Zrušení přijímacích zkoušek na střední školy

Obrázek uživatele niuki

Když jsem se hlásila na střední školu, bylo zvykem, že školy pořádaly přijímací zkoušky formou testů. Jen pár vybraných škol přijímací zkoušky nepořádalo. Dnes je ovšem trend opačný. Školy od přijímacích testů ustupují a jen vybrané školy je stále udržují. Je to ovšem správné?

Můj názor, který samozřejmě nikomu nenutím, je, že zde došlo k velkému omylu a velké nespravedlnosti. Střední školy si vybírají své budoucí studenty na základě studijních výsledků ze základní školy. Jenže základní školy nejsou srovnatelné. Každý učitel na základní škole je jiný, každý klade důraz na jiné věci, každý hodnotí své žáky jiným způsobem. Často se tak stává, že žák, který měl na jedné škole samé čtyřky má po přestupu na jinou školu, jen pár bloku vzdálené od té staré, prospěch s vyznamenáním. Nejde zde o příklad žáka, který si sáhl do svědomí a začal se učit. Nikoliv, školu flinká i nadále, pouze jeho nynější škola nemá na své žáky tak vysoké nároky.

Jak k tomu, ale přijdou děti z kvalitních škol, které chtějí studovat na určité škole. Mají dejme tomu dvojky a nedostanou se na vysněnou školu z důvodu, že na stejnou školu se hlásí velký počet dětí ze škol méně kvalitních, s lepšími známkami, ovšem s menšími znalostmi.

V případě, kdy se používali přijímací testy bylo snadné rozpoznat vědomosti žáků, známky ovšem o jejich znalostech častokrát nevypovídali. Znám dokonce základní školu, kde to došlo tak daleko, že jedničky se zde rozdávají za docházku.

Byl opravdu dobrý nápad zrušit přijímací testy a neumožnoit tak dětem s vědomosmi studovat vytoužený obor? Nebylo by lepší testy opět zavést a dát tak všem dětem stejnou šanci?

Komentáře

.....

Pěkně napsaný, když nepočítám gramatiku, na kterou tu někteří až příliš hledí. ;) Něco na tom je, ale musíš to brát tak, že tohle není jediná nespravedlnost, na kterou na cestě za "vytouženým titulem" narazíš. Kdo opavdu chce, ten se na školu dostane. A když přece jenom ne, tak ho to stejně neodradí a studuje sám. Zastávám názor, že nezáleží na známkách, možná ani ne na podělaných testech, ale na skutečných vědomostech a inteligenci. Znám třeba spoustu inteligentních lidí, kteří nemohli studovat to, co chtěli, ale stejně dnes ví o daným oboru dost, aby je to naplňovalo. Je potřeba rozlišovat skutečný zájem o věc a dnes tak "existenčně nutnou" potřebu mít VŠ...

Ty jsi také měla u

Ty jsi také měla u přijímaček asi známosti? Nebo to bylo účesem? Nebo jsi měla úplnou a dobrou rodinu?

známkY nevypovídalY ....

známkY nevypovídalY ....