PRAHA - Zhruba padesát studentů se sešlo 29.10. v holešovické galerii DOX, aby provedli „inventuru demokracie“ v rámci studentské iniciativy k 20. výročí 17. listopadu 1989. Akce byla součástí výzvy „Dejte nám dárek ke dvacetinám,“ ve které studenti 17. listopadu 2008 požádali politiky, aby napravili čtveřici legislativních absurdit, které snižují úroveň demokratické kultury a která spadá pod projekt „Inventura demokracie“. Tento projekt Studentské Unie vznikl za finanční podpory Univerzity Karlovy a Mládeže v akci. Celý večer v Holešovicích se nesl v duchu hesla „Lepší něco, než nic“, které zaznělo nejen z úst organizátorů, ale také politiků, kteří byli na promítaném plátně přítomni z videozáznamu.
„Témata byla rozdělena do čtyř okruhů, podle hlavního programu iniciativy Inventura demokra-cie. Cílem Inventury demokracie je poukázat na hlavní nedostatky současného demokratického systému, které nás odlišují a odklánějí od vyspělých demokracií, a to poslanecká imunita, nekontrolovaný lobbing, obsazování mediálních rad a praxe legislativních přílepků,“, shrnuli moderátoři. Členové této iniciativy uplynulý rok navštěvovali s kamerou poslance a senátory a snažili se je přimět k řešení. Návštěvníci galerie Dox tak mohli shlédnout například vyjádření Jiřího Paroubka, Soni Pauchrtové, Bohuslava Sobotky, Marka Bendy a dalších. To vše bylo prokládáno komentářem k jednotlivým problémům i videím.
Některé videoukázky dokázaly, že výmluvnost a umění se vytáčet je vlastní snad každému politikovi. Nejvíce smíchu pravděpodobně vzbudilo vyjádření Marka Bendy k legislativním přílepkům: „My to neumíme rozlišit, co souvisí a co už nesouvisí“, po kterém plénum začalo uvažovat, nakolik jsou poslanci svéprávní. Kontroverzních prohlášení se však objevilo více, mezi jinými např. odvolávání se na stařenky, které si chodí k politikům často stěžovat s osobními problémy, jako argument nevhodnosti zákona o lobbingu, který by nutil politiky zveřejňovat své schůzky.
Moderátory večera byli studenti Univerzity Karlovy Tereza Vlasáková, Jakub Mráček, Jiří Boudal a Jakub Bachtík, kteří představili výsledky své roční činnosti v rámci tohoto projektu a bavili publikum glosami. Podle moderátorů se sice nepodařilo zabránit přílepkům, lobbingu a ani změnit obsazování mediálních rad, ale přece jen našli pozitivní momenty: „Nám jako studentům, kteří v tomto nemají žádnou praxi se podařilo dosáhnout toho, že se začalo o těchto tématech více mluvit, dokonce byly sestaveny některé návrhy zákonů. Například zákon upravující imunitu, o kterém se bude hlasovat příští týden,“ uvedli. Největší problém vidí v malém zájmu veřejnosti, která dostatečně netlačí na politické špičky, je málo aktivní a lze říct i lhostejná.
Poslední komentáře
před 11 let 25 týdnů
před 11 let 25 týdnů
před 11 let 27 týdnů
před 11 let 37 týdnů
před 11 let 48 týdnů
před 11 let 48 týdnů
před 12 let 5 týdnů
před 12 let 15 týdnů
před 12 let 27 týdnů
před 12 let 35 týdnů