Praha/Zlín - Politický boj o moc zachvátil známou zlínskou Univerzitu Tomáše Bati.
Jádrem sporu mezi správní radou a rektorem přitom podle informací deníku Aktuálně.cz nejsou výukové programy či podmínky pro studium, ale peníze. Vědecko-technologický park v Uherském Hradišti, který má vyjít na více než půl miliardy korun. Dotaci 300 milionů korun na něj má poskytnout Ministerstvo průmyslu a obchodu, dalších 260 milionů pak soukromý investor.
Škola plná politiků
Už minulý týden akademický senát školy navrhl odvolání rektora Ignáce Hozy. Ten jde nyní do protiútoku. Zpochybňuje fungování dozorového orgánu školy - správní rady, která je přeplněna vrcholnými politiky. A po ministerstvu školství žádá nápravu.
Na ministerstvo školství tak předal dva právní posudky, jeden z pera brněnské advokátky Martiny Řezníčkové a druhý z dílny kanceláře bývalého ministra spravedlnosti Pavla Němce, které rozebírají fungování správní rady za posledních sedm let, kdy její předsedové či místopředsedové měli fungovat bez oprávnění.
Ve správní radě školy je předsedkyní lidovecká poslankyně Michaela Šojdrová. Spolu s ní pak na školu dohlížejí primátorka města Zlína Irena Ondrová, bývalý zlínský hejtman Libor Lukáš (oba ODS), současný ministr financí Eduard Janota nebo senátorka Alena Gajdušková (ČSSD).
Je to drobná chybka
"Po uplynutí doby členství Michaely Šojdrové 19. dubna 2009 nastala situace, že správní rada neměla jednak požadovaný počet členů a měla pouze místopředsedu, což je v rozporu se statutem," vyplývá například z právních analýz, které má redakce k dispozici. Šojdrová přitom nadále jako předsedkyně rady vystupovala. Po MŠMT žádal Hoza nápravu tohoto stavu již před svým odvoláním.
"V době, kdy jsem nebyla členkou, to je zhruba jeden a půl měsíce, správní rada vůbec nezasedala. Pak se stalo to, že jsem byla znovu jmenována, tak jako řada dalších, a správní rada dále fungovala dál a nikdo nezpochybnil mé zvolení předsedkyní. Určitě to byla chyba, administrativní chyba. Byla to chyba těch, kteří připravují podklady pro správní radu," řekla Aktuálně.cz Šojdrová s tím, že to je povinnost rektora mít všechny orgány univerzity v pořádku.
Právní analýzy si rektor nechal zpracovat poté, co neúspěšně ministryni školství žádal o odvolání tří členů správní rady.
"V jednání Správní rady UTB jsme dosud nezjistili takové skutečnosti, které by ve vztahu k těmto dokumentům indikovaly protiprávnost jednání a tím zpochybňovaly platnost učiněných rozhodnutí," uvedl Ondřej Gabriel, mluvčí ministerstva, k původní žádosti rektora Hozy. Popřel zároveň, že by MŠMT disponovalo zmiňovanými právními analýzami.
"Před pátečním jednáním na ministerstvu by nebylo vyhodné z úcty k druhé straně se k dané věci příliš vyjadřovat. Nicméně pevně věřím, že toto jednání povede k výsledku, který daný problém se správní radou opravdu vyřeší," nechtěl Hoza komentovat fakt, že ministerstvo analýzy, které předal 1. dubna do rukou náměstkyně, zapírá.
Na ministryni Miroslavu Kopicovou se ovšem chystají už i poslanci. Na situaci na UTB se hodlají dotazovat v interpelacích. A vynechat z boje o moc na zlínské univerzitě nehodlají ani Hrad. Podle informací deníku Aktuálně.cz totiž skupinka zákonodárců chce požádat prezidenta Václava Klause, aby odvolání rektora Hozy nepodepisoval. To je totiž poslední krok, který Hozu definitivně funkce zbaví.
Stamiliony, desetimiliony, miliony
Proč tolik povyku a radikálních kroků? Jádrem je rozsáhlý vědecký projekt za stamiliony korun v Uherském Hradišti, který má vyjít na více než půl miliardy korun.
Správní radě se nelíbí, že soukromý investor parku, slibující poskytnout 260 milionů, je zároveň vlastníkem pozemků. Ty totiž musí škola za 35 milionů korun vykoupit.
Kromě toho se například politička Šojdrová pozastavuje nad tím, že MPO přislíbilo dotaci zlínské univerzitě, ačkoliv původně projekt připravovala ostravská Vysoká škola báňská.
Ta ovšem projekt zlínské univerzitě po sadě auditů postoupila.
Správní rada tak již dvakrát na svém zasedání odmítla projekt, respektive nákup pozemků podpořit.
Kritici správní rady upozorňují, že bývalý hejtman stojí za rozsáhlým investičním projektem průmyslové zóny v Holešově. V případě nezdaru vědeckého parku by bylo možné právě tam dotace pro Zlínský kraj přesměrovat. Na posledním zasedání akademického senátu ale tyto důvody Lukáš kategoricky odmítl jako nepodložené.
To ostatně zdůraznil rektor Hoza i při své obhajobě před senátory při odvolávání. Podle informací deníku Aktuálně.cz řekl, že právě zájmy podporovatelů Holešovské zóny stojí za snahou jej odvolat.
Poslední komentáře
před 11 let 25 týdnů
před 11 let 25 týdnů
před 11 let 27 týdnů
před 11 let 37 týdnů
před 11 let 48 týdnů
před 11 let 48 týdnů
před 12 let 5 týdnů
před 12 let 15 týdnů
před 12 let 27 týdnů
před 12 let 35 týdnů