Pohádkový zámek Ludvíka II- nezapomenutelný Neuschwanstein!

Obrázek uživatele Kateřina Kočová

Toužíte po objevení nekonečné, ojedinělé, hrdě se vypínající stavby z dob šlechetných rytířů, šlechticů, hraběnek a bohatého panstva, jenž svými skvostnými špičatými věžičkami propichuje samotnou oblohu, stavby, která se svou neobyčejností a majestátností staví do popředí nejnádhernějších zámků Evropy? Pak určitě navštivte největší spolkovou zemi Německa, Bavorsko, proslavené touto nespoutanou krásou. Zámek Neuschwanstein (v překladu: Nový labutí kámen) Vám otevírá bránu do opravdové říše pohádek…

Zámek byl vystavěn v letech 1869-1886 a Ludvík II zde trávil většinu svého dětství a později života. Jeho otec Maxmilián II nechal postavit i přilehlý zámek Hohenschwangau, jenž se rozprostírá taktéž na skále pouhých 20 minut pěší chůze od Neuschwansteinu. Zámek Vás očaruje především svým umístěním. Vypíná se vysoko nad krajinou, nad malebnou vesničkou Schwangau i samotným druhým zámkem.

Sám Ludvík pobýval střídavě na obou zámcích, avšak větším potěšením mu bylo trávit svůj čas v „bílém“ zámku. Richard Wagner, známý komponista, byl Ludvíkovým dobrým přítelem, avšak ten Neuschwanstein nikdy nenavštívil. Nejúchvatnější pohled na tento skvost je určitě z mostu Marienbrucke, k němuž dojdete příjemnou procházkou, do kopce za pár minut. Ovšem pohled, který se Vám objeví stojí rozhodně za tu námahu. Most je mezi skalami nad hlubokou propastí, je velmi úzký a lehce se pohupuje, takže v mnohých může vyvolat strach, ale za fotku se Vám překonání bázlivosti rozhodně vyplatí.

Pro Ludvíka byl Neuschwanstein jeho zámkem snů. Interiér je přímo přepychový, každá místnost je až nevkusně přeplácána zlatem, drahocennými věcmi a nejrůznějšími vymoženostmi. Na svou dobu měl Ludvík na zámku nejmodernější záležitosti (od kohoutku stříkajícího pramenitou vodu po malý výtah na jídlo). Mnozí mu záviděli a proto o něm roztrušovali, že je šílený a nemá smysly pohromadě.
Neuschwanstein je obklopen skalami, hlubokými lesy a v blízkosti se rozprostírá průzračné jezero, v němž byl jednoho časného rána Ludvík nalezen mrtvý. Utonutí nebo vražda? Dodnes tato tajuplná záhada není vyřešena a visí nad zámkem jako těžký, bílý oblak mlhy, do které se Neuschwanstein každé ráno jako do svého ochranného závoje zahaluje.

Pokud zdárně navštívíte oba zámky a budete mít chuť poznávat další krásy Bavorska, rozhodně a upřímně Vám doporučuji vydat se na cestu do Ulmu, kde najdete nejen typické bavorské domečky, významnou radnici a jistě si odpočinete příjemnou procházkou kolem Dunaje, avšak měli byste rozhodně alespoň z dálky shlédnout rodný dům největšího génia světa Alberta Einsteina. Dnes je z budovy zřízena škola, takže s nahlédnutím či expozicí nepočítejte,ale rozhodně stojí za to!:)