Voda, která dopadá na vyprahlou zem našeho vlastního světa

Obrázek uživatele Kataleja

Je mnoho druhů slz. Některé se prolévají tiše, některé provázejí vzlyky tak zoufalé až z toho bolí žaludek. Na světě je mnoho situací, při kterých si dovolujeme propuknout v pláč. Slzy nás provází na každém kroku. Mnozí je považují za slabost, ale kde bychom bez slz byli?
Slzy se prolévají ve smutku, když vám puká srdce. V hněvu, protože plakat je mnohem méně bolestivé, než bít pěstí do zdi. Slzy se objevují taky ve chvílích, kdy jste naprosto vyčerpáni, a vaše tělo vás nutí na okamžik vypnout. Je bezpočet situací, ve kterých si najdeme chvilku na pláč. Jsou to i šťastné chvíle, kdy vdáváte děti, narodí se vám potomek, vidíte jeho první kroky. Ve chvíli, kdy shlédnete video vracející se ho vojáka, jak se shledává s rodinou.
Lidé mají různé stupně dojetí. Ale slzy jsou důležité. Pomocí slz se z těla dostávají škodlivé látky, které se hromadí při stresu. Někdy vám může přijít pláč zbytečný, ale mýlíte se je pro nás až příliš důležitý.
Zažili jste někdy okamžik, kdy jste se smáli něčemu legračnímu, nebo vás někdo ukrutně mučil lechtáním a z ničeho nic se radostný okamžik ve vteřině změnil v usedavý, zoufalý pláč? Bylo mi řečeno, že je to znak vyčerpání. Přepracování. Bylo toho prostě už na vás moc. Lidé někdy nemyslí sami na sebe, nebo lépe řečeno přehlíží potřeby svého těla. V situacích, kdy se stále vystavujete stresu a nehodláte povolit v úsilí, dochází k pláči. Jako by všechno, co děláte špatně, vedlo k slzám. Vaše tělo pláče, protože rezervoár vašich sil přetekl.
Slzy jsou jako kouzlo. Nejenže dokáží zbavovat naše těla škodlivin, ale dokáží obměkčit i to nejzatvrzelejší srdce. Dokáží přinutit jiné lidi k lítosti, pocitu viny. Pohled na slzy, častokrát vede k dalšímu pláči. Lidé se stávají ochotnější a snad i přístupnější k jiným řešením. Říká se, že slzy jsou mocnou zbraní žen. A taky, že ano. Ženské pohlaví už od pradávna využívá své pozice plačících neviňátek k manipulaci. Kolikrát jste toho sami byli svědkem? Stačí, aby se žena rozplakala, a muž rázem zapomíná, že něco provedla. Není tohle dokonalá zbraň? Možná ano, ale pohled na plačící ženu, dokáže pohnout s každým.
Pláč je skvělý důkaz toho, že se něco děje. Buď se díváte na dojemný film, nebo je to něco mnohem hlubšího. Pokud je to druhá možnost, neměli byste to nechávat být. Horší okamžik nastává, když se vám chce plakat a jste v situaci, kdy se musíte se smát. Tolik byste chtěli být někde sami nebo u někoho, kdo by vám nabídl teplou náruč, ale musíte se přetvařovat a vtipkovat s lidmi, kteří to na vás nepoznají. Existuje jen jedno řešení a tím je odchod a průchod bolestným slzám. Slzy jsou přece vodou, která dopadá na vyprahlou zem našeho vlastního světa…tak proč neplakat?