Jeden moudrý člověk kdysi řekl, že co nezmůže rozum, často vyléčí čas. Nebojím se říct, že jeho tvrzení je naprosto pravdivé. Z vlastních zkušeností i ze starých moudrostí, předávaných z generace na generaci totiž vím, že jsou věcí, na které je naše cenná a vzácná inteligence zbytečná. Je mnoho problémů a faktů, která jsou pro naše vytížené mozky naprosto neužitečná, a se kterými se zahazovat by byla nesmírná a neodpustitelná hloupost. Naštěstí mě lidstvo neustále překvapuje a vývoj civilizace je někdy rychlejší než dokážu zaregistrovat. Na své cestě k absolutní dokonalosti se společnost nezastaví před žádnou překážkou, a proto k radosti mé i mnoha dalších spatřil světlo světa vynález nevyčíslitelné hodnoty. Je tomu už dosti dlouho, co se v něčí hlavě zrodil geniální nápad vytvořit něco, co usnadní životy tisícům lidí na celém světě. Řeč je o zázraku, který se pomalu stává nedílnou součástí naší existence, a bez kterého si mnozí nedokážou představit život – o učební pomůcce známé pod jednoduchým a trefným názvem tahák. Díky němu se denně stovky lidí stávají šťastnějšími a úspěšnějšími a jejich stresem zmítané duše nacházejí pohodu a klid. Významnost tohoto objevu je natolik značná a jeho vznik natolik průlomový, že se nebojím zařadit ho k největším počinům, jaké kdy lidstvo ve své dlouhé historii dokonalo. Proto je možná na místě nepatrně pozměnit znění onoho osvíceného citátu: Pokud rozum nic nezmůže, najdi si čas a udělej si tahák.
Je obecně známo, že nejlepší nápady plodí nejvíce peněz. Právě proto je do jisté míry zarážející a nevysvětlitelné, proč na tahácích ještě nikdo nezbohatnul. V době, kdy jde vyrobit a prodat téměř cokoli a získat tak nehorázný majetek, je opravdu podivuhodné, že tento zlatý důl ještě nikdo neobjevil. Je evidentní, že majitel této spásné myšlenky by si tím zajistil doživotní místo v klubu milovníků peněz. Bohužel a nebo možná bohudík, dokážou lidé ještě dnes být natolik slepí, že neodhadnou skrytý potenciál některých věcí. Jelikož je mi líto nevyužít této jedinečné a neopakovatelné šance a nechat tak zemřít plod lidské geniality, pokusím se alespoň z části nastínit jak by taková produkce a prodej nových učebních pomůcek měly vypadat.
Jednou z největších předností taháků je jejich poměrně jednoduchá a nenákladná výroba. Dá se říct, že je to produkt, který jde vyrábět téměř všude, dokonce i v podmínkách, které by se pro některé zdály nepřijatelné. Kolikrát už vznikl kvalitní a nápaditý model pod něčí lavicí, během cesty vlakem nebo na jiných, ne právě ideálních místech. Je také velmi výhodné, že osobám pracujícím na výrobě taháku, stačí k jejich práci pouze minimální kvalifikace. Je tedy možné, že toto nové zboží posílí ekonomiku a vyřeší palčivý problém nezaměstnanosti. Případný výrobce by se tak stal osobou z velkou politickou mocí a jeho vliv by byl patrný na scéně národní i mezinárodní. Dalším kladem tohoto nenápadného zázraku je rozmanitost jeho podob a možnost přizpůsobit je přáním zákazníků. Bez jakýchkoli problémů lze na trh uvést barevné výrobky pro nejmenší, doplněné zvukovou kulisou, detailně propracované modely pro náročnou klientelu, luxusní typy a omezené edice pro pravé tahákové sběratele nebo praktické a jednoduché pomůcky pro širokou veřejnost. Rozsáhlá nabídka dokáže uspokojit i ty nejobtížnější požadavky, oslovit všechny věkové kategorie a vytvořit nové trendy. Spolupráce s nejznámějšími návrháři a desingery zaručí, že se z taháku pomalu stane módní doplněk, zatímco účast největších hudebních a filmových hvězd garantuje dokonalou reklamu a propagaci. To vše samozřejmě za rozumnou cenu.
Pokud všechno půjde podle plánu, za několik let se tahák stane pilířem mezinárodního hospodářství a nezbytným prvkem každodenního života. Je ovšem velmi pravděpodobné, že se najdou i negativní způsoby jeho využití. Obávám se, aby se jeho obrovská kapacita nestala zbraní v rukou teroristických organizací a nepomohla tak k prohloubení mezicivilizační krize. Taková je ale cena za pokrok a nezbývá nic jiného než toto riziko podstoupit.
Jaké je tedy poselství a význam této odvážné myšlenky? Není nezbytně nutné zatěžovat si tolik namáhaný mozek přemírou informací. Stačí umět prakticky využít všechno to užitečné, co se v něm za ta léta usadilo a nebát se používat moderní a pokrokové věci. Vždyť právě v nich je ukryta síla ke zdolání těch největších obtíží. Na závěr si dovolím lehce pozměnit ještě jeden moudrý citát: Do života je třeba mít připravený rozum, nebo tahák.
Poslední komentáře
před 11 let 25 týdnů
před 11 let 25 týdnů
před 11 let 27 týdnů
před 11 let 37 týdnů
před 11 let 48 týdnů
před 11 let 48 týdnů
před 12 let 5 týdnů
před 12 let 15 týdnů
před 12 let 27 týdnů
před 12 let 35 týdnů