s typickým uměleckým oblečením. Nejedná se o žádné modní výstřelky. Však sami uvidíte.
Když bude náhodou ošklivě, neváhejte a navštivte městská muzea. Je jimi především Louvre. Miliony návštěvníků láká Louvre na tři nejslavnější díla světa. Mona Lisa, Venuše Milonská a Niké ze Samothráké. K samotné prosklené pyramidě se vchází čtverhranným renesančním dvorem z doby Ludvíka XIV. Fascinující je pohled od pyramidy směrem k Vítěznému oblouku přes zahrady Elysejského paláce. Najednou se vám zdá, jak je Paříž malá a vzdálenosti krátké. Mezi další hojně navštěvovaná muzea patří Muzeum d‘ Krsat, kde jsou obrazy impresionistů, Orangerie s proslulými Monetovými lekníny a samozřejmě impozantní Centrum Pompidou, což je moderní muzeum, obrovská kulturní továrna přímo ve středu pařížských tržnic a jejího pravého půvabu.
L’Arche de la Défence je moderní stavba z roku 1989 v podobě otevřené kostky z bílého mramoru. Je dvakrát tak vysoká jako Vítězný oblouk a z vršku je možno shlédnout Paříž ze zcela jiného úhlu. A pokud jste do Paříže přijeli především kvůli značkovým obchodům reprezentující pařížskou eleganci, pak si projděte 2 km dlouhou nákupní třídu Champs-Elysées vedoucí od náměstí Svornosti až k Vítěznému oblouku.
To, jaké další krásy gigantická Paříž skrývá je lidským očím neviditelné. Stačí se jen zaposlouchat do pomalých rytmů hudby, nechat se unést vánkem uměleckého světa, otevřít svá srdce tamějšímu životnímu elánu a třeba, třeba poznáte Paříž, město čpící neuvěřitelným vzrušením, z úplně jiné perspektivy. Nechte se vtáhnout do ráje vína a delikatesních sýrů, kde nikdo nikam nepospíchá a žije si po svém. Paříž se mění jako barvy. Pokaždé je jiná – a právě proto je tak jedinečná.
Další zajímavosti
Versailles – zámek Krále Slunce
Ludvík XIV. Stavěl svůj vysněný zámek téměř po celý život. Stavba představovala nekonečnou sílu jeho moci, byla jeho pýchou a chloubou. Honosný komplex budov s rozlehlými zahradami je ideální jako celodenní výlet. Na dlouhé příjezdové cestě vítá návštěvníky socha Ludvíka na koni. Plocha před zlatými branami je určena turistickým autobusům, které ji většinou zaplní již během dopoledne. Proto se doporučuje vyrazit na výlet již brzy ráno,abyste se úspěšně vyhnuli dlouhým poledním frontám, které jsou ve Versailles na denním pořádku. Uvnitř jsou k prohlédnutí všechny královy přepychové komnaty a další zajímavé místnosti. V parku najdete malebné fontánky, cesty lemují perfektně zastřižené keře. Přibližně v polovině parku je obrovské jezírko, kde se konají hudební pořady a světelné show.
Disneyland
Největší zábavní park Francie vyhledávají v průběhu roku nejen rodiny s dětmi, ale i manželské páry nebo mladé dvojice. Kdo by se totiž nechtěl vrátit zpátky do světa pohádek, kreslených příběhů? Jednoduše oddychnout si ve světě zcela odlišném. A že takový svět neexistuje? Ale ano, Disneyland je toho nezvratným důkazem.
Často je francouzský Disneyland nazýván Eurodisneyland. Doprava do parku není nijak časově náročná. Z Paříže jezdí z nádraží každou hodinu speciální autobusy. Cesta trvá kolem 90 minut a pohodlnou jízdou vás vysadí až před samotnými branami.
Kdekomu se může zdát, že zdejší zábavní park je pouhou kopií pravého v Kalifornii. Parky však nejsou totožné, každý přináší zcela jinou a nezapomenutelnou podívanou. Nabídka místních zajímavostí je obrovská, proto neváhejte zde strávit minimálně 2 dny. Určitě se to vyplatí. A co všechno můžete vidět? Nabídka je vskutku skoro nekonečná- Strašidelná zámek, kde narazíte na krvelačné upíry, bezhlavé rytíře, čarodějnice a strašidelné černokněžníky, čerty a jiná hrůzostrašná stvoření. Není jistotou, že ze zámku vyváznete živí. Big Thunder Mountain nabízí adrenalinovou jízdu vlakem kolem obrovské hory, kamenná lebka Pirátů z Karibiku přiláká svým vzezřením, věž Šípkové Růženky navštíví nejedna zamilovaná dvojice. Téměř na každém rohu na vás číhají další pohádkové bytosti, které lákají na atrakce. Fotit a natáčet je samozřejmě dovoleno.
Pokud vás počasí zrovna nepřeje, neodkládejte výlet na jiný den. Pořadatelé jsou připraveni na každou, ač nepatrnou změnu počasí a garantují, že si zábavu v parku užijete tak i tak.
Otevírací doba není stálá, proto se určitě před cestou podívejte na domovské stránky. Většinou je od pondělí do pátku otevřeno v rozmezí od 10-19h , v sobotu do 22h a v neděli do 21h. Ceny vstupenek jsou následující: pro dospělé £40, pro děti £34, od 3-11 vstup zdarma. Pak samozřejmě záleží na počtu dní, kdy se rozhodnete zůstat. Dle toho de vyplatí například dvou nebo třídenní rodinná vstupenka. Kolem pohádkové vesničky se nachází řada tzv. Disney hotelů nabízející svým hostům noclehy. Rozhodně se jedná o nezapomenutelný zážitek ve světě nekončících kouzelných příběhů, pohádkových postaviček a filmových hrdinů a vy máte jedinečnou možnost stát se jedním z nich.
Geografie
Francie sousedí s Belgií, Lucemburskem, Německem, Švýcarskem, Itálií, Španělskem, Andorou a Monakem. Na severu a po celém západním pobřeží je rovinatá, východ lemují francouzské Alpy s nejvyšším vrcholem Mont Blanc.
Pařížská aglomerace je rozložena v mělké pařížské pánvi na řece Seině, která se dále ubírá k moři. Je to oblast travnatých rovin a nízkých kopců. Město je ohraničeno na západě pověstným Buloňským lesíkem, na východě Vincenneským. Právě díky okolní vhodné půdě se kolem hlavního města Francie pěstují úrodné plodiny jako jsou obilniny, cukrová řepa nebo vinná réva. Rozloha celé země činí přibližně 547 030 km². Úředním jazykem je francouzština, nicméně domluvíte si i anglicky, ačkoli Francouzi angličtinu neslyší příliš rádi. Prezidentem je Nicolas Sarkomy a celkový počet obyvatel země je asi 60 180 529, přičemž v Paříži je to okolo 12 milionů obyvatel.
Poslední komentáře
před 11 let 30 týdnů
před 11 let 30 týdnů
před 11 let 32 týdnů
před 11 let 42 týdnů
před 12 let 6 dnů
před 12 let 6 dnů
před 12 let 10 týdnů
před 12 let 20 týdnů
před 12 let 32 týdnů
před 12 let 40 týdnů