Nedostatek brigád

Obrázek uživatele niuki

Být studentem v době finanční krize není žádný med. Nejen, že rodiče nemají peníze na naše výdaje, ale ani když se odhodláme si peníze sami vydělat, neshledáme se s dobrou odezvou. Každý student se v poslední době jistě setkal s nedostatkem brigád. Co je jejich příčinnou? Údajně finanční krize. Na to sousloví jsem již alergická, každý se na ni odvolává. Politikové, zaměstnavatelé, agentury i rodiče. Opravdu na nás měla takový dopad, že si firmy nemohou dovolit ani brigádníky?

Jsem z Plzně a často jsem pracovala jako brigádník na pokladně v supermarketu. Do hlavy mi nejde jedna věc, když jdu do agentury se zeptat na volnou brigádu, vždy mi řeknou, že kvůli finanční krizi si firmy nemohou dovolit zaměstnávat brigádníky. Jak je tedy možné, že na rozdíl od plzeňských podniků si ty pražské brigádníky dovolit mohou? Není to jen hloupá výmluva? Nachází se ve stejném státě, řídí se stejnými zákony, používají podobné metody, mají podobné výrobní faktory, ale jedna strana se s „krizí“ vyrovnává výborně a ta druhá ne. Jak je to možné? Proč na to doplácíme mi, chudí studenti?

Ano, chudí studenti, dříve jsme si tak říkali spíše ze srandy… Nyní je to holá skutečnost. Ať mluvím s kýmkoliv, brigádu hledá snad každý. I mezi námi se ovšem najdou výjimky, které potvrzují pravidlo. Finanční krize se totiž nedostala k lidem, kteří mají vlivné kontakty díky rodičům, příbuzným a nebo známým. Ti se i přes finanční krizi dostávají na místa brigádníků, která jsou budována přímo pro ně na míru. Opravdu to dopadne tak, že už i brigádníci seženou práci jen díky protekci? Neměli bychom se nad tím už konečně zamyslet?

Komentáře

Milá slečno,četla jsem si

Milá slečno,četla jsem si Váš názor a jsem trošku překvapena,jak dobře znáte situaci a brigádami v Praze!Já osobně jsem z Moravy,ale zde v Praze jsem už přes 4 roky a mohu říct,že to taky není žádná legrace,najít si zde brigádu.Ano,je zde rozhodně více nabídek brigád a různých přivýdělků,ale taky to není tak snadné,jak si pravděpodobně myslíte.Jakmile se na internetu(kde si studenti dnes brigády nejčastěji shánějí) objeví nějaká nabídka,téměř ihned je již obsazeno a sedět u internetu a čekat dnes může asi málokdo.Navíc personální agentury v Praze nejsou také ideální,i když je jich zde spousta,ale místa jsou zde většinou obsazena(často se tam objevují i podivné existence)a když už něco nabízejí,tak jedině práci na pokladně..
Váš článek je v hodně věcech pravdivý,ale je z něj cítit závist,jak báječné to v Parze je.Máte samozřejmě taky možnost si zde nějakou brigádu vyzkoušet nebo se zde přestěhovat,když u Vás je to tak hrozné,ale myslím,že si až tak moc nepolepšíte!Je pravda,že kdo opravdu chce,tak si práci vždy najde a nezáleží na tom,odkud pochází.

Zamyslet?

Nad čím se chceš zamýšlet (doufám, že ti nevadí tykání)? Ona ta finanční krize opravdu byla a je! V tom případě je zcela na místě, že tímto "souslovím" firmy argumentují.
Praha je Praha, takže pokud srovnáváš pražský podnik s jiným (i když jsou si velice podobné), musíš se podívat na kupní sílu v daných městěch.
Ještě jsem nezažil brigádu na "míru". Ani po známosti ne. Jen máš u příbuzných větší šanci, že ti tu brigádu opravdu dají.
Já osobně zastávám názor, že kdo chce, ten si něco opravdu najde;) Mimochodem, pěkná úvaha:)