První písemná zmínka o této obci je z roku 1394. Jak zde žili lidé tehdy, to se můžeme dozvědět jen z knih a kronik. Já se v životě této vesničky objevuji necelých 20 let a za tu dobu lze ledacos zažít a poznat místní občany.
Obec není mým domovem, stala se však pro mě podstatnou složkou mého života. Hlavně tedy mého dětství a dospívání. Dlouho bych počítala, kolik dnů a nocí jsem zde strávila, kolik prázdnin a kolik zážitků jsem zde zažila.
Všechny poznatky mi však rozšířily můj obzor a pomohly poznat další a další zvyky, tradice a kultury. Na první poslech je jiný jazyk, mnohá slova jsou velice odlišná od našich (Ostrava a okolí). Například u nás se řekne, že se někdo smál, tam to ovšem je, že se někdo smíl. Toto je jen jedno z mnoha slov, jejichž vytvoření je pro mne záhadou. A tak čas od času se usmívám nad těmito „podivnostmi“. Ale musím přiznat, že občas mi to i vadí. Mám český jazyk ráda, mám ráda spisovný český jazyk. Jakmile občas slyším slova jako právě smít se, je mi až do breku. Holt jiný kraj, jiný mrav a jiná řeč. I my, z okolí Ostravy máme svá slova, která jiným lidem připadají hloupá a nesmyslná.
Další věcí jsou místní zvyky. Vesnička se nachází na menším pozemku, než ta, která je mým domovem. Všichni se zde znají více než u nás. Všichni si málem vidí až do talíře, o všem se zde ví. Vyjdete ven z domu a potkáte babičku, jak si to s hůlčičkou pádí do kostela na tzv. horní konec. Z horního konce se na ten dolní dostanete buď po malé, nebo velké straně. A věřte, nemá to nic společného s použitím toalety. Vyjdete si na zahradu a tam nakonec „ztvrdnete“ několik hodin, protože šla kolem sousedka, kterou jste dlouho neviděla a tak povídáte a povídáte opření o váš dřevěný plot.
Jako v jedné z mála se v této vesničce dodržují určité zvyky a tradice. Například na jaře se zde vynáší zima a pálí se Mařeny, které se zapálené hází do potoka. Má to dát jaru na jevu, že už by mělo přijít a zima nás opustit.
Dalším je pochovávání basy. Tento zvyk je v rámci Masopustu. Masky chodí po vsi od domu k domu a zpívají a hrají lidem, kteří je obdarovávají štamprličkou a nějakou tou korunou. Různé masky chodí společně s jedním medvědem, který v domech tančí s jejich obyvatelkami. Ten večer se pochovává basa. Je to venkovská zábava typu Slunce, seno…. Fiktivní pan farář pochovává basu. Říká co nám má basa odpustit a v čem naopak pomoct.
Další akcí je Hubertská jízda. Z okolí blízkého i dalekého se sjedou jezdci s koňmi a soutěží a baví se. Tato akce je vždy velice veselá, bohužel občas se setkává s negativními následky. Například ukradení, či zaběhnutí koně, velice opilí jezdci padající z koně a podobně. I přesto má tato akce své kouzlo a opakuje se každým rokem.
Na pouť se zde již tradičně pořádá hasičská soutěž. Přijíždí zde hasiči až z dalekých měst a vesnic. Mnohdy se sejde až 40 hasičských jednotek. Soutěž je doprovázena malou poutí s kolotoči. Večer před se koná předpouťová zábava.
Jak sami vidíte, v této vesničce to pořád žije. Staré zvyky se opět obnovují. Vždyť v celém světě je v této době moderní retro. Tak proč ne zrovna v této podobě. Tahle vesnička v Oderských vrchách bude součástí mého života i nadále a jsem tedy zvědavá, jestli mě ještě něčím překvapí.
Poslední komentáře
před 11 let 25 týdnů
před 11 let 25 týdnů
před 11 let 27 týdnů
před 11 let 37 týdnů
před 11 let 48 týdnů
před 11 let 48 týdnů
před 12 let 5 týdnů
před 12 let 15 týdnů
před 12 let 27 týdnů
před 12 let 35 týdnů