Pohovory, noční můra českých studentů

Čeští a slovenští studenti vysokých škol si připadají nepřipraveni k nástupu do zaměstnání. Alespoň to říkají výsledky průzkumu, který provedla studentská organizace AIESEC, organizátor setkání studentů se zástupci firemní sféry Career Days. Do studie bylo celkově zahrnuto 197 studentů českých vysokých škol a skládala se z několika jednoduchých otázek.

Z výsledků vyplývá, že padesát dva procent studentů při škole pracuje, ať už na nejrůznějších brigádách, nebo pro neziskové organizace. Zkušenosti s přijímacími řízeními má pak rovných osmdesát pět procent dotázaných. Osmačtyřicet procent dotázaných se někdy zúčastnilo tzv. assessment center, dvacet pět procent pak ani neví, co si pod tímto pojmem představit. Zbylých dvacet sedm procent se assessment center nezúčastnilo, ale ví o co jde.
Zarážející možná je, že pouhých šestnáct procent dotázaných si připadá být ze školy dostatečně připraveno na nástup do každodenní praxe. Osmdesát šest procent dotázaných se proto snaží aktivně vzdělávat i jinde, než pouze ve škole.

Přestože studenti svou připravenost na přijímací pohovory a celkově i zaměstnání vidí spíše pozitivně, odborníci z personálních agentur situaci už tak růžově nevidí.

“Připravenost vysokoškoláků k pracovním pohovorům se za posledních 5 let, kdy v tomto oboru působím, pomalu zlepšuje, nicméně stále není na ideální úrovni. Studenti si uvědomují, že konkurence je veliká a že musí pracovní zkušenosti získávat již během studia. S tím také souvisí nutnost projít výběrovým řízením na požadovanou pozici/brigádu. Důležité je nepodcenit chování a vystupování během samotného pohovoru - studenti často přichází na pohovory neformálně oblečeni a tuto neformálnost podtrhují i svým vystupováním a projevem. Připravenost či nepřipravenost je tedy především záležitostí každého studenta a jeho přístupu ke své budoucnosti,“ dodala k situaci Kristýna Pitrová z personální agentury Grafton.

Názor personálních agentur potvrzuje také záznam, který odvysílala čínská televize CCTV. Je na něm zachycena česká žadatelka o práci v zahraniční společnosti. Ta při pohovoru dokazuje, nejen že její jazykové znalosti jsou více než tragické, navíc také žvýká a všeobecně její vystupování není adekvátní. Celou situaci nakonec podtrhuje odpověď na otázku jazykových certifikátů, kdy si žadatelka pevně stojí za tím, že má „czech maturity,“ tedy českou dospělost ...