Směrem na severovýchod 90km od Prahy se rozkládá historické město se 17 000 obyvateli, které je přirozeným správním, kulturním a turistickým centrem oblasti. Jičínské okolí skýtá nespočetně mnoho pamětihodností s bohatou historií, je obklopeno divukrásnými Prachovskými skalami a přilehlými Jinonickými rybníky, na jihozápadě potom pohádkový hrad a zámek Staré Hrady nebo půvabný zámeček v Dětenicích s pravou nefalšovanou středověkou krčmou, která rok co rok vábí nespočetně mnoho návštěvníků. Přijeďte se i Vy podívat na pravý český poklad naší země…
Silná ruka pána z Valdštejna nebo jen výhodné sňatky?
Jičínu se taktéž říká brána do Českého ráje, o čemž není pochyb. Hradní zřícenina Trosky, dochovaný gotický hrad Kost a Drábské světničky jsou toho čirým důkazem. Město se pyšní bohatými dějinami, o které se nezasloužil nikdo jiný než vévoda Albrecht Václav Eusebius z Valdštejna (1583-1634) – přední český šlechtic, politik, finančník, ale i obchodník, v průběhu svého desetiletého panování. Vévodovo sídlo – zámek, chrám Sv. Jakuba a park Libosad. Na stavbě zámku a chrámu se podíleli italští architekti G. Marini a A. Spezza. Valdštejn byl činorodý muž mnoha schopností. Nebýt však jeho dvou příhodných manželství (první s Lukrécií z Landeku a druhé s Isabellou z Harrachu) nikdy by si ani on nezískal tak obrovský politický a obchodnický vliv, jakým byl znám. Valdštejn ovšem udržoval tajné styky se zástupci protihabsburské koalice. Proto byl prohlášen za zrádce a při jedné z návštěv v Chebu, zavražděn. Říká se, že tíímto činem došlo k naplnění věštby Jana Keplera, který údajně samotnému Valdštejnovi předpověděl jak slávu a bohatství, tak ale i neblahý osudný rok 1634. Po vévodově smrti byly jeho statky a panství postupně rozprodány. V období národního obrození se z Jičína pomalu stávalo sídlo úřadů, škol a jiných vzdělávacích institucí.
Jičínští rodáci
Jičín je městem mnoha umělců a literátů. Určitě stojí za zmínku spisovatel Josef Štefan Kubín, který se stejně jako rakouský protiválečný publicista Karl Kraus (1874-1936) ve městě narodil. Jeho rodný dům dodnes stojí na Valdštejnově náměstí, kde s rodiči do svých 3 let žil, než se společně odstěhovali do Vídně. Karl se ale i poté o historii tohoto českého města velmi zajímal. Však až po mnoha letech ale zjistil, že po bitvě v prusko – rakouské válce byl u nich v domě ubytován kancléř Otto von Bismarck. V roce 1922 byl Karl navržen profesory pařížské Sorbony na Nobelovu cenu. Karl Kraus byl pozoruhodný člověk s nevídaným zájmem o všechno kolem sebe. Významně ovlivnil svým myšlením například Bartolda Brechta nebo našeho předního spisovatele Karla Čapka. Jeho aktivní život ukončila až nešťastná náhoda na jedné z večerních vídeňských ulic dne 12.7. 1936.
S Rumcajzem z Večerníčku
V Jičíně naleznete zajímavé památky, které byste neměli zapomenout navštívit. Okolo Valdštejnského náměstí obdélníkového tvaru se rozprostírají bývalé měšťanské domy, které mají pozdně gotické a renesanční základy. Uprostřed náměstí se tyčí barokní Mariánský sloup a empírová kašna v podobě antického chrámku, pod kterým naleznete turistické značení přilehlých cyklostezek, kterých je kolem Jičína opravdu hojně. Valtická brána nacházející se v jeho těsné blízkosti byla stavěna od roku 1568 přibližně 10 let. Zachovala se jako jediná ze tří měšťanských bran. Naneštěstí byla několikrát poničena krutými požáry. Po posledním byla vyvýšena o jedno patro s ochozem, kam je přístup veřejnosti po točitém a následně dosti strmém schodišti. Odtud se však můžete kochat krásným výhledem na celé město a okolí. Dominantou je Valdštejnský zámek, jehož výstavbu započali Smiřičtí ze Smiřic po roce 1608. Uvnitř se nyní nachází okresní muzeum a galerie, výstava dřevěných loutek proslulého loupežníka Rumcajze, jeho plavovlasé ženy Manky a jejich roztomilého,divokého synka Cipíska nebo hracích karet ve všech možných velikostech. Vedle věže se rozkládá Kostel Sv. Jakuba Většího. Tato manýristická stavba byla zahájena roku 1627 podle projektu architekta G. Pieronniho jako biskupský chrám. Za návštěvu stojí ale i židovská synagoga, která je teprve od května 2008 zpřístupněna veřejnosti. Při požáru v roce 1840 totiž shořela střecha synagogy a následně byla celá budova empírově upravována. Židovské památky v Jičíně jsou němými svědky bývalé rozsáhlé komunity Židů (Židem byl i výše zmíněný Karl Kraus).
Oáza za městem
Před ruchem městečka se skryjete v parčíku zvaný Libosad, kde se v příjemné aleji stromů ukrývá i barokní letohrádek, který byl také jedním z oblíbených míst pána z Valdštejna. Nedaleko centra, pár minut pěší chůze, se nachází barokní romantická kaplička Sv. Máří Magdaleny na vrchu zvaném Zebín.
Poslední komentáře
před 11 let 25 týdnů
před 11 let 25 týdnů
před 11 let 27 týdnů
před 11 let 37 týdnů
před 11 let 48 týdnů
před 11 let 48 týdnů
před 12 let 5 týdnů
před 12 let 15 týdnů
před 12 let 27 týdnů
před 12 let 34 týdnů