PF 2012 aneb rok „konce světa“?

Obrázek uživatele Kamil.Mrazek

Je čas Vánoc a k tomu se ještě neúprosně rychle blíží konec roku 2011. Takže zastavme se, odpočiňme si, ať na nás může dýchat pohoda. Na dárky stejně už asi nikdo nemá peníze, tak si užijme aspoň ten klid. Rád bych Vám přinesl trochu pozitivní atmosféry a dobré nálady, takže se usaďte a zavzpomínáme si.
Jaký byl rok 2011? Vzpomenete si na důležité momenty tohoto roku? Přiznám se, že i když to bylo 365 dní, ve kterém se toho muselo udát mnoho, tak na první pokus mě nic nenapadne. Pravděpodobně je to současnými informacemi, které v médiích všechno minulé a dobré přebíjí. Ale pokud zapomenu na zprávy o krizi, pak mě napadne aspoň, že Třinec vyhrál hokejovou extraligu a to přinejmenším hokejovým fanouškům zvedlo náladu. Jinak rok 2011 nebyl zase tak převratný a v podstatě byl jednotvárný. Začalo to stávkou lékařů, pokračovalo krachujícím Řeckem, přes stávky odborářů a zaměstnanců, došlo k výměně spousty ministrů kvůli úplatkům a končí to informacemi o prohlubující se krizi, možném pádu eurozóny, rizikovému poklesu eura, stávkami lékařů na Slovensku. Takový docela nudný rok 2011, který se v některých momentech nese v duchu očekávání konce světa. V době Vánoc se na sociálních sítích také začaly objevovat zprávy, které vyzývají k účasti v protestních pochodech proti šedi v ulicích, pro dobrou náladu, proti Vánočnímu nakupování, proti konci světa ve stylu „poprosme protestním pochodem, ať vysvitne slunce, ať jsme všichni šťastní“. Tímto informuji, že v roce 2011 se také rozmohly protestní pochody. Otázka je, zda to něčemu pomůže? Možná k uvědomění si, že někteří se opravdu bojí zhoršující se atmosféry mezi lidmi nebo se jen nudí. Obě varianty se mi zdají trochu znepokojující a ukazují, kam ta společnost směřuje.
A co nás čeká v dalším roce? Mayové v roce 2012 předpovídají konec světa. Trochu tomu nasvědčují i informace ze současné doby. Nebojte se, ona jen třeba padne eurozóna. Krize se prohloubí, ale konec světa nebude. Všichni to přežijeme v pořádku. Budeme hlavně zdraví, živí a na rohlík, i když opět zdraží, budeme mít vždy. Pozitivně myslet je důležité. Pořád na tom možná budeme lépe než některé jiné země. Takže zapomeňte na krizi, zapomeňte na konec světa, prostě pište, protože Vaše texty ovlivňují nejvíce atmosféru mezi lidmi v dobách dobrých i zlých a to je důležité. Krize přicházejí a odcházejí, ale Vaše názory jsou archivovány v našich myslích, na papíru, na internetu pro další generace daleko déle.
Přeji Vám tedy závěrem veselé Vánoce, hodně pohody a klidu a v roce 2012 hodně zdraví, úspěchu, štěstí a pozitivních myšlenek. Za rok si můžeme opět nostalgicky zavzpomínat. Mezitím tedy pište, ať máme všichni co číst a nad čím přemýšlet i v roce 2012.